fbpx

Chcete oživit staré oblečení? Zkuste upcycling výšivkou0

Asi každému se doma ve skříni s oblečením válí kousky, které na sobě neměl už nějakou dobu. Často i proto, že jsou okoukané, staré a jednoduše nás už „nebaví“. Co to zkusit změnit? Svěží změnou pro staré oděvy i bytové doplňky může být například oblíbená činnost našich babiček – vyšívání.

Zdoj: Pixabay

Základní vyšívací výbava

  • Látka – například stará košile, bunda nebo třeba povlak na polštář. Pamatujte, že pevnější materiály jsou pro vyšívání určitě lepší. Látka vyšívání lehce zvládne a lépe se také bude ošetřovat. Na elastické a jemné materiály raději zapomeňte. Jednat se budou všelijak krabatit, díky čemuž vyšívání s nimi není úplně jednoduché, a jehla je pak může při vyšívání také poškodit.
  • Vyšívací kruh – určitě to s ním půjde mnohem lépe než jen v ruce.
  • Jehly pro ruční vyšívání
  • Nůžky – ideálně ty určené přímo na vyšívání (lehce se s nimi případně i párá)
  • Bavlnky – různých barev i druhů
  • Kopírovací papír nebo rozpustná fólie – pro přenesení motivu na látku

Při vyšívání nespěchejte, nepřepínejte se a užijte si ho. Určitě nezapomínejte také na pauzy, při kterých si odpočinete a ulevíte i očím a prstům.

Zdroj: Pixabay

Vyšívací motivy

Jestli jste šikovní kreslíři můžete zvolený motiv nakreslit přímo na látku, přes kopírovací papír nebo na speciální fólii, kterou na látku přišpendlíte, a které se pak rozpustí při praní. Pokud si v kreslení moc jistí nejste, vytiskněte zvolený motiv na kopírák a pak ho tmavší stranou naneste na vyšívaný materiál.

Reklama

Co se týče samotných motivů, velmi oblíbené jsou nadpisy, citáty, květinové, geometrické nebo jednoduché lineární motivy. Však je na internetu celá řada inspirace.

Vyšívací stehy

Pro začátečníky je asi nejvhodnější steh základní, steh zadní, přední, křížkový nebo řetízkový (navíc jdou hezky dozdobit uzlíky nebo korálky). Krásně vypadá steh saténový. Ten už ale patří k těm náročnějším a neodpustí vám žádnou nedokonalost. Stejně tak platí, že při vyšívání tmavými bavlnkami se chybky u stehů lehce přehlédnout, kdežto bavlnky světlé dají nedokonalostem o to víc vyniknout.

Jak o výšivku pečovat

Jestli jste jako vyšívací podklad použili kvalitní materiál, nemusíte mít o váš výtvor strach. Jen při žehlení výšivku vypněte raději napařování, a ne přejížděním žehličky ze strany na stranu. V případě, že je váš podklad choulostivější, zkuste raději ruční praní nebo jemný prací program.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.