fbpx

České udržitelné projekty, které stojí za povšimnutí I.0

Cestou udržitelnosti a environmentální odpovědnosti jde stále více firem. Vznikají i takové, které si nový „zelenější“ směr kladou za jeden ze svých hlavních cílů či jej mají přímo jako podstatu své činnosti. Vybrali jsme pro vás hned několik českých projektů a start-upů, které v této oblasti stojí za povšimnutí.

Zdroj: Pixabay

Future Farming – aquaponické farmy

Future Farming propojuje intenzivní chov ryb s pěstováním rostlin na vodě. Jediným vstupem do tohoto systému je krmivo pro ryby, které si společnost sama vyrábí a dohlíží na jeho maximální kvalitu. Rybí výkaly jsou bakteriální přeměnou rozloženy na živný roztok sloužící jako přírodní hnojivo pro rostliny. Rostliny v systému vytvářejí hustou kořenovou síť, jež efektivně čistí vodu, aby ji bylo možné vrátit zpět k rybám. Pro růst rostlin i ryb jsou vytvořeny ideální podmínky, a to za pomoci nejmodernějších technologií osvětlení, měřicích jednotek, ohřevu vody a dalších. Díky tomu je každá farma plně automatizována, stejně jako výrobní procesy.

Společnost má v provozu hned několik farem, které se primárně využívají k chovu ryb (například pstruha duhového či sumečka afrického), pěstování listové zeleniny a bylinek, případně i řas jako spirulina a chlorella. Některé z nich ale slouží také k výzkumu a prezentačním účelům. Aquaponické produkty si je možné zakoupit buď přímo na farmách, nebo několika lokálních místech.

Reklama

Bohempia – udržitelná, pohodlná a funkční móda vyrobená z konopí

Bohempia se zaměřuje na výrobu obuvi, oděvů a dalších výrobků z technického konopí. Hlavním cílem této mladé české společnosti je ekologická a sociální udržitelnost v módě. Všechny produkty jsou zcela unikátní a vznikají lokálně v Čechách i ve střední Evropě. Při jejich výrobě tedy není využívána levná pracovní síla, neekologický import nebo nekvalitní produkce, jak tomu bývá u fast fashion řetězců.

Na začátku každého kousku od Bohempia je hrubé konopné vlákno, které se upřede, uplete nebo utká, nabarví a zpracuje na finální produkt. Designovou filosofií společnosti je jednoduchost a minimalismus. Všechny produkty jsou ekologické, pohodlné na nošení a zákazníkům nabízejí řadu unikátních funkčních benefitů konopného materiálu, který je antimikrobiální, hypoalergenní, nasákavý, přirozeně termoregulační a pevný.

Zdroj: Bohempia

Dressibly – e-shop s udržitelnou módou i edukace

Start-up Dressibly má hned několik cílů:

  • Přispět ke zlepšení životní úrovně a pracovních podmínek pro lidi v textilní výrobě.
  • Podporovat ekologické zemědělství.
  • Nabízet moderní, šetrné a férové zboží.
  • Edukovat o negativních dopadech fast fashion řetězců nejen na lidské životy, ale také životní prostředí.

Proč? Módní průmysl je totiž jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí. Využívá obrovské množství chemikálií škodlivých jak pro přírodu, tak pro naše zdraví. Pracovníci v továrnách, které využívají fast fashion značky (jako například HM, Zara, Mango a další) fungují nejen v nelidských pracovních podmínkách, ale také za neodpovídající finanční ohodnocení.

„Jsme přesvědčeni, že udržitelnou produkcí a odpovědnou spotřebou můžeme zlepšit životy mnoha lidí a přispět k zachování planety, aby ji mohly příští generace obdivovat tak jako my,“ říká jeden ze zástupců Dressibly.

Třídíme na sněhu – zodpovědné třídění odpadu i na sjezdovce

České domácnosti jsou v třídění odpadu jedny z nejsvědomitějších. Když ale vyrazíme do přírody, naše vůle poněkud opadá a nemalé množství odpadků tak končí pohozených v lese nebo právě na sjezdovce. To se rozhodl změnit projekt Třídím odpad na sněhu. V lyžařských resortech po celé České republice díky němu najdete tříkoše z 97 % recyklovaného plastu, kam mohou putovat kelímky i obaly od svačinek, které jste si vzali na sjezdovku.

Třídíme na sněhu navíc pořádají i „resorting games“, jejichž součástí jsou například recyklované zimní sporty i recyklovaný kvíz.

Zdroj: Třídíme na sněhu

LOGeco a technologie ERVOeco – vytěžení netříděného odpadu na maximum

Skupina LOGeco podporuje řadu dobročinných projektů v ČR, ale také v zemích, v nichž působí, a to zejména v oblasti vzdělávání, vědy, vývoje či humanitární pomoci. Disponuje také technologií s názvem ERVOeco, která odpovídá koncepci cirkulární ekonomiky. Těží cenné suroviny z odpadu (netříděného i kontaminovaného) a ekologicky je zpracovává na dále využitelný materiál. ERVOeco je technologie jak ekologická, tak ekonomicky výdělečná a bez škodlivých emisí.

Zdroj: Future Farming, Bohempia, Dressibly, Třídíme na sněhu a LOGeco

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.