fbpx

Fascinující soběstačné mrakodrapy i domy z hlíny. To je dnešní ekologická architektura0

Ekologická architektura jako splynutí s přírodou i vize budoucnosti

Ekologická architektura opravdu pro každého

Říká vám něco jméno Michael Reynolds? Charismatický „architekt odpadu“, jak ho média často nazývají, je proslulý svým nekonvenčním způsobem stavění. Jeho architekturu by jako „ekologickou“ označil asi každý. Stavebním materiálem jsou mu nejčastěji použité pneumatiky, plastové lahve nebo plechovky, z nichž vytváří originální alternativní obytné stavby. Jeho domy jsou často natolik soběstačné, že si zde obyvatelé vypěstují i vlastní zeleninu (nechybí totiž skleník)a vyrábí si i vlastní energii v malých solárních nebo větrných elektrárnách. Michael Reynolds se svým týmem tento způsob stavění neustále vylepšuje a snaží se vždy pracovat s podmínkami specifickými pro danou oblast. V České republice se architekt odpadu objevil naposledy před rokem, kdy v pražské Galerii Jaroslava Fragnera návštěvníci mohli vidět výstavu Udržitelná samostatnost pro každého. Dokument o neúnavné práci Michaela Reynoldse můžete vidět zde.


Úžasné Reynoldsovy stavby fascinují lidi po celém světě. Foto: earthship.com

Tak trochu jinou ekologickou architekturu představují vize architeků Team H.E.D. (Human Ecology Design). Ti svoje návrhy koncipují jako doslova živé domy, které vytvářejí v živém rostoucím stromě tvarovaném kolem rámové konstrukce. Jde o unikátní pojetí domova jako součásti ekosystému, v němž člověk žije. Ke slovu tu přichází technika tzv. “pleaching”, kdy jsou z větví stromů na míru formovány stěny i stropy. Ideální jsou pro to jilmy či duby, ale i vinná réva a další popínavé rostliny. Stromy a rostliny, které tvoří vnější rámec budovy, jsou navíc určeny rovněž k produkci potravin. Team H.E.D. se svým přístupem snaží poukázat na to, že dopad zdánlivě „udržitelných“ moderních stavebních materiálů je oproti jejich 100% přírodní technice z dlouhodobého hlediska stále podhodnocován.

Reklama


Stromový dům je doslova živoucí architekturou. Foto: inhabitat.com

Vize budoucnosti: soběstačné mrakodrapy a města

Přibývající populace nutí řadu světových měst zpracovávat nové urbanistické plány, respektující aktuální demografické změny. Stejně jako řada světových měst řeší rozmach populace například čínské město Shenzen. Pro něj zpracovala neobvyklý návrh šesti udržitelných budov architektonická firma Vincent Callebaut Architects. Zadáním pro návrh, který působí jako mrakodrapy poskládané z oblázků, bylo vytvořit městskou strukturu, která řeší rostoucí populaci města a produkuje více energie, než spotřebuje. Vznikly tak unikátní „farmscrypery“, jejichž součástí je nejen bydlení, kancelářské prostory, obchody, ale i rekreační plochy, zeleň a vlastní farmy pro pěstování potravin. Soustředné ocelové konstrukce ve tvaru oblázků jsou propojeny přes centrální Vierendeelův nosník a každá z nich je nějak specializována. Transparetní vnější stěny mají umožnit dostatečný přísun slunečního světla a unikátní je i systém hospodaření s organickým odpadem, který má být ze 100 % recyklován v rámci místního zemědělství.


Působivá šestice věží se téměř v každém patře zelená. Foto: vincent.callebaut.org

Fascinující je i další návrh čínského města Tianjin Eco-City, rozkládajícího se na třiceti kilometrech čtverečních. Od roku 2020 by tu mohlo žít asi 350 tisíc lidí, pro něž bude uzpůsobena například dokonalá síť železniční dopravy pro dojíždění do práce. Z 90 % by tak místní doprava měla být tvořena tou hromadnou. Ekologické město budoucnosti plánuje využívat sluneční i větrnou energii, nechybí systémy pro recyklaci dešťové vody, čištění vody či odsolování vody mořské pro další použití.


Tianjin Eco-City je promyšlenou urbanistickou vizí, která by se realitou a domovem tisíců lidí mohla stát v roce 2020. Foto: huffingtonpost.com

Autor: Marie Leschingerová