fbpx

V Evropě běžné, v Česku unikát –  bytové domy ze dřeva0

O developerských projektech na Nazeleno.cz obvykle nepíšeme, ale dnes uděláme výjimku. V Praze byla dokončena hrubá stavba bytového komplexu, přičemž domy jsou postavené ze dřeva, přesněji z dřevěných CLT panelů. A to je v Česku stále velmi unikátní. Naopak v Evropě jsou několikapodlažní bytové dřevostavby mnohem běžnější.

V Česku se mohou stavět nanejvýš čtyřpodlažní dřevostavby. Ve světě i v Evropě jsou i dřevěné mrakodrapy. Foto UBM Development

Společnost UBM Development Czechia dokončila hrubou stavbu dřevěných bytových domů projektu Timber Praha v Praze-Řeporyjích. Tyto moderní domy z masivních dřevěných CLT panelů představují první vícepodlažní bytové domy ze dřeva v novodobé historii hlavního města. Zahrnují celkem 62 bytů s dispozicemi 1+kk až 4+kk o velikostech od 39 m2 do 110 m2 a ke každé z nich náleží vlastní sklep, parkovací stání v podzemních garážích a balkon, terasa nebo předzahrádka. 

Bytové domy ze dřeva

Stavby ze dřeva jsou nejen ekologičtější, ale také se staví rychleji, čehož si developer samozřejmě cení nejvíce. „Celá nadzemní část bytových domů Timber Praha je ze smrkového dřeva. Na venkovní obklady fasády jsme zvolili modřín. Dřevo bude použito rovněž v interiérech, nejen jako pohledové na stropech obytných místností a chodeb, ale také na schodištích. Základy, nebo přesněji podzemní stavbu, stavíme z betonu. Z něj je ještě podezdívka do dvaceti centimetrů nad úrovní terénu a schodišťová ramena. Pouze jeden objekt má celé schodiště včetně výtahové šachty betonové, a to z požárních důvodů,“ upřesňuje Tomáš Krejčí z developerské firmy, která domy staví.

Reklama

Ke zkrácení doby výstavby a dosažení ještě vyšší kvality přispělo rovněž využití moderní technologie prefabrikace. Jednotlivé díly nosných konstrukcí staveb byly vyrobené roboticky v továrně a poté dopraveny na místo. V některých domech jsou i kompletně prefabrikované koupelny. Dodavatelem dřevěných konstrukcí je renomovaná společnost ELK s dlouholetými zkušenostmi a know-how, subdodavatelem pro CLT panely pak firma Pfeifer Group – obě jsou z Rakouska.

Legislativa stavění velkých dřevěných domů omezuje

Pro navrhování dřevostaveb v České republice představuje stávající legislativa zásadní roli. Kromě přísných požárních předpisů je nutné zohlednit i normy pro projektování dřevěných konstrukcí, které se nyní již postupně upravují na základě platných evropských a mezinárodních předpisů. Aktuálně v Česku není možné stavět ze dřeva objekty vyšší než čtyři podlaží, tzn. nad 12 metrů požární výšky. 

Bytové dřevostavby v Praze – Vizualizace. Obr.: UBM Development

Mateřská společnost UBM Development AG, jež plánuje stát se největším evropským developerem ekologických budov s dřevěnou konstrukcí, přitom například ve Vídni chystá výstavbu 113 metrů vysoké kancelářské budovy Timber Marina Tower s dřevo-hybridní konstrukcí. Česká UBM se po jejím vzoru angažuje v modernizaci stávajících předpisů za účelem širšího využití dřeva v tuzemském stavebnictví. Podílela se mimo jiné například na založení odborné Platformy pro udržitelné stavebnictví ze dřeva a pravidelně se účastní konferencí na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR apod.

Dřevostavby: bydlení s dobrou energií

Dřevo je obnovitelný a plně recyklovatelný materiál, výstavba z něj je udržitelná a energeticky méně náročná. Navíc přispívá k dekarbonizaci ve stavebnictví, jelikož dokáže pohlcovat emise oxidu uhličitého. V projektu Timber Praha UBM použije 1 800 m3 dřeva. V porovnání s tradiční výstavbou se emise skleníkových plynů sníží o zhruba 60 %.

Timber Praha se staví za použití masivních dřevěných CLT panelů, jež vynikají velkou pevností, únosností a velmi dobrou požární odolností. UBM dbá i na certifikaci dřeva (PEFC, FSC), která zaručuje trvale udržitelné hospodaření. Pro výstavbu se využívají pouze přírůstky a namísto jednoho pokáceného stromu zasadí správce lesa dva až tři nové stromy.

Autor: Redakce Nazeleno.cz