fbpx

Chcete stavět svépomocí? Připravte se na drahé materiály, dlouhé dodací lhůty a problémy u bank0

Stavba svépomocí může být nejlevnější cestou k vysněnému rodinnému domu a v Česku je stále velmi populární. Obzvlášť pokud se sami řadíte mezi zručné osoby nebo máte v rodině či mezi blízkými přáteli dostatek šikovných řemeslníků. Je to ale velmi náročný úkol, který neradno podcenit.

Připravte se na to, že stavba domu fyzicky a zejména časově náročná. Foto: Pixabay.com

Stavba svépomocí se může velmi snadno přeměnit ze vzrušujícího dobrodružství na noční můru. Podívejme se společně na pět základních problémů, které běžný laik při stavbě domů obvykle neočekává nebo velice podcení. Počítejte s fyzickou i časovou náročností prací, ale velkou čáru přes rozpočet (doslova) vám může udělat i banka. A nic na to nemění, že už máte třeba schválenou hypotéku.

Problémem stavebního odpadu není ani tak objem, jako jeho hmotnost.

Časová a fyzická náročnost práce

U stavby domu lze běžně očekávat, že půjde o činnost fyzicky náročnější, než je třeba sezení v kanceláři. Přesto ale mnoho amatérských stavebníků tento aspekt hlavně při vícedenní pracovních etapách podcení. Stavebním firmám navíc obvykle pomáhá různá drobná mechanizace, kterou svépomocí stavebník nemá.

Mnoho lidí také podcení časovou náročnost prací. Je třeba počítat s tím, že rodinný dům můžete sami stavět i několik let. Činnosti, které běžně zvládne parta šikovných zedníků nebo tesařů za pár dnů, mohou i šikovnému laikovi zabrat týdny.

Bude to dražší, než si myslíte

O tom, že stavební materiál za poslední rok výrazně podražil, už píší i běžná média a referuje televize. I při stavbě svépomocí je dobré se připravit na to, že za jakékoli stavební úpravy dost zaplatíte. Zvýšila se nejen cena běžných stavebních materiálů pro zděné stavby, výrazně podražilo také dřevo, tepelně-izolační materiály a stavební chemie. Ceny některých materiálů se dokonce mění ze dne na den.

Počítejte také s delšími dodacími lhůtami. Víme, že tento odstavec není moc optimistický, ale v současná situace na trhu opravdu malým stavebníkům příliš do karet nehraje.     

Stavební odpad a jeho likvidace

Pokud opravujete nebo dostavujete starší dům, bude nejspíš překvapeni, kolik stavebního odpadu při stavbě vzniká. I při bourání běžné příčky nebo starší zídky vám na dvorku vznikne hromada suti, kterou musíte odpovídajícím a legálním způsobem zlikvidovat. Problémem stavebního odpadu navíc není ani tak objem, jako jeho hmotnost. Staré cihly a kusy betonu prostě něco váží a na skládkách stavebního odpadu se většinou platí od tuny. Připravte se také, že menší nákladní auto s běžným kontejnerem na stavební odpad uveze pouhé 3,5 tuny suti, a to není zrovna mnoho. I při stavbě běžného rodinného domu jdou při větším rozsahu zemních a bouracích prací počty odvezených kontejnerů s odpadem do desítek i nízkých stovek.  

Pokud je součástí stavby i nějaká demolice, počítejte s velkým množstvím stavebního odpadu, jehož likvidace vás bude něco stát. Foto: Pixabay.com

Vhodné načasování a logistika

Ve stavebninách objednáte cihly, překlady, cement a další materiál. Nákladní auto vám všechno přiveze, ale palety není kam složit, protože na dvorku už máte hromadu písku. A do toho ještě přijíždí domíchávač s betonem… Drobní stavebníci často podcení organizaci dodávek stavebního materiálu a výsledkem je pak hromada zbytečné práce při jeho přemísťování. Je prostě nutné přemýšlet dostatečně dopředu.

Vybavení a stroje

Při stavbě rodinného domu musíte také počítat v investicí do nářadí a vybavení. Zednickou lžíci i lopatu si samozřejmě koupíte v nejbližším hobbymarketu. Zcela určitě ale budete potřebovat i míchačku a nejrůznější další elektrické nářadí, které se mnohdy nevyplatí půjčit. A to už něco stojí. Finančně poměrně náročné je pak třeba i zapůjčení lešení, bednicích prvků či stavebních stojek. Vaši peněženku zatíží i zápůjčky minirýpadla a dalších potřebných strojů, které je navíc nutné dobře naplánovat dopředu. Při rozhodování o způsobu stavby určitě zohledňujte i tyto náklady. 

Financování hypotékou – banky dusí svépomocné stavebníky

Možná se radujete, že vám banka schválila hypotéku a můžete proto začít stavět. Vyhráno však nemáte – realita je při financování stavby svépomocí nebo dodavatelským způsobem daleko složitější. Banka vám totiž v takovém případě chválenou částku obvykle neuvolní vcelku, ale postupně v několika tranších podle toho, jak vaše stavba postupuje. V praxi tedy dostanete jen malou část hypotéky, tyto peníze musíte prostavět a u autorizovaného odborníka nechat udělat takzvanou zprávu o prostavěnosti pro banku. Ta vám pak na základě své úvahy uvolní další část financí.

Pozor také na rozpočet stavby. Při plánování hypotéky je nutné bance dodat rozpočet stavby a ta se jím pak řídí. Náklady na stavební práce i materiál však nyní rychle rostou. Rozpočet tedy rychle zastarává a s reálnými výdaji na stavbu už pak nemá mnoho společného. Výsledkem je pak nízké čerpání financí od banky.    

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi