fbpx

České udržitelné projekty, které stojí za povšimnutí II.0

I v druhém díle našeho „mini seriálu“ se podíváme na skvělé české projekty a start-upy, které jdou cestou udržitelnosti a ochrany životního prostředí.

Zdroj: Pexels

Pražský swap – první udržitelný obchoďák v Česku

Jedná se o největší swap akci v České republice vůbec. Takže ji s klidem můžeme označit za první udržitelný obchodní dům. Co je to vlastně swap? Jednoduše výměna. Výměna věcí, které už nepotřebujete, ale někomu jinému udělají radost. Může se jednat o dárky, dobré oblečení, knížky i zachovalé potřeby do domácnosti.

Podobné akce se už konaly ve Švédsku i Německu, ta první česká se udála v září loňského roku a druhá, menší, pak v lednu 2022. Kromě samotného „swapování“ bývá na programu také celá řada worskhopů, představení zajímavých služeb v duchu udržitelnosti, přednášek i diskuzních panelů.

Reklama

EBUU – šetří rodičům čas, peníze i úložné prostory

EBUU ocení hlavně těhotné ženy, rodiče a jejich děti. Jeho náplní je totiž půjčování, prodej i zpětný odkup toho, co potřebují naši nejmenší. Krom toho se podělí o důležité rady formou workshopů a blogu. Jestli tedy například čekáte svého prvního potomka, EBUU vám poradí s tím, co doopravdy pro miminko potřebujete, a navíc můžete mít doslova „na jeden klik“ celý set věcí bez zbytečného obíhá obchodů a brouzdání po e-shopech. V nabídce EBUU na vás čeká vše od dětského a mateřského oblečení přes nosící šátky, látkové plenky, hračky až po eko drogerii a kosmetiku. Díky svým cirkulárním aktivitám EBUU pomáhá efektivně šetřit přírodní zdroje, minimalizovat odpad i uhlíkovou stopu.

Forsage – využití informačních technologií ve prospěch přírody

Náplní projektu Forsage je boj s dramatickým úbytkem včel za pomocí IT technologie. K tomu používá vzdálený monitoring včelstev prostřednictvím senzorů tak, aby včelaři věděli, co jejich svěřenkyně potřebují. Zobrazená může být aktuální situace, historický vývoj v úlu, stejně jako data za poslední týden, měsíc či půlrok. Včelař se tak například může dozvědět, kolik medu včely nanosily, kdy je čas na jejich krmení nebo zazimování. Technologie má sloužit také jako virtuální rádce například pro začínající včelaře.

Zdroj: Forsage

EcoHaus – malý papírek přináší revoluci v oblasti praní prádla

EcoHaus je ekologickou a šetrnou alternativou ke klasickým pracím práškům. Jedná se o malý papírek, který stačí na vyprání i 8 kg prádla. Jak funguje v praxi? Jednoduše ho přidáte do bubnu pračky, kde se během 5 vteřin rozpustí do podoby koncentrovaného gelu, jenž nezanechá žádnou stopu. Velkou výhodou papírku EcoHaus je jeho nízká váha, skladnost, bezobalovost a také složení šetrné k přírodě.

Zdroj: EcoHaus

Zdroj. Jedlé nádobí, EcoHaus, Forsage, EBUU, Pražský swap

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.