fbpx

Bylinky: poklad, který vyléčí i uleví od bolesti0

V minulosti patřily do kuchyně každé správné hospodyňky. Znaly jejich skryté kouzlo. Používaly je při vaření, ale také s nimi léčily nejrůznější neduhy. Hádáte správně – řeč je o blahodárných účincích bylinek. Jakou službu nám bylinky mohou prokázat dnes? A na co byste si při jejich používání měli dát pozor?

Již od nepaměti využívali naši předkové květy, listy, kůru, kořeny, nať i plody nejrůznějších rostlin. A v kuchyni je čas od času i v dnešní době použije snad každý z nás. Jídla běžně dochucujeme bazalkou, rozmarýnem, mátou, libečkem nebo třeba oreganem. Věděli jste ale, že mnohé z těchto rostlin vás dokážou zbavit i běžných zdravotních obtíží?

Kdy se vyplatí sáhnout po bylinkách?

Přestože bylinkami nelze léčit vážné zdravotní problémy, s běžnými neduhy si hravě poradí. Bez ohledu na to, zda patříte k bylinkomilům, nebo jste spíše zastánci tradiční medicíny, bylinkám mohou přijít na chuť všichni. A to nejen v kuchyni. Mnohé z nich vás totiž přirozenou cestou vysvobodí od útrap, kterých byste se běžně museli zbavovat pomocí výrobků plných nežádoucích chemických složek.

Reklama

Trpíte nespavostí? Trápí vás problematická pleť? Potřebujete ulevit od bolesti nebo podpořit hojení rány? Na to vše přírodní léky získané z bylin bohatě vystačí. Abyste jejich sílu mohli využít, nemusíte být dokonce ani ostřílenými botaniky. Stačí jen vyjít na zahrádku, na louku nebo do lesa a přinést si lék, který potřebujete.

Univerzální medicína na běžné neduhy

Mnohé bylinky dokážou skvěle podpořit trávení. Patří k nim například libeček, bez kterého se neobejde žádná poctivá polévka. Uklidnit žaludek a zmírnit nadýmání dokáže stejně dobře jako libeček i bazalka. Rozmarýn zase zlepšuje krevní oběh a zvyšuje krevní tlak.

Trpíte nepříjemnou alergií? Pak vám uleví máta. Ta se běžně využívá také proti kašli a na podporu rozpouštění hlenů. Své uplatnění najde ale i při léčení problematické pleti.

Na akné, vyrážky a urychlení hojení ran a popálenin můžete stejně tak dobře využít i protizánětlivých účinků heřmánku, který zklidňuje pokožku. Jeho léčivá síla se používá i ve vlasové kosmetice. Heřmánek snižuje mastnotu vlasů, tvorbu lupů a posiluje zdraví pokožky i růst vlasů.

Antibakteriálně působí kromě heřmánku i šalvěj lékařská. Ta se nejčastěji používá ve formě pleťové vody nebo při léčbě lupů. Jen málokdo rád spadne do kopřiv. Její léčivé účinky ale zná většina z nás už odmala. Tato bylinka obsahuje hořčík, organické kyseliny, aminokyseliny a látky s blahodárnými účinky. Ne nadarmo se výtažky z kopřiv používají v kosmetickém průmyslu pro podporu růstu, pružnosti, hebkosti a lesku vlasů.

Pomocník proti civilizačním chorobám

Dnešní hektická doba ale přináší nejen fyzické problémy. Většina z nás je dnes vystavena nadměrnému stresu. Překonáváme mnohá těžká období a naše psychika je vystavená velkému tlaku. Proto potřebujeme aktivně upevňovat své zdraví a zvyšovat přirozenou odolnost. Skvělým pomocníkem proti úzkosti, depresi i syndromu vyhoření je ženšen.

V boji proti civilizačním chorobám vám ale dokáže pomoct i méně známý kotvičník zemní. Výtažky z něj se používají jako přírodní afrodiziakum, kromě toho ale pomáhá také při zmírnění bolestí či oddálení menopauzy.

Kdy bylinky mohou uškodit

Příroda je mocná a je skvělé, pokud z její síly dokážeme těžit. Stejně tak bychom k její síle měli mít i určitý respekt. Tak jako v mnoha oblastech života, i v případě bylinek platí, že nic se nemá přehánět. A to tím spíše, pokud je náš organismus zatížen léčbou vážných zdravotních potíží.

Nejinak je tomu i v případě těhotenství. Zvláště v prvním trimestru si dejte pozor na účinky jednotlivých bylinek. Některým je vhodné se zcela vyhnout, v případě jiných bude potřeba upravit jejich dávkování, některé naopak mohou v těhotenství i pomoci. V každém případě platí, že poradíte-li se o užívání bylinek se svým lékařem, rozhodně tím nic nepokazíte. Jejich přirozených účinků pak můžete využívat naplno, aniž by vám přivodily jakékoliv zdravotní komplikace.

Foto congerdesign z Pixabay

Autor: Redakce Nazeleno.cz