fbpx

Partneři sekce

Ceny pelet v topné sezóně narostly o 5–6 %0

Topná sezóna je v plném proudu. Vytápíte peletami nebo briketami a nestihli jste se včas zásobit na zimu? Jaká je aktuální cena pelet a briket? Hrozí jejich nedostatek?

Zima už je opět tady, a pokud vytápíte peletami nebo briketami a nejste ještě dostatečně zásobeni, asi už přemýšlíte nad jejich nákupem, abyste byli připraveni i na ty nejtužší mrazy. Cena ekopaliv od podzimu pomalu narůstá a v průběhu letošní topné sezóny pravděpodobně ještě mírně naroste. Pokud se nyní chcete zásobit, podívejte se s námi na aktuální ceny pelet a briket a na předpoklad nárůstu jejich cen.

„Ceny ekopaliv vzrostly od začátku října zhruba o 5–6 %.“

Reklama

Současná průměrná cena pelet dodávaných cisternou a certifikovaných sáčkových pelet (v sáčcích po 15 kg) se pohybuje v rozmezí 5 300 – 5 700 Kč za tunu. Brikety momentálně pořídíte v závislosti na jejich druhu za cenu 4 900 – 5 400 Kč za tunu. Ceny ekopaliv vzrostly od začátku října zhruba o 5–6 %.

Biomasa na Nazeleno.cz

   – Biomasa v ČR: Kolik vyrábíme elektřiny?

   – Stop velkým elektrárnám na biomasu?

   – Elektřina z biomasy: Jak jsme na tom?

   – Vytápění biomasou: Výhody a nevýhody

Pelety a brikety: Jaká je situace na trhu ekopaliv?

Situace na trhu ekopaliv je relativně stabilní, samozřejmě se začíná projevovat vzestup poptávky a nedostatek piliny pro některé výroby, ale celkově pelety a brikety jsou v dostatečném množství,“ říká Marek Řebíček, ředitel společnosti CDP Ekopaliva s.r.o. Zejména v první polovině listopadu pocítili výrobci pelet nedostatek pilin, někteří z nich proto museli krátkodobě omezit provoz.

Výroba pelet se stále více soustřeďuje spíše u velkých producentů, v poslední době došlo k zániku několika menších peletáren. „Tyto však okamžitě nahrazují nově vznikající projekty výroby pelet s novými investory,“ uvedl Hynek Mandula, zástupce firmy vyrábějící pelety Royal Pellets.

 
Poptávka po peletách a jejich spotřeba v České republice stále narůstá. Zdroj: CDP Ekopaliva

Pravděpodobný nedostatek uhlí v tomto roce by podle názoru Marka Řebíčka také mohl výrazněji napomoci prodeji briket. Avšak díky odstávkám na pilách a z toho plynoucího poklesu objemu piliny může v průběhu ledna znovu dojít k dočasnému zastavení výroby pelet a briket. Proto se předpokládá ještě mírné navýšení cen, například u pelet by se cena mohla přiblížit hranici 6 000 Kč, ale tuto hranici by již překročit neměla.

 PRŮMĚRNÉ CENY PELET A BRIKET KČ/T (VČ. DPH)
Pelety
Brikety
světlé
tmavé
světlé
tmavé
sáčky
cisterna
sáčky
cisterna
5 600
5 200
4 850
4 257
4 883
5 050

Zdroj: TZB-info

Pelety a brikety je výhodnější nakoupit na jaře

K výkyvům cen bude pravděpodobně díky mnoha faktorům docházet každoročně. Vždy je proto lepší nakoupit pelety či brikety již na jaře, kdy jsou jejich ceny nižší (u pelet zpravidla maximálně do 5 000 Kč za tunu) a nákup je často ještě zvýhodněn různými akčními či speciálními nabídkami. Nižší ceny pelet na jaře a v létě jsou dány tím, že 70 % všech pelet se vyrobí v tomto období a sklady jsou plné.

 
Pelety mají nižší ceny na jaře, kdy jsou jimi sklady plně zásobeny. Zdroj: CDP Ekopaliva

Pokud jste z Moravy, můžete jednu speciální nabídku na nákup využít i nyní. „Otevíráme pobočku na Moravě v Olomouci a pro moravské zákazníky nabídneme ceny paliv nižší asi o 10 %. Umožní nám to lokální spolupráce s výrobci a nižší dopravní náklady,“ prozradil Marek Řebíček. Konečná cena je podle jeho vyjádření vždy včetně DPH a dopravy.

Jaké druhy pelet a briket se nejvíce prodávají?

Nejvíce nakupované druhy ekopaliv jsou bílé pelety a tvrdé brikety. Noví zákazníci, kteří si pořídili kotel na pelety, se zatím spíše orientují podle ceny než podle kvality. „Zákazníci, kteří topí peletami déle, již vybírají raději kvalitnější bílé pelety tak, aby s nimi měli co nejméně problémů,“ sdělil Hynek Mandula.

 
Tvrdé brikety patří k nejžádanějším druhům ekopaliv. Zdroj: CDP Ekopaliva

Při uskladnění pelet je důležité připravit suchý prostor – pelety sice nereagují na vzdušnou vlhkost, ale problémem je jejich přímý kontakt s vodou. Pelety jsou vhodným palivem zejména pro vytápění většího domu, nejvíce se vyplatí při roční spotřebě nad 4 tuny (pokud nebereme v potaz nízkoenergetické domy s peletovými interiérovými kamny).

Pelety: Většinu produkce prodáváme do zahraničí

Většina pelet z české produkce však stále putuje do zahraničí, přestože poptávka českých domácností neustále narůstá, stejně jako se zvyšuje počet nových instalací kotlů. Podle Hynka Manduly bude celková spotřeba pelet v České republice pravděpodobně dále růst, jak se i ukázalo v letošním výrazném nárůstu poptávky po peletách a jejich spotřeby.

Biomasa na Nazeleno.cz

   – Biomasa v ČR: Kolik vyrábíme elektřiny?

   – Stop velkým elektrárnám na biomasu?

   – Elektřina z biomasy: Jak jsme na tom?

   – Vytápění biomasou: Výhody a nevýhody

Doposud však byly instalace kotlů podporovány zejména dotacemi z programu Zelená úsporám, který je v současné době pozastaven. Po novém roce zjistíme, jak bude dotační systém Zelená úsporám pokračovat a zda se poptávka a spotřeba omezí nebo dále poroste. 

Autor: Redakce Nazeleno.cz