fbpx

ČEZ přistupuje k evropské deklaraci o standardizaci dobíjení elektromobilů0

TISKOVÁ ZPRÁVA

Společnost ČEZ se svým podpisem připojila k iniciativě energetik sdružených v evropské asociaci EURELECTRIC o “standardizaci dobíjecí infrastruktury pro elektrická vozidla“. Deklaraci podepsalo a předalo 50 zástupců významných evropských distribučních a energetických společností včetně zástupců  EDF, ENEL, RWE, E.ON a dalších. Návrh standardizace se týká konektorů pro dobíjení elektromobilů u budoucích dobíjecích stanic.

Touto deklarací se přistoupivší energetiky rozhodly započít celoevropskou diskusi na téma unifikace dobíjecích stanic pro elektromobily v Evropě. Účastníci iniciativy se zavazují aplikovat schválená pravidla a technické parametry konektorů pro nové projekty dobíjecích stanic. Dalším krokem bude testování technologií dobíjení a pilotní projekty, které přinesou potřebné zkušenosti z reálného provozu. Následovat bude společné úsilí o oficiální standardizace částí dobíjecí infrastruktury standardem ISO a IEC.

Reklama

Cílem deklarace, oficiálně předané místopředsedovi Evropské komise a komisaři pro dopravu, Antoniu Tajanimu, je také získat politickou podporu Evropské komise. Ta pomůže nastavení pobídek, které podpoří výzkum a technologií v této oblasti a odstraní komerční překážky v zavádění elektromobilů do provozu.

Společnost ČEZ vnímá koncept elektromobility a projekty na výstavbu dobíjecích stanic jako obrovskou příležitost pro zlepšení životního prostředí a kvality života zejména ve městech. Abychom budoucím elektromobilistům přinesli co nejvyšší komfort při dobíjení, logicky jsme uvažovali o jednotné podobě dobíjecích technologií. Z toho důvodu se nám iniciativa sdružení Euroelectric zdá jako dobrý základ, který zajistí jednotný postup v celé Evropě. Těžko si představit, že by zákazník chtěl elektroauto, u kterého by musel při každém dobíjení shánět jiný konektor.“ , řekl Tomáš Chmelík, manažer projektu emobility ze společnosti ČEZ.

Podpisu deklarace předcházeli projevy předsedy sdružení Euroelectric Hanse Bergeho a Antonia  Tajaniho, viceprezidenta Evropské komise  a komisaře  pro  dopravu, který reagoval na předání deklarace slovy:

Tleskám iniciativě Evropského energetického sektoru i závazku společností, které posouvají kupředu snahu o standardizaci komponentů pro dobíjení elektromobilů. Chápu to jako součást odpovědnosti energetických společností, které tímto přispívají k rozvoji technologií, které v budoucnu pomohou poskytnout bezemisní a tichou dopravu pro Evropu.“ Po předání deklarace následovala demonstrace vybraných elektromobilů a dobíjecích systémů, v podání přítomných společností.

Autor: Redakce Nazeleno.cz