Obecně se říká, že sprchování je ekologičtější a především úspornější než koupání ve vaně. To je samozřejmě pravda, ovšem pouze za předpokladu, že ve sprše netrávíte půl hodiny.

Pak by se vám pravděpodobně spíše vyplatilo, kdybyste si napustili tu vanu. Dnes se však nebudeme bavit pouze o finančních úsporách, ale také o ekologickém dopadu sprchování a o tom, jak jej efektivně snížit.
Co tedy můžete dělat?
1. Sprchujte se krátce
Dlouhé sprchování je sice příjemné, a to zejména během zimních dnů, kdy se nám teplý proud vody zastavovat jednoduše nechce, nicméně na ekologii nemá zrovna pozitivní dopad, a už vůbec ne na váš měsíční rozpočet.
Při jedné nekonečné sprše můžete vyplýtvat až desítky litrů vody, nehledě na to, že spotřebujete spoustu energie na to, abyste ji ohřáli na požadovanou teplotu. Když to tak uděláte každý den nebo dokonce i několikrát denně, hektolitry vody vám doslova protečou mezi prsty.
2. Používejte slabý proud
Častým problémem, který způsobuje značné plýtvání vody, bývá i špatně zvolená sprchová hlavice. V dnešní době existuje řada sprchových hlavic, které jsou pro zvýšení úspor přímo navržené, jelikož mají malý průtok vody.
To však může být občas nepříjmné a časově nevýhodné – například pro ženy s dlouhými vlasy, kterým by vyplachování šamponu slabým proudem vody zabralo opravdu dlouhou dobu. V takovým případech se vyplatí koupit otočnou hlavici, u které si můžete vybrat z různě intenzivních proudů vody.
3. Nenechávejte sprchu běžet naprázdno
Mnoho lidí má tendenci pustit vodu, hned co vlezou do sprchového koutu, a nechat ji běžet až do chvíle, kdy z něj zase vylezou. Opravdu ale potřebujete, aby okolo vás tekla voda, zatímco na sebe nanášíte mýdlo nebo si myjete vlasy?
Tímto způsobem plýtváte vodou ještě více než v případě předchozích dvou bodů, jelikož vodu necháváte jen tak protékat. Totéž pravidlo lze samozřejmě uplatnit i mimo sprchu například při čištění zubů, holení nebo mytí nádobí.
4. Používejte šetrné čistící přípravky
Ekologické jednání však není pouze o tom, kolik vody spotřebujete, ale také o tom, co spolu s ní do odpadu spláchnete. Spousta čistících přípravků, které se dnes běžně prodávají v obchodech, obsahuje řadu chemikálií, které čističky odpadních vod často neodstraní.
Chtěli byste se snad takovou vodou mýt nebo ji dokonce pít? Pokud ne, tak začněte nakupovat ekologickou drogerii nebo rovnou využijte ingredience, které máte doma – třeba s vodním kamenem si hravě poradí i obyčejný ocet.
5. Nakupujte bezobalovou kosmetiku
Pokud jste tak ještě neučinili, zkuste někdy věnovat pozornost tomu, kolik odpadu s sebou přinášejí sprchové gely, šampony, kondicionéry a další kosmetické přípravky. Bohužel jsou zpravidla zabaleny v plastech, které se většinou nerecyklují a zůstanou ležet někde na skládce více než sto let, než se kompletně rozloží.
Přitom dnes můžete koupit takzvaná “nahatá” mýdla, šampony i kondicionéry, které jsou v tuhé podobě, tudíž zabalené pouze v papíru, a vyrobené z přírodních složek, takže pro životí prostředí představují pouze minimální zátěž.