Stavba svépomocí může být nejlevnější cestou k vysněnému rodinnému domu a v Česku je stále velmi populární. Obzvlášť pokud se sami řadíte mezi zručné osoby nebo máte v rodině či mezi blízkými přáteli dostatek šikovných řemeslníků. Stavba svépomocí není snadná, ale letos je vše ještě těžší. Rostou ceny a materiály nejsou dostupné.

Stavba svépomocí se může velmi snadno přeměnit ze vzrušujícího dobrodružství na noční můru. Podívejme se společně na pět základních problémů, které běžný laik při stavbě domů obvykle neočekává nebo velice podcení. Počítejte s fyzickou i časovou náročností prací, ale velkou čáru přes rozpočet (doslova) vám může udělat i banka. A nic na to nemění, že už máte třeba schválenou hypotéku.
Časová a fyzická náročnost práce
U stavby domu lze očekávat, že půjde o činnost fyzicky náročnější, než je třeba sezení v kanceláři. Přesto ale mnoho amatérských stavebníků tento aspekt hlavně při vícedenních pracovních etapách podcení. Hlavně zemní práce a zdění hrubé stavby jsou opravdu dřina se kterou je nutné počítat. Stavebním firmám navíc obvykle pomáhá různá drobná mechanizace, kterou svépomocí stavebník obvykle nemá.
ReklamaMnoho lidí také podcení časovou náročnost prací. Je třeba počítat s tím, že rodinný dům můžete sami stavět i několik let. Činnosti, které parta šikovných zedníků nebo tesařů běžně zvládne za pár dnů, mohou i šikovnému laikovi zabrat týdny a měsíce.
Bude to dražší, než si myslíte
V současné době v Česku zdražuje skoro všechno a stavební materiály nejsou výjimkou. Zvýšila se nejen cena běžných stavebních materiálů pro zděné stavby, výrazně podražilo také dřevo, OSB desky, tepelně-izolační materiály a stavební chemie. Ceny některých materiálů se dokonce mění ze dne na den. Navíc některé materiály opět přestávají být k dostání úplně. Týká se to zejména cihel (tvárnic) a také železných profilů.
Při stavbě svépomocí je zkrátka dobré se připravit na to, že za jakýkoli materiál zaplatíte výrazně více a na dodávku budete nejspíš také dlouho čekat. Pokud máte napjatý rozpočet, rozmyslete si, zda se stavbou v současnosti vůbec začínat, případně – pokud je to možné – omezte její rozsah. Víme, že tento odstavec není moc optimistický, ale v současná situace na trhu opravdu malým stavebníkům příliš do karet nehraje.
Stavební odpad a jeho likvidace
Pokud opravujete nebo dostavujete starší dům, bude nejspíš překvapeni, kolik stavebního odpadu při stavbě vzniká. I při bourání běžné příčky nebo starší zídky vám na dvorku vznikne hromada suti, kterou musíte odpovídajícím a legálním způsobem zlikvidovat.
Problémem stavebního odpadu není ani tak objem, jako jeho hmotnost. Staré cihly a kusy betonu prostě něco váží a na skládkách stavebního odpadu se většinou platí od tuny. Připravte se také, že menší nákladní auto s běžným kontejnerem na stavební odpad uveze pouhé 3,5 tuny suti, a to není zrovna mnoho. I při stavbě obyčejného rodinného domu jdou při větším rozsahu zemních a bouracích prací počty odvezených kontejnerů s odpadem do desítek i nízkých stovek.

Vhodné načasování a logistika
Ve stavebninách objednáte cihly, překlady, cement a další materiál. Nákladní auto vám všechno přiveze, ale palety s materiálem není kam složit, protože na dvorku už máte hromadu písku. A do toho ještě přijíždí domíchávač s betonem…
Zatímco zkušený stavbyvedoucí dokáže dodávky materiálu a jeho deponování uřídit, amatérský stavebník často organizaci dodávek stavebního materiálu podcení. Výsledkem je pak spousta práce při jeho přemísťování, a zbytečné cesty s kolečkem plným cihel nebo písku. Je prostě nutné přemýšlet dostatečně dopředu.
Vybavení a stroje
Při stavbě rodinného domu musíte také počítat v investicí do nářadí a vybavení. Zednickou lžíci i lopatu si samozřejmě koupíte v nejbližším hobbymarketu. Zcela určitě ale budete potřebovat i míchačku a nejrůznější další elektrické nářadí, které se mnohdy nevyplatí půjčit. A to už něco stojí. Finančně poměrně náročné je pak třeba i zapůjčení lešení, bednicích prvků či stavebních stojek. Vaši peněženku zatíží i zápůjčky minirýpadla a dalších potřebných strojů, které je navíc nutné dobře naplánovat dopředu. Při rozhodování o způsobu stavby určitě zohledňujte i tyto náklady.
Financování hypotékou – pozor na rozpočet
Možná se radujete, že vám banka schválila hypotéku a můžete proto začít stavět. Vyhráno však nemáte. Mnoho drobných stavebníků se nyní potýká s výrazně rostoucími náklady na stavbu. Od schválení hypotéky po začátek stavby obvykle uplyne třeba i pul roku a více. A za tu dobu mohly různé stavební materiály zdražit o desítky procent.
Banky také svépomocným stavebníkům obvykle nepůjčí celou částku ihned, ale v několika částech podle průběhu stavby, přičemž pokaždé je nutné udělat odhad, o kolik se zvýšila cena stavěného domu. Je jasné, že nyní, kdy ceny materiálů velmi rostou, budou tyto odhady docela problematické a „řízení“ těchto finančních toků, bude těžší, než dřív.