fbpx

Chcete dýchat čistší vzduch? Pořiďte si 3 nenáročné pokojovky0

Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký vzduch dýcháme doma nebo v kanceláři? Výzkum nazvaný Čisté ovzduší, který provedla NASA ve spolupráci se Sdružením zahradních architektů USA, potvrzuje, že bychom se měli aktivně snažit vylepšit kvalitu vzduchu v místech, kde trávíme většinu dne. Jak? Je to jednoduché! 

NASA doporučuje, aby v domácnostech a kancelářských prostorech byla na každých 10 m čtverečních umístěna aspoň jedna účinná pokojová rostlina. Kromě toho, že pokojové rostliny uvolňují kyslík, některé z nich také významně eliminují škodliviny ve vzduchu jako jsou například benzen, formaldehyd a trichlorethylen.

Vybrali jsme pro vás 3 nenáročné pokojové rostliny, které čistí vzduch a zároveň je dokáže pěstovat opravdu každý.

Reklama

Tchýnin jazyk (trichlorethylen)

Pokud s pěstováním květin nemáte velké zkušenosti, tato rostlina je pro vás ta pravá -nevyžaduje téměř žádnou péči a je odolná proti škůdcům. Podle čínské kultury Tchýnin jazyk předává jeho pěstiteli osm cností – dlouhý život, prosperitu, inteligenci, krásu, umění, poezii, zdraví a sílu. Pokud máte děti nebo domácí mazlíčky, dejte rostlinu na bezpečné místo, je totiž jedovatá. Tento fakt ve spojení s pichlavým tvarem jejich listů je pravděpodobně důvodem jejího ne příliš lichotivého názvu.

Tchýnin jazyk má přes svou jedovatost obrovské plus – patří k těm nejlepším čističům vzduchu. Umí z něj odfiltrovat běžné domácí toxiny, jako je formaldehyd, trichlorethylen a benzen. Tchýnin jazyk můžete mít přímo v ložnici, na rozdíl od většiny pokojovek totiž v noci přijímá oxid uhličitý a vypouští kyslík.

Tchynin jazyk (Foto: Obi.cz)

 

Pěstování 

Rostlina nemá ráda dlouhodobé přemokření, proto ji příliš nezalévejte a v zimě zálivku ještě omezte. Má ráda sušší podmínky a daří se ji na plném slunci i ve stínu.

 

Palma Areca

Tato rostlina pochází z Malajsie, kde ve vlhkých lesích dorůstá výšky až 25 m. V domácím prostředí nám zdaleka tolik nevyroste, teplo a vlhkost bychom jí ale rozhodně měli dopřát. Zajímavostí je, že v zemi původu rostliny plodí exotické ořechy obsahující směs alkaloidů, které mají psychotropní účinky. Malajci tyto nedozrálé plody žvýkají, což vede mimo jiné k osvěžení organismu, zpříjemnění dechu a vyhánění střevních parazitů. Při častém užívání však způsobuje záněty dásní a psychicé problémy.

Palma Areca zvlhčuje vzduch a odstraňuje chemické toxiny ze vzduchu. Je to vhodná pokojovka jak pro osvěžení vzduchu, tak pro okrasu interiéru!

Palma Areca (Foto: Zdravakancelarplus.cz)

Pěstování 

Palmy jsou přes svůj původ relativně jednoduché na pěstování. Nemají rády změny prostředí, chlad a přílišné větrání. Umístěte ji do světlého stanoviště, pozor však na přímé sluneční paprsky.

Palma Areca si bude hovět v celoročním teple s vyšší vlhkostí vzduchu, v zimě ji pravidelně roste a to klidně i každý den.

Od jara do podzimu vyžaduje pravidelnou zálivku, aby byl substrát stále vlhký, v zimě zálivku omezíme.

Palmy špatně snášejí přesazování, proto přesazujte až když kořeny začnou vyčnívat z květináče.

 

 

Šplhavnice zlatá

Elegantní popínavá liána pochází z tropických lesů Šalamounových ostrovů u Austrálie. Tato rostlina má dvě základní formy, v původní oblasti dorůstá jako mohutná dřevnatá liána s obrovskými listy. U nás se pěstuje jako nenáročná popínavá rostlina.

Šplhavnice (Foto: ireceptar.cz)

 

Pěstování 

Bude se jí dařit v polostinném místě bez přímého slunce. Vyžaduje pravidelnou a rovnoměrnou zálivku, mezi jednotlivými zálivky by měla vrchní půda proschnout. V zimě zálivku omezte. Také tato rostlina má ráda pravidelné rosení listů.

 

 

 

Autor: Helena Ježková