fbpx

Češi se naučili šetřit vodou …kromě obyvatel Prahy0

K vodě se chováme šetrně, ale sucha posledních let nás nejspíš donutí přemýšlet, jak uspořit ještě o kapku více. Jak je na tom Česká republika s její spotřebou? Průměrně si vystačíme s 89 litry na osobu a den, přičemž nejvíce spotřebují Pražané – 108 litrů. Nejspořivější jsou obyvatelé Zlínského kraje.

Foto: Pixabay.com

Podle sdružení RHYME, které edukuje o vodě skrze projekt H2Ospodař, nejvíc pitné vody v domácnosti padne na osobní hygienu a používání toalety. A právě zde je největší prostor k úsporám. Jde přitom jak o úpravu životního stylu, tak rovněž o kvalitu vybavení toalet a koupelen. Například ve čtyřčlenné domácnosti dokáže toaleta s duálním splachováním snížit spotřebu až o 2160 litrů vody měsíčně, tedy asi 200 korun. Úsporná sprchová hlavice za měsíc pro stejnou rodinu ušetří 4600 litrů vody, tedy přibližně 440 korun a perlátor za měsíc asi kubický metr vody, tedy 94 korun.

Struktura spotřeby vody v domácnostech. Zdroj: Voda.ltd

Různé nároky na vodu mají domácí práce – praní, příprava jídla, úklid, mytí nádobí, starost o zvířata nebo zalévání rostlin. „Mezi nejoblíbenější způsoby šetření patří duální splachování pro WC, která jsou samozřejmostí u všech novějších staveb a rekonstrukcí. Svoji cestu do českých domácností si nacházejí také bezdotykové vodovodní baterie, které zajišťují, že voda teče jen ve chvíli, kdy je potřeba,” říká Václav Kužílek ze společnosti GROHE.

Reklama

V Praze nejvíce, na Zlínsku nejméně

Rozdíly ve spotřebě vody v různých regionech Česka jsou poměrně velké. Například průměrný obyvatel Prahy spotřebuje denně 108 litrů vody, naproti tomu ve Zlínském kraji je spotřeba vody o téměř 30 % menší. A to už je docela velký rozdíl.

Průměrná spotřeba vody v krajích. Zdroj Voda.ltd

Průměrný obyvatel Zlínského kraje spotřebuje jen o šest litrů vody více než je limit pro obyvatele Kapského Města v nouzovém stavu. Pražané se naopak blíží standardu západních metropolí. Hlavním důvodem takového rozdílu může být větší využívání dešťové vody k zálivce rostlin v obcích a menších městech. Svůj efekt má zřejmě také technický stav vodovodů. „Velké rozdíly dělá také stav vodního potrubí. V Praze jsou ztráty vody v potrubí až 15 % a v roce 2000 to bylo dokonce 34 %.  Oproti Evropskému průměru jsou tato čísla stále relativně nízká.” vysvětluje Ondřej Rychecký předseda spolku RHYME.

Každá ušetřená kapka se počítá! Proto se zrodila kampaň společnosti GROHE s názvem Voda Limited. Jejím cílem je upozornit na problematiku nedostatku vody a možnosti její úspory. V rámci kampaně se může každý zapojit do záchrany vody a zkusit si, po vzoru ambasadora projektu Karla Kováře alias Kovyho, jaké to je vystačit si se 70 litry vody na den. Výzvu najdete na sociálních sítích pod hashtagem #zachranvoduchallenge.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi