fbpx

Chcete si založit svou vlastní přírodní zahradu? Poradíme jak!0

V jednom z našich předchozích článků jsme vám představili krásný projekt z Jižních Čech, v rámci kterého vznikla na bývalém pustém poli nádherná komunitní zahrada, která letos oslaví už 6 let. Přímo od jejich tvůrců pro vás máme několik tipů, jak na svůj pozemek nebo zahradu přinést život.

Zdroj: Naše zahrádka

Najděte ve své zahradě místo pro hmyzí hotel – nejen, že je krásným dekorativním prvkem, ale podpoří i rozmanitost hmyzu ve vaší zahradě, což dále ovlivní velkou druhovou pestrost ptactva.

Máte na pozemku jílovitou půdu? Založte zvýšené záhony. Jsou velmi záhřevné a úrodné. Během roku vám při vhodné skladbě osázení dají 3 – 5 sklizní. Musíte však počítat, že jsou náročnější na zálivku.

Reklama

Vysazujte původní druhy stromů, keřů, květin. Například dřín, šípkovou růži, hloh obecný, černý bez a tak dále. Věděli jste o tom, že taková túje, která je poměrně častou volbou u českých zahrad, neuživí ani jeden druh ptactva? Oproti tomu černý bez do vaší zahrady přiláká až 72 druhů ptáků.

Zdroj: Pixabay

Vyhraďte na své zahradě místo pro divoký kout – nechte malý kousek zahrady bez jakéhokoli vašeho zasahování. Velmi tím podpoříte druhovou pestrost rostlin, živočichů i hmyzu.

Dejte v zahradě maximální prostor přírodě. Můžeme tak přispět k velké proměně našeho životního prostředí. Nevěříte? Tak si představte, že celková plocha všech našich zahrad je 3x větší než celková plocha našich národních parků.

Vyberte části trávníku, které necháte růst jako louku  – 1 m2 vysoké trávy vyprodukuje kyslík pro 3 lidi na dýchání na celý den.

Zdroj: Pixabay

Vysazujte a vysévejte smíšené kultury. Nebojte se netradičních kombinací – dýně a póru, salát, jahody, nebo pažitku na olemování trvalkových záhonů.

Kompostujte – získáte tak výživný a kvalitní humus, který pak nemusíte draho nakupovat. Co můžete kompostovat? Dřevní štěpku, posečenou trávu, skořápky vajíček, kartony od vajíček, nebělený papír, zbytky ovoce a zeleniny, vypletý plevel, nebo dřevěný popel.

Založte si vodní biotop – sebemenší jezírko zlepší klima ve vaší zahradě a přispěje ke zlepšení klimatu celku.

Zdroj: Naše zahrádka

Sázejte zejména listnáče. Listnaté stromy vám ve svém stínu ochladí v letních vedrech vzduch až o 10 °C, jehličnany jen o 1 °C.

Jestli chcete projasnit tmavý stinný kout, vysaďte do něj bíle či světle kvetoucí rostliny – například barvínek, tužebník, hosta a podobně.

Ve výsadbách nezapomínejte na vonné květiny či keře. Jemná lehká vůně navodí v zahradě pocit klidu a pohody. Mezi rostliny, které v této oblasti zaručují úspěch patří měsíčnice vonná, fialka, konvalinka, čínská pivoňka, růže, jasmín nebo zimolez.

Zdroj: Naše zahrádka

Vytvořte si v zahradě několik zákoutí pro odpočinek a relaxaci. Jejich obliba se pro vás může měnit podle ročních období i podle denní doby.

Zdroj: Naše zahrádka

Autor: Bára Kocmánková