fbpx

Bylinkové polštáře pro bezstarostný spánek0

Spánek je jednou ze základních lidských potřeb. Ne vždy ho ale máme dost, a ne vždy spíme tak, abychom načerpali dost sil. Však to znáte sami – časné stávání, pozdní chození do postele, přes den si dopřejeme několik káv a k tomu všudypřítomný stres. Jestli chcete spát „jako po kamilkách“, vyzkoušejte bylinkové polštářky, které si zvládnete hravě vyrobit sami a usnete díky nim raz dva.

Zdroj: Pexels

Tipy pro zdravý spánek

Zdravý a poctivý spánek má doslova uzdravující účinky. Vaše tělo díky němu regeneruje, obnovuje mozkové buňky a posiluje svou imunitu. Pokud máte se spánkem problémy, nesahejte automaticky po stimulantech, ale zkuste změnit některé ze svých návyků:

 • Omezte kofein a nepijte kávu po 17 hodině.
 • Nedívejte se před ulehnutím do postele minimálně jednu hodinu na displeje s modrým zabarvením (například u mobilních telefonů nebo IPadů).
 • Choďte spát pravidelně ve stejnou dobu, a ve stejnou dobu také vstávejte. Tak abyste spali dostatečný počet hodin.
 • Nespěte v přetopené místnosti, ale snižte teplotu a předtím, než ulehnete ještě pořádně vyvětrejte.
 • A v neposlední řadě – vyzkoušejte bylinkové polštářky!

Polštářky s relaxačními bylinkami

Pro výrobu polštářků nebudete nutně potřebovat vlastní zahradu. Potřebné sušené bylinky jsou snadno dostupné v kamenných i internetových obchodech. Bylinkové polštářky pak nejsou žádnou novinkou – existují už stovky let. První doložená zmínka pochází z 16. století, ale dá se předpokládat, že je lidé používali už mnohem dříve. Lékaři je kdysi používali nejen na nespavost a léčbu různých slabostí, ale také pro odvrácení zlých duchů nebo pro vyvolání věšteckých snů.

Reklama

Při výběru vhodných bylinek je potřeba individuální přístup. Nejspíš jste slyšeli, že vůně jsou hluboce spjaty s pamětí a emocemi. Důvodem je to, že část mozku, která zpracovává čichové vjemy, má na starost také paměť a emoce. Proto existují určité vůně, jež mohou mít na daného člověka doslova terapeutický účinek. Jednoduše zvolíte bylinku, kterou máte spojenou s příjemnými zážitky a emocemi, a díky její vůni potlačíte pocity úzkosti, strachu a stresu.

Oblíbenou přísadou je do bylinkových polštářů například chmel, sušený heřmánek, levandule, růže a různé druhy máty.

Jak si vyrobit bylinkový polštářek

Vezměte dva stejně velké kusy látky a sešijte je buď šicím strojem nebo ručně – podle toho, co je vám příjemnější. Velikost je pak úplně na vás. Oblíbený je například dlouhý, tenký polštář nebo menší čtvercové polštářky, kulaté polštáře a polštáře ve tvaru srdce – zkrátka podle fantazie.

Co budete potřebovat

 • dva kusy látky o délce 30 cm a šířce 10 cm a 1,5 cm
 • sušená chmel bez listů a stonků
 • sušené květy heřmánku
 • sušené levandulové pupeny
 • sušené okvětní plátky růže
 • sušené lístky máty
 • šicí stroj nebo jehla a nit
 • žehlička

Jak na to

 1. Sešijte dlouhé strany dvou kusů látky k sobě tak, abyste vytvořili trubičku. Začistěte konce a přežehlete.
 2. Sešijte jeden z konců, aby vám vznikl uzavřený povlak.
 3. Naplňte polštář sušenými bylinkami a vše pořádně promíchejte. Zároveň si nechejte dost prostoru pro zašití otevřeného konce.
 4. Zašijte otevřený konec – pořádně, ale ozdobným stehem, ať to hezky vypadá. Případně, pokud máte s šitím věští zkušenosti, zaopatřete polštářek zipem.

Až bylinky vyvanou, případně budou hodně rozmělněné, jednoduše je vyměňte za nové.

Přejeme klidný a pohodový spánek!

Zdroj: Garden Therapy

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.