fbpx

Partneři sekce

Cena plynu v roce 2013 vzroste průměrně o 3 %. Jak ušetřit?0

Navzdory hromadnému zdražování, odběratelé zemního plynu mají nadále dostatek příležitostí, jak snížit svoje účty. Ostatně podívejte se na cenové srovnání pro rok 2013! Kdo bude i po zdražení prodávat zemní plyn levněji než váš dosavadní dodavatel? Rozdíly v nabídkách přesahují až 27 %!

O změně DPH bude sice definitivně rozhodnuto až kolem Vánoc, už nyní je ale jisté, že zemní plyn v roce 2013 opět podraží. Stát, respektive Energetický regulační úřad zvedne distribuční poplatky a téměř všichni dodavatelé zdraží rovněž samotnou energii. Celková cena zemního plynu stoupne průměrně o 3 až 3,2 %. Ovšem díky liberalizovanému energetickému trhu nemusíme zdražení přijmout jako nezvratný fakt, mezi řadou dodavatelů můžeme poptávat přívětivější nabídku!

Většina českých odběratelů kupuje plyn od dominantních plynárenských společností, přičemž RWE a Pražská plynárenská jsou nadprůměrně drahé. Nepřímá úměra mezi velikostí firmy a nákladností jejích služeb ale samozřejmě neplatí obecně. Třetí gigant, E.ON má čtvrté nejnižší ceny, zatímco například alternativní dodavatel Energetické centrum je skoro nejdražší. Jak se ve změti produktů zorientovat, když navíc konečný účet závisí také na individuální spotřebě a místě odběru?

Reklama

Chytrou volbou dodavatele můžete ušetřit více než čtvrtinu ročních nákladů na plyn

Analytici ze specializovaného portálu CenyEnergie.cz prostudovali nabídky zemního plynu pro všech šest distribučních oblastí. Regionální ceny každého dodavatele potom zprůměrovali ve dvou modelových příkladech a výsledné hodnoty zařadili do dvou srovnávacích žebříčků. Kdo prodává nejlevnější, a kdo nejdražší plyn pro malou spotřebu v bytě a velkou spotřebu v rodinném domě?

Spotřeba 6 MWh: Až čtvrtinu nákladů ušetří 3E

Maximálně jaké úspory může dosáhnout česká domácnost, která na vaření a ohřev vody spotřebuje 6 megawatthodin zemního plynu ročně? Svoje náklady sníží o 27,2 %, pokud opustí nejdražšího dodavatele Pražskou plynárenskou a přejde ke společnosti 3E – Europe Easy Energy. Roční vyúčtování rázem splaskne z 12 503 Kč na 9 105 Kč, v rodinném rozpočtu tedy zbude skoro 3 400 Kč navíc. Průměrná cena za roční spotřebu 6 MWh se pohybuje kolem 10 500 Kč.

Pozn.: Ceny jsou zprůměrovány pro všechny distribuční regiony a zahrnují DPH v pravděpodobné výši 21 %. Počítáme s roční spotřebou 6 MWh zemního plynu, který je v tomto případě využíván na vaření a ohřev vody. Pokud dodavatel nabízí více produktů, zahrnujeme do srovnání jeho standardní tarif.

Spotřeba 30 MWh: Největší dodavatel je nejdražší

Vytápění rodinného domu zemním plynem je poměrně nákladné, o to významnější ovšem může být zůstatek na rodinném kontě po rozumné změně dodavatele. Počítejme se spotřebou 30 megawatthodin za rok. Nejnižší protihodnotu požaduje opět společnost 3E – Europe Easy Energy, zákazníkovi zašle fakturu na 38 773 Kč. Oproti tomu nejnáročnějším dodavatelem je RWE, účtující 50 680 Kč. Rozdíl mezi oběma extrémy tedy představuje úsporu 23,5 %, neboli potenciální benefit 11 907 Kč.

Pozn.: Ceny jsou zprůměrovány pro všechny distribuční regiony a zahrnují DPH v pravděpodobné výši 21 %. Počítáme s roční spotřebou 30 MWh zemního plynu, který je v tomto případě využíván na vytápění rodinného domu. Pokud dodavatel nabízí více produktů, zahrnujeme do srovnání jeho standardní tarif.

TIP: Kalkulačka plynu a elektřiny

Nejvíc zdraží alternativní dodavatelé

S procentuálně nejvýraznějším zdražením vkročí do roku 2013 následující plynárenské společnosti: Slovenský plynárenský průmysl (SPP CZ), Energie2, EP Energy Trading a Corasta. Abychom ale nedělali unáhlené závěry, musíme jednotlivé prodejce srovnat mezi sebou, nejlépe v nezávislé energetické kalkulačce. Důkazem je společnost Energie2, která bude navzdory zdražení dodávat třetí nejlacinější plyn v České republice. Podobně také EP Energy Trading se mezi 24 zkoumanými dodavateli pohodlně vejde do nejlevnější třetiny.

Pět největších zdražení v roce 2013:

Roční spotřeba 6 MWh:

Dodavatel plynu Cenová změna 2012/13
Energie2 7,17 %
EP Energy Trading 6,23 %
Slovenský plynárenský průmysl 5,94 %
Corasta 5,56 %
Vemex Energie 5,24 %

 Roční spotřeba 30 MWh:

Dodavatel plynu Cenová změna 2012/13
Slovenský plynárenský průmysl 15,00 %
Energetické centrum 8,22 %
Energie2 6,24 %
EP Energy Trading 5,59 %
Corasta 5,15 %

Pozn.: Data v obou tabulkách jsou zprůměrována pro všech šest distribučních regionů a předpokládají zvýšení horní sazby DPH na 21 %.

Zdroj obrázků: CenyEnergie.cz, Thinkstockphotos.cz

Autor: Redakce Nazeleno.cz