fbpx

Partneři sekce

Cena elektřiny pro rok 2010 klesla o 15 %. Domácnosti přesto neušetří0

Elektřina v roce 2010 nezlevní tak výrazně, jak se očekávalo. Může za to zdražení služeb za distribuci elektřiny a navýšení podpory pro obnovitelné zdroje energie. Proč boom solárních elektráren brání levnější elektřině? Kolik v příštím roce ušetříme na platbách za elektřinu?

Informace o tom, že v příštím roce bude levnější elektrický proud, přinášela média již od poloviny roku 2009. Cena elektřiny na energetických burzách šla výrazně dolů a analytici odhadovali, že proud zásadně zlevní a domácnosti ušetří. Dnes je vše jinak. Elektrická energie nezlevní tak výrazně, jak se očekávalo. Cena silové elektřiny, s níž je obchodováno na energetické burze, oproti minulému roku sice poklesla o 15 %, ale protože zdraží služby spojené s distribucí elektřiny, zlevnění se neprojeví v celé výši. Domácnosti proto ročně ušetří pouze několik stokorun.

Reklama

Aktualizovaný článek o cenách elektřiny 2010 „Cena elektřiny 2010: Nejlevnější je ČEZ s 4,35 Kč/kWh, nejvíce ušetříme s PRE“ s konkrétními výpočty naleznete zde.

„Ačkoli cena elektřiny na energetických burzách poklesla o 15 %, pro domácnosti proud zlevní pouze o 2–3 %.“

Cena elektřiny je tvořena dvěma složkami: regulovanou a neregulovanou. Neregulovaná složka je dána velkoobchodní cenou elektřiny a představuje samotnou komoditu – tedy elektřinu jakou takovou. Druhou polovinu ceny tvoří regulovaná složka, která je každoročně stanovována Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) a zahrnuje náklady na dopravu, skladování a distribuci elektřiny a příspěvek na obnovitelné zdroje energie. Právě tato složka podraží, a proto nebude celkové zlevnění proudu pro koncového zákazníka tak výrazné, jak se předpokládalo.

Ceny energií v roce 2010

   – Ceny tepla: Kolik zaplatíme za vytápění?

   – Plyn od října zlevní: Kolik ušetříme?

   – Cena elektřiny pro rok 2010

   – Fixace cen elektřiny: Je výhodná?

Důvodů pro zdražení regulované složky elektřiny je hned několik. Za zdražení služeb spojených s distribucí elektřiny může (stejně tak jako za zlevnění silové elektřiny) finanční krize. Řada firem i domácností začala šetřit a snížila odběry elektřiny. To však znamená také nižší příjmy za elektřinu, které je nutné vykompenzovat; distribuční síť si prostě vyžaduje údržbu a investice, i když jí protéká méně elektrického proudu. Do ceny elektřiny se promítne také zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH), která naroste z 19 na 20 %.

Výraznějšímu zlevnění elektřiny brání podpora obnovitelných zdrojů

Zdražení regulované části elektřiny mají na svědomí také obnovitelné zdroje energie. Zelená elektřina je od výrobců ze zákona přednostně vykupována za vyšší ceny, které mají přilákat investory, a zvýšit tak podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny. Z každé platby za elektřinu jde část právě na podporu čistých zdrojů.

Příspěvky na obnovitelné zdroje energie se negativně promítnou do ceny elektřiny; lidé díky nim za elektřinu zaplatí víc
Příspěvky na obnovitelné zdroje energie se negativně promítnou do ceny elektřiny; lidé díky nim za elektřinu zaplatí víc

Příspěvek na obnovitelné zdroje energie má příští rok narůst více jak trojnásobně. V současné době lidé přispívají na MWh čisté elektřiny asi 50 korunami, zatímco v příštím roce by měla tato částka podle odhadů narůst asi na 168 korun. Z předpokládaného zlevnění 1 MWh elektřiny o cca 300 korun, je tak potřeba odečíst stokorunu jako příspěvek na zelenou energii.

Z obnovitelných zdrojů energie je největším viníkem zdražení solární energie. Solární elektrárny totiž v poslední době zažívají díky poklesu cen fotovoltaických panelů boom. Podle některých odborníků by mohl příspěvek na obnovitelné zdroje tvořit v příštím roce asi 5 % z celkového účtu domácnosti za elektřinu. V letošním roce lidé podpořili zelenou energii přibližně 3 miliardami korun. Příští rok by to mělo být něco kolem 7,4 miliard korun. Jedná se však zatím jen o odhady a výše příspěvku domácností na obnovitelné zdroje bude záviset také na objemu spotřebované elektřiny.

Přestože cena silové elektřiny poklesla oproti minulému roku o 15 %, pro koncového zákazníka elektřina zlevní jen o 2 - 3 %
Přestože cena silové elektřiny poklesla oproti minulému roku o 15 %, pro koncového zákazníka elektřina zlevní jen o 2 – 3 %

O kolik tedy elektřina zlevní?

Pokud dáme dohromady pokles ceny silové elektřiny a zdražení regulované složky, měla by podle odhadů cena elektřiny klesnout o 2–3 %. Ještě nedávno se přitom hovořilo o poklesu o 6–7 %. Domácnosti tedy v příštím roce za elektřinu ušetří pouze několik stovek korun. Rodina v panelovém domě, která nepoužívá elektřinu na topení, by mohla ušetřit přibližně 300 korun; zatímco lidé v rodinném domku, kteří elektřinou také topí, asi 1 000 korun.

Zákazníci, kteří využili nabídku českých elektrárenských společností a fixovali si pevnou cenu elektřiny na rok 2010, tak pravděpodobně na svém rozhodnutí závratně nevydělají, ale ani neprodělají.

Konkrétní ceny elektřiny pro rok 2010 oznámí Energetický regulační úřad koncem listopadu. Nazeleno.cz vás o nich bude včas informovat.

Autor: Jana Poncarová