fbpx

Čeká nás renesance LPG? Na trhu jsou nové vozy i bioLPG0

Ačkoli by se mohlo na první pohled zdát, že LPG jako palivo do automobilů pomalu mizí, zdá se, že to není pravda. Na trhu se objevují nové tovární vozy na LPG a novinkou je také bioLPG vyrobené z obnovitelných zdrojů, které má ve srovnání s fosilním LPG až o 70 % nižší uhlíkovou stopu.   

S novým autem na LPG letos přichází třeba Dacia. Foto: Dacia

LPG neboli zkapalněný ropný plyn (Liquified Petroleum Gas) je stejně jako benzín, nafta nebo zemní plyn (CNG) fosilním palivem. Na českém trhu pochází z rafinérského zpracování ropy asi 40 % LPG, zatímco zbylých 60 % vzniká jako kapalná frakce separovaná od metanu v průběhu těžby zemního plynu. Jde o univerzální palivo využívané při vaření, vytápění i ohřevu vody, ale též pro pohon vozidel.

Stát chce podporovat bioLPG

Podle dokumentu Vize pro LPG, jejíž českou verzi loni publikovala Česká asociace LPG, má autoplyn potenciál již dnes výrazně snížit emise z dopravy. Ty totiž neustále rostou, přičemž podíl bezemisních alternativ je zatím mizivý. Výhoda LPG přitom spočívá v plně rozvinuté infrastruktuře a prověřené technologii. Například „standardních“ čerpacích stanic s prodejem benzínu a nafty jsou v Česku necelé 3 000. Lokalit, kde je možné natankovat LPG, je pak skoro tisícovka. „LPG nemá ambici ostatní alternativní pohony nahradit. S větší podporou ze strany státu a využitím je však může v krátkodobém a střednědobém horizontu efektivně doplňovat a pomoci otočit trend nárůstu emisí z dopravy, než se prosadí vozidla s nulovými emisemi,“ říká Ivan Indráček, předseda České asociace LPG.

Reklama

S LPG počítá i Národní akční plán čisté mobility, který ho označuje za emisně čisté palivo. Stát chce ale v souladu s tímto plánem podporovat hlavně další rozšíření takzvaného bioLPG. To je chemicky identické s běžným LPG, ale vzniká buď jako vedlejší produkt nebo cílenou výrobou z obnovitelných zdrojů. BioLPG se už několik let běžně vyrábí třeba v Holandsku, přičemž vstupní surovinou jsou zbytky rostlinných olejů. Skutečný rozvoj bioLPG ale přinese spíš technologie jeho výroby z celulózy – obvykle z dřevěného a rostlinného odpadu. Nyní se ale čeká na zvládnutí tohoto postupu výroby bioLPG v průmyslovém měřítku.

Není jako bionafta. BioLPG je identický s „fosilním“ LPG.

Velkou výhodou bioLPG je právě identické složení s běžnou směsí „fosilního“ propan-butanu. bioLPG i běžné LPG lze proto libovolně míchat, a stejná zůstává i celková infrastruktura jeho distribuce a spotřeby. Úspory emisí tedy vznikají nikoli „na výfuku“ vozidla, ale během celého životního cyklu paliva. A nejsou zanedbatelné. Podle údajů České asociace LPG je BioLPG z hlediska uhlíkové stopy o 40-70 % šetrnější k životnímu prostředí než běžná ropná varianta. Ve srovnání s benzinem jsou pak jeho emise CO2 více než pětkrát nižší. Očekává se navíc také zařazení bioLPG mezi daňově zvýhodněná paliva, což by mohlo jeho rozšíření napomoci.   

Nová tovární auta na LPG

I přes nepříznivé období pandemie covid-19 představuje rok 2020 jistou renesanci LPG pohonu v Česku. Na trhu se totiž objevilo hned několik modelů, které sjely už z výrobní linky s tovární LPG zástavbou přímo od výrobce. Řeč je o automobilech Dacia Logan, Logan MCV, Sandero i Duster a rovněž Renault Captur a Clio.

V hromadné dopravě se zatím více uplatňuje stlačený zemní plyn – CNG. Foto: E.ON

A například v příštím roce přijde automobilka Škoda s novou Fabií čtvrté generace, jež bude k dostání mimo jiné i s klasickým atmosférickým motorem MPI, který je na LPG snadno přestavitelný. Doplní tak některé nové modely japonských automobilek, jež se spolu s hybridizací také vracejí k jednoduchým a osvědčeným atmosférickým motorům. Právě dodatečné přestavby zážehových motorů tvoří většinu vozidel na LPG, kterých v Česku dle odhadu ČALPG jezdí přes 170 tisíc, v rámci Evropy pak podle údajů asociace Liquid Gas Europe více než 8 milionů.

Co do počtu nových registrací tak v rámci segmentu spalovacích motorů letos jedině LPG automobily zaznamenaly meziroční růst. Dle statistik Svazu dovozců automobilů bylo ke konci září registrováno o tři čtvrtiny více nových LPG vozů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. „V absolutních hodnotách sice nejde o velké číslo, připočteme-li však k němu ještě přestavby již provozovaných benzínových aut, dělá to za tři čtvrtletí letošního roku celkem asi 4 000 ‚nových‘ automobilů na LPG. To je například čtyřnásobně více ve srovnání s CNG vozy a trojnásobně oproti elektromobilům,“ popisuje Ivan Indráček.

Článek vznikl s využitím materiálů ČALPG.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.