fbpx

Zpátky na stromy? Inspirativní domky ve větvích0

Stromový dům jako místo pro diskuse o životním prostředí

Kdo z nás netoužil v dětství po vlastním domku v koruně stromu? Někdo na svůj sen zapomene, jiný jej ale neváhá zrealizovat v dopělosti. Jak mohou takové příbytky ve větvích vypadat? Inspirujte se několika originálními stromovými domy.

Stromový dům jako místo pro diskuse o životním prostředí

Tento podivuhodný dům z Belgie vznikl jako vyjádření závazku k trvalé udržitelnosti a ochraně životního prostředí. Mezinárodní výrobce papíru Sappi se společně s dalšími partnery rozhodl vybudovat místo, které by mělo své návštěvníky inspirovat k novým myšlenkám a prohlubovat jejich vztah s přírodou.

Reklama

Samotný dům se skládá z několika částí. Dvě hlavní „kajuty“ s přilehlými terasami se nachází v rozdílných výškových úrovních a jsou spojené schodištěm. Základy tvoří ocelové sloupy navrtané do země, přičemž tento způsob kotvení bez použití betonu je pro okolní les velmi šetrný. V nižším obytném prostoru se nachází salonek, kuchyňka a sociální zařízení. V horní části je konferenční místnost. K vytápění i klimatizaci domu slouží tepelné čerpadlo.

Tvůrci domu dávají návštěvníkům možnost kreativního sebevyjádření doslova na každém kroku, např. na toaletách se nacházejí velkoformátové tabule, kde je možné pomocí křídy každý nově vzniklý nápad ihned zaznamenat.

(Foto: baumraum.de)

Autor: Jarmila Bajerova