fbpx

Červenec v zahradě: Zalévat, sklízet, hnojit, užívat si0

“Co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče,” říká česká pranostika. Letos se bychom si měli dát pozor spíše na přepečení. Jakou péči potřebuje naše zahrada v červenci?

meruňky
V červenci si už můžete naplno užívat plodů své zahrady.

Zalévat, zalévat, zalévat

Červenec bývá velmi suchým měsícem a rostliny potřebují zavlažovat. Jak správně zalévat, abychom zahradě spíše neuškodili? Záhony nikdy nezalévejte přes den, kdy na ně praží sluneční paprsky. Vodu dodejte nejlépe hned ráno nebo až pozdě večer. Nepoužívejte vodu přímo z hadice, pro rostliny je to příliš velký teplotní šok. Ideální je používat dešťovou, nebo odstátou vodu ze sudu. Ve vedrech je lepší zavlažovat hloubkově, mírné kropení nemá smysl, protože voda se z půdy rychle vypaří.

Nejvíce vody potřebují kvetoucí letničky, přiměřená zálivka stačí většině trvalek. Okrasným keřům i stromkům můžete přisypat mulčovací kůru, která zpomalí odpařování vody. Zeleninu nepřemokřujte a zálevejte ji hned ke kořenům, abyste jim nezadělali na houbovité choroby. Volně rostoucí bylinky zalévat nemusíte, ty v květináči naopak potřebují vody dostatek.

Reklama

Přes léto je důležitá hlavně závlaha.

Trávník se doporučuje zalévat raději méně často a větší dávku vody, ideálně hned po ránu. Nezkracujte ho příliš často, aby se nevysušil. Pokud se chystáte na dovolenou a nemáte nikoho, kdo by se vám o zahradu postaral, pořiďte si kapkový systém závlahy. Můžete si ho sestavit sami a rozvést ho tam, kam potřebujete. Z rozvodů vody pomalu kape voda přímo ke kořenům, takže navíc šetří vodu.

Sklízet úrodu

Na řadu přichází ta nejoblíbenější činnost za celý rok – sklizeň. Pokud máte ovocné stromy, podepřete jejich větve, aby se pod tíhou dozrávajícího ovoce nezlomily. Pokud má některý strom velkém množství nedozrálého ovoce (typicky třeba některé odrůdy švestek), o němž víte, že dozrát už nestihne, protrhejte jej. Ovoce určené ke skladování sklízíme vyzrálé, ale nepřezrálé. Okurky nenecháváme přezrát, skliďte je až budou mít 5-7 cm. Papriky a rajčata naopak kvůli chuti necháváme dozrát co nejdéle. Česnek ze záhonu vytáhněte, až když začne žloutnout nať.

Pohnojit

Kvetoucím rostlinám často chybí fosfor a draslík, proto používejte hnojiva s vysokým obsahem draslíku. Můžete použít také organické hnojivo jako jsou domácí nebo granulované slepičince. Hnojiva aplikujte ideálně před deštěm, aby se dobře vsákla do půdy a dostala se až ke kořenům. Pokud máte jahody a chcete je ponechat v záhoně na další rok, zahnojte je také. Během července přihnojte růže, aby jejich výhony do podzimu dobře vyzrály. Přeházejte také kompost, aby vám na něm všechno dobře tlelo. Pokud je kompost v letních vedrech suchý, zalijte jej vodou, ale je trochu.

Ještě nemáte kompostér. Mnoho obcí nabízí plastové dotační nádoby na kompost. Pokud ale chcete něco estetičtějšího, použijte stará prkna.

Sázejte zeleninu pro podzimní sklizeň

V červenci můžeme vysázet další várku zeleniny. Stačí záhony připravit pro další výsadbu – okopat a zbavit je zbytků zeleniny a plevelů. Vysazujeme zeleninu pro podzimní sklizeň, například pekingské a čínské zelí, fenykl, pórek, špenát nebo rané odrůdy květáku. Sejeme do hloubky max. 2 cm a vzdálenost mezi řádky by měla být kolem 20 cm. Na další sklizeň se můžeme těšit v září nebo říjnu.

Ořezáváme stromy, odštipujeme květy

Pokud jste ovocné stromy (třešně, višně, meruňky, slivoně, broskvoně) neprořezali na jaře, udělejte to hned po sklizni. To samé platí pro ořešáky a keře s drobným ovocem – rybíz, angrešt, maliník, vinná réva. Aby vám okrasné květiny dělaly radost co nejdéle, pravidelně odštipujte zvadlé květy. Řada z nich bude kvést znovu. Některé květy si můžete nasušit, například levanduli svažte do svazků a nechte proschnout ve tmě.

Užívejte si

O naše zahrady pečujeme hlavně proto, aby nám dělaly radost. Nezapomínejte na to a odměňte se za celoroční práci! Můžete si třeba postavit stan nebo spát pod širým nebem. Projděte se po ránu bosky v trávě a posnídejte na trávníku. Udělejte grilovačku nebo si mezi stromy natáhněte prostěradlo a pozvěte kamarády na letní kino. Zkrátka, využijte svoji zahradu naplno!

Autor: Helena Ježková