fbpx

Partneři sekce

Ceny elektřiny a plynu v roce 2019: Zdražení i čas pro solární energii1

Letošní rok přinese téměř s jistotou také zdražení energií. Domácnosti mohou počítat se zdražením elektřiny zhruba o desetinu, plyn podraží o několik procent. Doby levných energií máme zřejmě za sebou, a opět tedy přichází na řadu otázka úspor a využívání obnovitelných zdrojů.

Zatím dříve cena silové energie spíše klesala nebo alespoň nerostla tak rychle, loni se její růst zrychlil. Už jen z letmého pohledu na graf vývoje cen silové elektřiny je jasné, že loni její cena dosáhla svého maxima za posledních devět let. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tato cena měla nějak výrazně hýbat směrem dolů. Během loňského roku rostla také cena zemního plynu. Jeho cena však na rozdíl od elektřiny výrazněji kolísá a více se zde projevuje faktor sezónnosti. Kromě ceny energií na energetických burzách by se do výsledných cen za plyn a elektřinu pro domácnosti mohlo promítnout i mírné zvýšení distribučních poplatků, jejichž novou výši oznámil Energetický regulační úřad loni v prosinci.

O kolik víc zaplatí letos domácnosti za elektřinu a plyn

Předchozí řádky o rostoucích cenách energetických komodit nejsou příliš optimistické, je ale potřeba brát v úvahu, že jejich cena tvoří jen zlomek výsledné ceny, kterou domácnosti za elektřinu a plyn nakonec opravdu zaplatí. Ceny energií se totiž skládají z regulované a neregulované složky. První z nich tvoří různé poplatky spojené s dodávkou elektřiny z elektrárny až k vám do domu, teprve neregulovanou složku tvoří samotná cena energetické komodity. Dodavatelé navíc energii kupují dopředu za různé ceny, a to jim umožňuje s výslednou cenou energií pracovat v rámci tržní soutěže.

Reklama

Ačkoli tedy cena silové elektřiny vzrostla ze svého loňského minima 880 Kč/MWh zhruba o 46 % na současných 1291 Kč/MWh, celkové zdražení pro domácnosti bude daleko menší. Očekává se za elektřinu lidé letos zaplatí cca o 10 % více. Ono se to ostatně už děje. Dodavatelé totiž ceny elektřiny domácnostem navyšovali už během loňského léta.

V případě plynu nebude zdražení tak velké. Očekává se, že domácnosti zaplatí zhruba o 3–8 % navíc. Ceny plynu ale zaznamenávají větší výkyvy a jsou na rozdíl od elektřiny více závislé na geopolitické situaci.

Nastává doba zelené energie?

Očekává se, že rostoucí ceny silové elektřiny opět otevřou diskusi a poptávku po využití obnovitelných zdrojů energie v domácnostech. Zatímco ceny energií porostou, cena solárních panelů klesá. Například 280Wp panel již koupíte za cca 3300 Kč, na vybudování domácí solární elektrárny lze navíc čerpat dotace v rámci programu Nová zelená úsporám.

Jedinou překážkou většího rozvoje solární energetiky tak mohou stále vysoké ceny akumulačních baterií. Zařízení pro fotovoltaický ohřev vody (tedy s akumulací energie do bojleru) jsou ale již běžně dostupná většině domácnostem. Zdražují energie? Nastává ideální doba s tím něco udělat…             

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.