fbpx

Partneři sekce

Ceny pelet a briket před topnou sezónou 2010/20110

Za kolik v současné době nakoupíte pelety a brikety? Kdy se vyplatí ekopaliva nakupovat a kolik můžete jejich včasným nákupem ušetřit? Jak nejvhodněji dopravit a skladovat pelety? Jaké jsou novinky na trhu s ekopalivy?

Biomasa v podobě pelet nebo briket je alternativním zdrojem vytápění, jehož obliba v České republice pomalu roste. Pokud jste si domů pořídili kotel na biomasu, bude vás zajímat aktuální cena pelet a briket, která se v průběhu roku mění. Podívali jsme se, jak to na trhu s ekopalivy vypadá před topnou sezónou. Kdy je nevýhodnější pelety a brikety nakupovat a proč?

„Pelety a brikety nakoupíte mimo topnou sezónu až o 20 % levněji.“ 

Reklama

Průměrná cena certifikovaných sáčkovaných pelet bez dopravy se zatím pohybuje těsně pod hranicí 5 000 Kč za tunu, přičemž pelety dodávané cisternou vyjdou levněji. Ceny briket se liší v závislosti na jejich kvalitě, zpravidla se dnes pohybují v rozmezí 4 000–5 500 Kč za tunu. „Ceny pelet a briket na jaře tradičně klesly, ale ne tak masivně jako v minulých letech Pilina, která ovlivňuje výslednou cenu ekopaliv, se totiž udržela na zimní úrovni. Do letošní zimy pelety zdraží ještě minimálně o 10 %,“ říká Marek Řebíček, ředitel společnosti CDP Ekopaliva s.r.o.

Vyrábějte vlastní energii s GREEN ENERGY!

AKCE: Kamna na pelety se slevou!

Krbová kamna na pelety vám poskytují pohodlný, úsporný a automatický způsob vytápění. Zásobník na pelety s objemem od 20 do 25 kg vám zajistí celodenní plynulý provoz bez přikládání.

Všechna kamna mají zabudovaný elektronický programátor a digitální display. Zapalování kamen zajišťuje elektrická zapalovací elektroda a probíhá automaticky. Dávkování je automatické a kamna vydrží vytápět na jedno naplnění zásobníku až 21 hodin, např. při výkonu 7 kW/hod. 

Více informací: http://briketovacilis.eu

V zahraničí, resp. v Rakousku a v Německu se ceny pelet ustálily a posledních 10 let jsou víceméně po celý rok  stabilní. Ceny pelet se zde pohybují v rozmezí zhruba 200–220 euro za tunu při dodání cisternou (tj. cca 5 200 Kč) a 240–250 euro za tunu za balené pelety (v sáčcích po 15 kg). Ceny pelet jsou tedy o trochu vyšší, což otevírá prostor pro vývoz českých výrobců. Český trh se však na podobné ceny letos v zimě bezpochyby dostane, nicméně tuto cenovou hranici pravděpodobně nepřekročí.

SERIÁL: Biomasa

   – Biomasa: Co je dobré vědět

   – Kolik vyrábíme elektřiny z biomasy?

   – Řepka: Díky ní česká pole zežloutla

   – Kotel na biomasu a dotace

   – Biomasa: Kolik stojí pelety?

   – Jak funguje spalování biomasy

Kdy se vyplatí nakoupit pelety

Nákup pelet je nejvýhodnější realizovat jednoznačně na jaře a ideální je zakoupit ekopaliva na celou topnou sezónu. „Nejvýhodněji lze pelety nakoupit v období od dubna do června. Například v dubnu a v květnu cena klesne na 4 500 Kč za tunu, pak pomalu roste až do září, kdy se zastaví na hodnotách vyšších než 5 000 Kč. Cenový rozdíl může tedy v létě činit až 1 000 Kč za tunu, tím pádem lze při průměrné spotřebě zhruba 5 tun na celou topnou sezónu pro rodinný dům ušetřit až 5 000 Kč,“ sdělil Hynek Mandula, zástupce firmy vyrábějící pelety Royal Pellets.

Pelety se stávají stále oblíbenějším palivem
Pelety se stávají stále oblíbenějším palivem

Ve prospěch včasného nákupu hovoří nejen úspora peněz díky nižším cenám, ale také díky různým akcím, které prodejci pelet pro zákazníky připravují. „Speciální nabídky jsou vždy na jaře, rozdíl v ceně pelet tak je minimálně 20 % oproti cenám v zimě. Našim zákazníkům nabízíme také pouze předplatbu pelet za jarní cenu a dodáme je třeba postupně v zimě,“ uvedl Marek Řebíček.


Vše o cenách tepla, vody nebo elektřiny na www.cenyenergie.cz

Doprava pelet: Sáčky nebo cisterna

K ceně pelet je nutné přičíst ještě dopravu, která je průměrně 500 Kč za tunu ekopaliva. Existují dvě varianty dopravy: doprava sáčků (po 15 kg) na paletách a jejich složení hydraulickou rukou, nebo doprava cisternovým automobilem, kterým lze nafoukat pelety například do sklepa nebo do jiného skladovacího prostoru.

Někteří distributoři uvádí cenu pelet včetně dopravy a složení, přičemž se lze setkat i s akčními nabídkami. Třeba společnost CDP Ekopaliva připravila akci na dopravu  ekopaliv zdarma po celé ČR při objednávce od 4 tun (což je průměrná zásoba na celou topnou sezónu), resp. při objednávce do 7 tun zákazník zaplatí pouze 500 Kč.

 

Výhody spalování ekopaliv

  • šetrnost k životnímu prostředí
  • vysoká výhřevnost
  • nízký obsah popelovin
  • nízký obsah vody
  • nízké nároky na skladovací prostory
  • u pelet možnost automatizace procesu spalování
  • u pelet komfort srovnatelný s plynovým vytápěním
  • 1 t slisovaných paliv se energií rovná 4 m3 suchého dřeva

                                            Zdroj: CDP Ekopaliva

Co se samotné dopravy ekopaliv týče, ČR má stále ještě rezervu v distribučních kanálech. Lokální výrobce je schopen dodat pelety malým autem do vzdálenosti jen asi 30 km. Ačkoli větší dopravci jsou schopni dovést ekopaliva do vzdálenějších oblastí (např. soupravy CDP Ekopaliva dojedou až 150 km), pro obsluhu celé republiky je třeba rozvinout kvalitní logistický koncept za pomoci lokálních výrobců.

Skladování pelet: Bez kontaktu s vodou

Skladování ekopaliv se pak řeší podle možností zákazníka. Při dodávce pelet v pytlích je manipulace jednoduchá, ale poté je nutné pytle nosit průběžně do sklepa nebo na místo, kde se nachází kotel. Při dovezení cisternou jsou pelety hadicemi nafoukány přímo do sklepa, kde vydrží celou topnou sezónu.

Pro uložení ekopaliv postačuje jakýkoliv suchý prostor. Kvalitní pelety nereagují na vzdušnou vlhkost, problém je pouze přímý kontakt s vodou.

Doprava ekopaliv - jednou z možností je nakoupit balené pelety v sáčcích
Doprava ekopaliv – jednou z možností je nakoupit balené pelety v sáčcích. Zdroj: CDP Ekopaliva

Pelety: Ideální roční spotřeba od 4 tun

Pelety jsou obzvláště vhodným palivem pro vytápění většího domu, restaurace nebo školy. Vytápění peletami je z hlediska návratnosti investice nejvýhodnější u vyšších spotřeb energie, kdy následná roční spotřeba pelet činí 4 tuny a více (to se samozřejmě netýká nízkoenergetických domů s peletovými interiérovými kamny).

Zájemci o vytápění peletami se nemusí bát pořídit si kotel na biomasu, neboť tohoto paliva je dostatek (nyní se vyrábí přes 200 000 tun ekopaliva), a i do budoucna by pelet (a biomasy obecně) mělo být dost, vzhledem k tomu, že Česká republika má významný dřevozpracující průmysl. Problémem však je, že díky povětrnostním podmínkám se 70 % pelet vyrobí v létě a v zimě jejich produkce prudce klesá. V létě jsou tedy sklady plné, což vysvětluje klesání cen pelet v tomto období.

PARAMETRY
DRUH DŘEVĚNÝCH PELET A BRIKET
Dřevěné pelety smrkové (bez kůry)
Dřevěné pelety (s kůrou)
Dřevěné brikety tmavé (s kůrou)
 
Dřevěné brikety světlé (jehličnaté piliny)
Slisování
1 220 kg/m3
 
1 220 kg/m3
1 210 kg/m3
1 100 kg/m3
Výhřevnost
18,8 MJ/kg
 
18,2 MJ/kg
18,8 MJ/kg
18,5 MJ/kg
Obsah popela
0,33 %
0,6 %
0,35 %
0,5 %
Obsah vody
7,3 %
7,7 %
9,2 %
8 %
Otěr
0,8 ÷ 1,5 %
0,8 ÷ 1,5 %

Zdroj: CDP Ekopaliva

Podle Marka Řebíčka má firma CDP Ekopaliva již nyní zavezeno 75 % svých zákazníků. V současné době plní sklady pro nové instalace kotlů. Podle jeho názoru však bude pelet v zimě výrazný nedostatek. Zatímco se v létě tuzemské sklady plní, v zimě se do České republiky přelije poptávka ze zahraničí, kam v současnosti stejně putuje 80–90 % české produkce pelet. Jejich výroba je totiž v ČR mnohem vyšší než spotřeba (ačkoliv spotřeba ekopaliv v ČR roste) a většina produkce se vyváží zejména do Rakouska. To si se svou roční spotřebou 500 000 tun (což je desetinásobně vyšší spotřeba než v ČR) na 8 milionů obyvatel právem zaslouží označení „peletářská velmoc“.

Pelety: Stále rostoucí spotřeba

Poptávka po peletách a jejich spotřeba na českém trhu prudce roste zejména díky dotacím. Jen letos by se mělo díky  programu Zelená úsporám prodat okolo 2 500 nových kotlů na pelety, což znamená nárůst spotřeby ekopaliv o cca 20–25 %. „Z našeho pohledu je vývoj pozitivní. Díky programu Zelená úsporám se rozšiřuje prodej peletových kotlů a tím pádem i poptávka po peletách. Zákazníci si však většinou opatřují levnější kotle, třeba do 100 000 Kč, aby se vešli do dotace,“ říká Hynek Mandula.

Vytápění peletami je ekologické
Vytápění peletami je ekologické. Zdroj. ENBRA

Když se podíváme na vývoj spotřeby pelet, v roce 2008 se spotřebovalo odhadem 20 000–30 000 tun, v roce 2009 zhruba 40 000 tun a letos se očekává spotřeba 60 000–70 000 tun. Nejčastěji nakupované druhy pelet jsou certifikované pelety z čistého smrkového dřeva. Díky o něco nižší ceně také  výrazně stoupla poptávka po volně ložených peletách cisternou. Mezi briketami si zákazníci častěji než dříve vybírají kvalitní válcové tvrdé brikety.

Obecně lze říci, že dokud budou fungovat dotace, nárůst poptávky bude prudký, poté by se však mohla trochu omezit. „Podle našich zkušeností přechází 50–60 % zákazníků na ekopaliva zejména z ekonomického hlediska,“ míní Hynek Mandula.

 PRŮMĚRNÉ CENY PELET A BRIKET KČ/T (VČ. DPH)
Pelety
Brikety
světlé
tmavé
světlé
tmavé
sáčky
cisterna
sáčky
cisterna
5 082
4 923
4 570
4 257
4 475
5 015

Zdroj: TZB-info

Trh s peletami: Noví zákazníci a noví výrobci

Co se celkové spotřeby pelet týče, zhruba 80 % připadá na vytápění rodinných domů. „V horizontu cca pěti let se nedá zatím předvídat další vlna změny vytápění u domácností (cca 200 000 rodinných domů), které mají kotel na uhlí, to ovlivní až jeho nedostupnost, cena a dotace státu,“ poznamenal Marek Řebíček. Zbylých 20 % z celkové spotřeby ekopaliv pak tvoří vytápění firem a obecních subjektů. Pro vytápění peletami (namísto plynem či jiným druhem paliva) se totiž v nedávné době rozhodla také řada firem. Tito noví firemní zákazníci mají spotřebu okolo 50–100 tun ročně.

V loňském roce začalo na trhu působit také několik nových výrobců pelet a ceny se dostaly na standardní evropskou úroveň. Do budoucna by však menší výrobci pelet mohli mít existenční potíže, neboť nejsou přímo navázaní na dřevařskou výrobu a většinou ani nejsou organizovaní v žádných asociacích.

Autor: Redakce Nazeleno.cz