fbpx

Partneři sekce

ČEZ nabízí menší solární elektrárny s baterií vhodné i pro běžné majitele rodinných domů0

Fotovoltaické elektrárny začínaly jako instalace pro ekologicky smýšlející rodiny a technologické fanoušky. Pak se staly doménou vyšších příjmových skupin, které si pomocí nich snižovaly náklady na elektřinu. V poslední době ale začínají být standardem i pro běžné majitele rodinných domů. ČEZ proto společně s výrobcem bateriových systémů OIG Power přichází s novým bateriovým řešením určeným pro rodinné domy s nižší spotřebou.

Zájem o domácí fotovoltaické elektrárny s bateriemi roste. „Růst počtu žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám ukazuje, že trh nebude zpomalovat ani v příštích měsících a decentrální energetika je již běžnou součástí našich domácností. Standardem se zároveň stává řešení s bateriemi, zatímco dříve to byla spíše akumulace do vody. Před čtyřmi lety měla řešení s bateriemi jen čtvrtinový podíl na trhu postavených elektráren. Nyní se pohybují na úrovni 70 procent,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Zároveň se podle něj zvyšuje zájem zákazníků s nižší spotřebou energie. Právě těm teď ČEZ vychází vstříc a nabízí menší a snad i levnější solární elektrárny.

„Jde o řešení pro klienty, kteří by s robustnějším řešením často ani neuspěli s žádostí o dotaci. Pro domácnosti, které mají nižší spotřebu nebo jim stačí využití energie z FVE pouze na jedné fázi, na které mají většinu spotřebičů v domě,” vysvětluje spolumajitel OIG Power Martin Kuba. „Výhodou je cenová dostupnost řešení a menší potřeba plochy pro panely na střeše. Nová baterie si přitom zachovává většinu konkurenčních výhod našich systémů, zejména v oblasti monitoringu a softwarového vybavení. Zároveň je baterie off-gridová, to znamená, že je schopna zajistit domácnosti elektřinu, i pokud dojde k výpadku dodávky z distribuční sítě.

Reklama

Pro získání dotace z Nové zelené úsporám je totiž třeba využít 70 a více procent vyrobené elektřiny pro vlastní spotřebu, takže u menších domů je příliš velká elektrárna na škodu a klienti nemusejí dotaci získat.

Kapacita zařízení zvaného ČEZ Battery Box 1F EASY činí 7,2 kWh, ale lze ji navýšit až na 19,2 kWh, a maximální výkon napojené elektrárny 3,7 kWp. Dosavadní bateriové systémy OIG měly standardní výkon většinou 7,2 až 12kWh a maximální kapacitu elektrárny 10 kWp při připojení tzv. mikrozdrojem. Zároveň neklade nový box tak velké nároky na místo: jeho rozměry jsou výška 110 cm, šířka 60 cm a hloubka 42 cm.

Technologický pokrok je vidět i na samotných fotovoltaických elektrárnách. Zatímco před několika lety se využívaly zejména panely o výkonu 230 Wp, nyní ČEZ Prodej instaluje panely s výkonem 360 Wp, což znamená vedle vyššího výkonu také úsporu místa na střeše. Podobně ČEZ Prodej nyní využívá technologii zvanou Half-Cut, která umožňuje výrobu i v případě, že na panel dopadá stín domu nebo například stromu. Zároveň tato technologie zvyšuje účinnost panelu o několik procent.

Zdroj: ČEZ

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.