Silné vazby majitele londýnského bytu na Japonsko ovlivnily finální podobu jedinečného interiéru, který je dílem společnosti Takero Shimazaki Architects. Každý zdejší kout zde doslova dýchá atmosférou “země vycházejícího slunce”.

Byt se nachází v Shakespeare Tower, jedné ze tří výškových budov Londýnského Barbicanu – bytového komplexu dokončeného architektonickou firmou Chamberlin, Powell & Bon v roce 1976.

Hlavním cílem architektů bylo dosažení křehké rovnováhy mezi japonskou estetikou a brutalistickým stylem dané budovy.
Reklama“Inspiraci jsme hledali u raně modernistických japonských architektů, kteří stáli před podobnou situací jako my. V jejich době totiž evropský modernismus rychle vstupoval do Japonska a ovlivňoval místní architekturu,” říká zástupce Takero Shimazaki Architects.
Vnitřní prostory byly upravovány pouze minimálně, proto byl šedý robustní terrazzo sloup zapojen coby ohraničující prvek místnosti s tatami. Terrazzo prvky byly použity i v dalších částech bytu. Majitelé nemovitosti žili několik let v Japonsku a vytvořili si k této zemi velmi silný vztah. Kuchyň je částečně skryta za mřížovými panely ze dřeva, které jsou doplněny dřevěnou deskou, nerezem a lesklou podlahou z černých dlaždic. Dřevo je použito také v hlavní ložnici v podobě skříní a úložných prostor. Motiv podlahy u vstupních dveří byl vytvořen pomocí araidshi – tradiční japonské řemeslné metody. Byt je doslova poset celou řadou japonskem inspirovaných detailů. V zadní části, v prostoru ve tvaru L, se nachází klidné zákoutí s podlahou pokrytou tatami. Díky tomu je zjemněna těžkopádnost okolních stěn.
Zdroj: Dezeen, Foto: Anton Gorlenko