Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Kroky k pasivnímu paneláku – několik poznatků v kostce

Velká část semináře sdružení CALLA v Českých Budějovicích byla věnována také rekonstrukcím a zateplování panelových domů. Kvalitní rekonstrukcí lze podle společnosti Ekowatt dosáhnou panelových domů v pasivním standardu.

14. 11. 2012 | Karel Murtinger

Ve zkratce:

Ačkoli se to může zdát paradoxní, panelové domy se mohou stát daleko úspornějšími poměrně jednoduše. Některé investice do úspor, jako je třeba přechod na lokální plynový kotel či tepelné čerpadlo mají v případě panelových domů velmi krátkou ekonomickou návratnost.

Ačkoli se to někomu může zdát paradoxní, u dosud nerekonstruovaných panelových domů se dá při celkové rekonstrukci dosáhnout pasivního standardu snáze než v případě mnoha rodinných domků. Velký panelák má totiž podstatně lepší poměr povrchu k objemu a tím přirozeně i menší měrné tepelné ztráty.

V panelových domech je přes milion bytů

V ČR je 1,2 milionů bytů v panelové technologii. Přibližně polovina těchto bytů je po rekonstrukci, což je paradoxně škoda. Dřívější rekonstrukce totiž nebyly zdaleka tak energeticky úsporné a u takto rekonstruovaného domu už není další zateplení ekonomicky výhodné.

Nejvýhodnější jsou dvojskla

Překvapilo mě, že při výměně oken vychází jako nejekonomičtější varianta s dvojskly (Uw=1,1 W/m2K) na všech fasádách objektu. Já mám tendenci je doporučovat jen na jižní stranu a na ostatních stranách zpravidla preferuji trojskla.

Návratnost solárních kolektorů může být už 5 let

Solární kolektory pro ohřev teplé užitkové vody mají při instalacích v panelových domech prostou návratnost 7 až 15 let bez jakékoliv dotace. S dotacemi se jejich návratnost pohybuje kolem 5 let. Je to podle údajů Ekowattu proto, že systém je větší než u rodinných domů a také je zde lepší časová využitelnost získané energie. V letním období totiž nikdy neodjedou na dovolenou všichni obyvatelé domu současně, a kolektor je tak není jisté období mimo provoz.

Nejvýhodnější je přechod na lokální zdroj tepla

Nejlépe návratným opatřením je výměna zdroje tepla. Většinou jde o náhradu dálkového zdroje tepla plynovým kotlem či tepelným čerpadlem. Prostá návratnost vychází v rozmezí 2 až 7 roků.

Rekuperační větrání se nevyplatí

Nejméně návratné (vlastně zcela nenávratné) opatření je rekuperační větrání. Lidé totiž i po výměně oken větrají tak málo, že úspora nedostatečným větráním tvoří z celkové úspory po rekonstrukci skoro 40 %. Ne že by problém nedostatečného větrání nebyl známé (viz článek o nedostatečném větrání ve školách), nicméně z nějakého důvodu se většinou předpokládá v bytech větrání podle platné normy, což je v naprostém rozporu s existující realitou.

Související články

Tagy: Energie, Tipy k úspoře, Nízkoenergetické a pasivní domy, Rekuperace, Pasivní domy, Nízkoenergetické domy, Vytápění, Bytové domy, Jak revitalizovat

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií