Náklady na elektřinu tvoří v domácím rozpočtu nezanedbatelnou položku. Záleží samozřejmě i na tom, jestli elektřinu používáte jen na svícení a provoz běžných domácích spotřebičů, nebo s její pomocí také ohříváte vodu a vytápíte domácnost. Tyto náklady jdou každopádně snížit – stačí si osvojit pár jednoduchých pravidel

Změna dodavatele
Náklady na elektřinu můžete v prvé řadě snížit změnou jejího dodavatele. Nejde o nic složitého a můžete tak ušetřit až několik tisíc korun ročně. Záleží, jak velkou spotřebu elektřiny máte. Domácnosti, které nepoužívají elektrickou energii k ohřevu vody a vytápění, ušetří samozřejmě o něco méně.
Pozor na „supervýhodné nabídky“, které vám někdo hodí do poštovní schránky, přijdou e-mailem nebo vám je bude někdo nabízet po telefonu. Pokud se pro změnu dodavatele rozhodnete, je lepší, když si nabídky společností porovnáte sami, popřípadě použijete některou srovnávací kalkulačku. Budete k tomu potřebovat jen poslední vyúčtování elektřiny.
ReklamaVýměna starých spotřebičů
Dalším krokem k úsporám, který můžete udělat, je výměna starých nehospodárných elektrických spotřebičů za nové, úsporné. Neznamená to, že musíte hned všechny staré spotřebiče vyhodit. Pokud ale z nějakého důvodu spotřebič dosloužil, nezapomeňte si při výběru nového dobře pročíst jeho parametry a také energetický štítek. Ten by od března 2021 všechny spotřebiče měly mít nový. Neobsahuje už žádné „plusy“, pouze písmena A až G. Písmeno A znamená nejúspornější spotřebič, písmeno G jeho protipól.

S čím ale neotálejte, je výměna obyčejných žárovek za LED žárovky nebo kompaktní zářivky. Obyčejné žárovky již nějakou dobu v obchodech neseženete, ale možná máte doma nějakou zásobu, takže když stará žárovka „shoří“, máte na výměnu. Je tady ovšem jedno „ale“. Obyčejné žárovky jsou velmi nehospodárné a jejich výměna za LED žárovky nebo kompaktní zářivky se vyplatí. Můžete tak snížit spotřebu elektřiny až o 75 % oproti klasickým žárovkám. Na LED žárovkách však nesmíte šetřit. Ty levné většinou rychle dosluhují a co ušetříte na elektřině, zaplatíte za nové.
Další pravidla, která je pro úsporu elektrické energie v domácnosti potřeba dodržovat, můžeme rozdělit do čtyř skupin: chlazení potravin, pohotovostní režim spotřebičů, praní, vaření.
Chlazení potravin
Lednička patří mezi spotřebiče, které vypnout prostě nemůžete. Přesto můžete zajistit, aby jejich spotřeba byla co nejnižší. Jedním z pravidel, jak toho docílit, je umístit ledničku na správné místo. To znamená co nejdále od topení a jiných zdrojů tepla. Každý stupeň nad 20° C navíc totiž zvyšuje spotřebu asi o 6 %.
Pokud vaše chladnička nemá samoodmrazovací režim, je potřeba, abyste věnovali pozornost námraze na chladícím zařízení, a když je to potřeba, ledničku “odmrazili”. Námraza totiž velmi zvyšuje spotřebu elektřiny, protože lednice musí pro udržení vnitřní teploty skoro neustále chladit.

Nastavte si v ledničce optimální teplotu, kterou potřebujete k uchování potravin. Za tu se považuje teplota mezi 4 a 6° C, v mrazáku pak – 18°C. Každý stupeň dolů pak spotřebu ledničky zvyšuje.
V neposlední řadě zachovávejte pravidlo, že do ledničky nepatří teplé jídlo. Má totiž za následek zvýšení vnitřní teploty a s tím spojenou potřebu dalšího chlazení.
Pohotovostní režim
Jak už název napovídá, jedná se o režim nejrůznějších elektrických spotřebičů (například televize, kávovar, Hi-Fi soustavy, tiskárny,..), který vám umožní probudit je ze spánku třeba pouhým stisknutím tlačítka na dálkovém ovladači. Je to pohodlné, ale není to zadarmo.
Spotřebiče v pohotovostním režimu samozřejmě neustále odebírají elektrickou energii ze sítě. Není to sice mnoho, ale co když takových spotřebičů máte více? Jejich úplným vypínáním opravdu můžete ušetřit. Podle průzkumů skoro 600 Kč ročně.
Praní
Při praní prádla v automatické pračce se nespotřebovává jen voda, ale i elektřina. I když máte úspornou pračku, vyplatí se dodržovat několik zásad, které spotřebu sníží.

Snažte se prát vždy maximální množství prádla, které pračka zvládne. Při praní menšího množství totiž musíte prát častěji, tedy zvyšujete zbytečně spotřebu.
Pokud to není nutné a prádlo to nevyžaduje, používejte programy, které nemusí ohřívat vodu na vysoké stupně.
Pro ty, kteří disponují tarifem s “nočním proudem” je výhodné prát právě v době jeho čerpání.
Vaření
Při vaření na elektrickém sporáku dodržujte následující pravidla. Můžete tak ušetři desítky až stovky korun ročně. Závisí to samozřejmě na tom, jak moc doma vaříte.
Používejte vždy, pokud je to možné, pokličku a hrnce dávejte podle jejich velikosti na odpovídající plotýnku. Zamezíte tak zbytečnému plýtvání s energií. Je také dobré používat hrnce se silným sendvičovým dnem, které samo o sobě udržuje lépe tepelnou energii.

Vodu neohřívejte na plotně, ale raději ve varné konvici, která je v tomto případě úspornější. A při pečení v elektrické troubě používejte její horkovzdušnou funkci. Můžete tak nastavit až o 30° C nižší teplotu.
Jak vidíte, úspora elektřiny v domácnosti ve velké míře záleží i na vaší ochotě dodržovat určitá pravidla. Není to nic složitého. Je to jen osvojení si několika rutinních úkonů a používání “selského rozumu”.