Podle dat Českého statistického úřadu jsou průměrné náklady na stavbu jednoho bytu nejvyšší od roku 2010. Odborníci tvrdí, že důvodem tohoto trendu jsou rostoucí mzdy napříč odvětvími, ale také nevhodná legislativa. Tento trend se bohužel jen tak nezmění.
Češi v posledních letech musí do bydlení investovat čím dál více. Ukazují to data Českého statistického úřadu, podle kterých průměrné náklady na výstavbu bytů vloni poprvé od roku 2010 překročily hranici 2,7 milionu korun. Velký podíl na tom měly především byty v rodinných domech, investice do tohoto typu bydlení byly totiž dosud nejvyšší v historii, v průměru dosahovaly téměř 3,4 milionu korun. Investice do jednotek v bytových domech překonal z posledního období pouze již zmíněný rok 2010. Tehdy průměrné investice přesáhly 2,5 milionu korun, v loňském roce se přitom vyšplhaly mírně přes 2,2 milionu.
Odborníci uvádějí, že za vývojem v posledních letech stojí hned několik faktorů. „Za růst nákladů může především nedostatek pracovní síly, a to nejen ve stavebnictví. Největší poptávka na trhu práce je po montážních dělnících a dalších méně kvalifikovaných pracovnících, což tlačí na růst mezd a následně na konečné náklady. Nedostatek zaměstnanců lze pozorovat i v ostatních sektorech. To ovlivňuje ceny subdodávek a následně i finální náklady,“ řekl ekonomický analytik společnosti Bossa Štěpán Hájek.
ReklamaCeny prací ve stavebnictví rostou a řemeslníků je málo. Lépe podle odborníků v dohledné době nebude. (Foto: Heluz)
Podle něj se do vyšších nákladů částečně promítá i růst cen ropy, která má následně vliv na ceny energií a vstupních surovin. Často uváděným důvodem zvyšujících se nákladů na výstavbu mezi odborníky bývá i zmíněný růst mezd. Vyšší cena práce se totiž na konci promítne právě do celkových nákladů.
Současná stavební legislativa brzdí rozvoj
Výhled do budoucna z hlediska nákladů na výstavbu přitom ukazuje, že v nejbližší době k poklesu nákladů na výstavbu zřejmě nedojde. „S ohledem na produktivitu českého hospodářství a udržení jeho konkurenceschopnosti zřejmě v budoucnu dojde k nárůstu minimální mzdy. Posléze budou muset všechny podnikatelské subjekty vyšší mzdy kalkulovat do výsledných cen. Stavebnictví nemůže být výjimkou,“ uvedl technický ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Pavel Ševčík.
Výrazným faktorem spojeným s pravděpodobným dalším růstem cen je podle odborníků i současná stavební legislativa, která komplikuje povolovací procesy nebo prodlužuje správní lhůty. Plánované byty zároveň často nejsou v souladu s územním plánem, což celý proces dále protahuje. Stavebníkům se tak nedaří plnit požadavky trhu a nedostatek vhodných bytů tak vede k cenovému nárůstu. „V současné době neočekáváme rychlou změnu české stavební legislativy, která by mohla pro tento a dva až tři následující roky cenu bytů snížit,“ doplnil Pavel Ševčík.
Stavby nejpíš budou dražší
Rostoucí trend nákladů na výstavbu předpokládají i výrobci stavebních materiálů. „Vedle růstu cen stavebních materiálů a navyšování platů se předpokládá i růst stavebních prací obecně až o 8 %, což bude mít dopad na výslednou cenu výstavby,“ uvedl vedoucí marketingu společnosti Xella CZ Luděk Suchomel.
Důležitým faktorem do budoucna je rovněž ekonomický cyklus, především pak růst mezd, který výrazně ovlivňuje inflaci a ve výsledku tudíž i náklady na výstavbu. „Mnoho ekonomů se shoduje, že by ekonomika mohla výrazně zpomalit v roce 2020. Právě v době recese strmě klesne poptávka, na což budou společnosti reagovat propouštěním zaměstnanců. Poté lze očekávat první pokles nákladů na výstavbu. Do té doby však k výraznému zlepšení situace zřejmě nedojde. Naopak spolu s růstem inflace budou dále růst i stavební náklady,“ uzavřel analytik společnosti Bossa.