Červenec je jednoduše časem prázdnin a dovolených, kterých se už všichni nemůžeme dočkat. Čeká nás také spousta rodinných akcí i grilování s přáteli. Navíc je v tomhle měsíci sklizeň doslova v plném proudu, takže bychom neměli zapomínat na zpracování plodů z našich zahrádek. Podívejte se spolu s námi na vše, co byste v tomto měsíci měli jako správní zahrádkáři zvládnout.

Co dělat na zahradě v červenci
- Krom pravidelné zálivky odstraňujte suché a odkvetlé části rostlin. Za tuhle péči budete odměněni intenzivním kvetením až do podzimu.
- Odstraňujte odkvetlé části rostlin v trvalkových záhonech.
- Sečte trávu, po jarním maratonu už v delších intervalech.
- Vyvazujte vysoké trvalky: ostrožky, slézové růže, sporýše, krásenky, cínie a podobně.
- Sklízejte, zavařujte a sušte.
- Šetřete vodou a zachytávejte dešťovku.

A samozřejmě si užívejte chvíle volna a odpočinku ve vašem zeleném ráji. Připravte si svou oblíbenou domácí limonádu a relaxujte. Třeba s knížkou a společným čtením s dětmi.
Tip
Vyzkoušejte si z darů vaší zahrady vyrobit i pleťovou vodu. Vezměte dvě hrsti okvětních plátků růže, které na dvě hodiny namočíte do 0,5 až 1 litru studené vody. Poté je krátce povaříte, necháte odstát a scedíte do skleněné lahvičky. Tuto pleťovou vodu můžete používat ráno i večer na očištěnou pleť. A když ji dáte do rozprašovače, můžete ji pro osvěžení pokožky používat po celý den.
Reklama
Zajímavost na závěr
Chystáte se na zakládání své zahrady? Zkuste se k tomuto plánování postavit jinak, než jak je to běžné. Většinou si jako první řekneme, co na zahradě chceme mít – bazén, gril, trampolínu, bylinkový koutek a tak dále, a od toho se pak vše odvíjí. Podívejte se ale na svůj pozemek jinýma očima. Vnímejte, kam celý den svítí slunce, na kterém místě je naopak hluboký stín, a kde se pro změnu stín střídá. Stejně tak se zaměřte na závětrná zákoutí i místa, kde stále profukuje.
Hodně vám toho o vašem pozemku prozradí i plané bylinky, které na něm rostou. Je zde například hodně přesliček nebo kopřiv? Pak půda obsahuje velké množství dusičnanu. Jen si vykopejte trochu hlíny, vezměte ji do rukou, rozdrolte ji, zmáčkněte a pozorujte, jestli je sypká, jílovitá nebo lepivá.

Ocenili byste při zakládání zahrady více informací? Vyzkoušejte například online kurz, který vám procesem provede hezky krok za krokem a dozvíte se v něm i spoustu zajímavých informací.
Zdroj: Můj zelený ráj