fbpx

Chcete zelenější domov? Začít můžete u své garáže0

Často je používaná jako skladiště nejrůznějších chemikálií, nebezpečných materiálů či paliv. Řeč je o garáži. A možná bude znít paradoxně, když teď napíšeme, že i tento prostor může z vašeho domu vykouzlit ekologicky přívětivější místo.

Podle statistik je garáž větší než většina ložnic. Proto vás mělo zajímat to, jakým způsobem je vhodné starat se o tento zdánlivě nenáročný prostor.

O úsporných žárovkách toho již bylo napsáno více než dost. Pravdou ale zůstává, že pokud vyměníte světla i ve své garáži, ušetříte nejenom peníze, ale i životní prostředí. Stejně tak je tomu i v případě zateplení. Věděli jste, že okny vašeho domu uniká přibližně 30 procent tepla? Využijte předokenní rolety, které těmto ztrátám zabrání. Pokud je na svém domě instalujete a budete zatahovat přes noc, podaří se v domě regulovat teplotu tak, že ráno nebudete vstávat z postele se studenýma nohama.

I garážová vrata by se měla skládat z takových materiálů, které zabraňují úniku tepla. Například společnost Lomax využívá u některých typů posuvných vrat technologii eloxovaného profilu s integrovaným kartáčem, díky čemuž vrata ideálně doléhají a k tepelným ztrátám tak dochází minimálně. Pokud ovšem chcete usínat s pocitem, že jste pro tepelné zabezpečení své garáže udělali maximum, podívejte se na sekční vrata, která využívají pevnou těsnící gumu, a která je účinnější než zmíněný kartáč.

Pátrejte po detailech. Rozhodují

Dbejte také na materiál, ze kterého jsou vaše vrata vyrobená. Na trhu se setkáte s mnoha nekvalitními materiály či nátěry. Některé mohou být nebezpečné pro lidi, zvířata i prostředí. Trvejte u prodejce na tom, že chcete znát a objasnit technické detaily, kvůli záručním podmínkám je zároveň vhodné hledat takového prodejce, který své produkty vyrábí v České republice. Ušetříte tím pádem jak peníze za následnou výměnu nekvalitních vrat, tak svoje nervy s jejich reklamací.

Můžete také popřemýšlet o tom, jakou vodu používáte k umývání svého auta i oněch garážových vrat. Není složité nainstalovat si barely na dešťovou vodu, ze kterých následně můžete čerpat. Výrazně tím také snížíte svůj účet za vodu pitnou.

Možná se vám zdá, že není nutné investovat do garáže, kterou používáte na ustájení těch koní pod kapotou vašeho čtyřkolého kamaráda nebo jako odkladiště věcí. Můžete si tedy nechat změřit, kudy vám z domu uniká nejvíce tepla nebo kolik vody spotřebujete na umývání auta. Věříme, že vás výsledky překvapí.

Autor: Komerční sdělení