fbpx

Bydlíte na rušné ulici? Jaké okno vás nejlépe ochrání před nadměrným hlukem?0

Na co si ale dávat pozor, pokud chcete v bytě snížit hlučnost prostupující z venku? Máme pro vás několik rad a tipů, které by měly z vašeho bytu udělat klidnou domácnost. A nepotřebujete ani trojskla.

Požadavky na akustickou izolaci jsou rozdílné především podle prostředí, ve kterém se stavba nachází a podle účelu, kterému slouží. Především je třeba počítat s tím, že zvuk prostupuje do bytu nejen okny, ale také stěnami domu. Schopnost oken chránit interiér před hlukem vyjadřuje tzv. vzduchová neprůzvučnost okna (Rw) vyjadřovaná v decibelech (dB), v zásadě jde o to, postavit hluku do cesty dostatečnou masu materiálu. „Pokud se váš domov nachází v běžném prostředí, tedy neleží například u rušné křižovatky, velmi dobře zadrží venkovní hluk i izolační dvojskla s Rw = 33 dB. V hlučných částech měst, u silnic, křižovatek nebo u letiště, se vyplatí investovat do speciálního protihlukového zasklení, s parametry lepšími až o 10 dB, což je již znatelný rozdíl,“ říká Jiří Korbelář, technický manažer VEKRA okna.

Materiál, ze kterého jsou okna vyrobena, zásadní vliv na zvukovou izolaci nemá. Rozhodující je volba zasklení.

Reklama

Důležité je upozornit i na to, že běžné trojsklo nechrání před hlukem lépe než běžné dvojsklo, rozdíl je asi jen +1 dB. Pokud jsou navíc s hlukem spojeny i vibrace a otřesy například z těžké dopravy, může být u trojskel problémem chvění prostřední skelněné tabule. I když okna se zvýšenou ochranou proti hluku zvýší komfort bydlení, pomohou především tam, kde zdrojem zvuku je například doprava, protože nejde jen o hlasitost, ale také frekvenci zvuku. Nelze očekávat, že taková okna výrazně ochrání například před hlučným psem ze sousedství nebo hlubokými tóny s nízkou frekvencí, v takovém případě nemusí výše investice přinést kýžený výsledek.

Co těsnění a montáž?

Velký vliv na ochranu před venkovním hlukem má těsnění funkční spáry mezi křídlem a pevným rámem okna. Čím více těsnicích rovin okna mají, tím lepší vlastnosti poskytují, a to jak z hlediska útlumu zvuku, tak z pohledu tepelné izolace. Například u plastových oken je tak vhodnější zvolit okna se středovým systémem těsnění tedy třemi těsnicími rovinami. Velký vliv na funkčnost a vlastnosti oken má montáž, a to platí z jak hlediska tepelné, tak i zvukové izolace.

Hluk z ulice nejlépe odstíní okno se silnými skly. Nejde ani tak o to, zda dvojsklo nebo trojsklo, důležitá je neprůzvučnost samotného skla. Foto Pixabay.com

Pokud jsou kladeny vysoké požadavky na útlum zvuku, musí tomu odpovídat nejen výběr prvků, ale také způsob montáže. Aby se hluk z ulice nedostal k vám do bytu a mohli jste si užívat klidu, je třeba mít okna vždy správně seřízená a osazená pružným těsněním, bez deformací a poškození. Materiál, ze kterého jsou okna vyrobena, zásadní vliv z tohoto pohledu nemá. Rozhodující je volba zasklení. Pro zvýšení vzduchové neprůzvučnosti oken se volí silnější skleněné tabule (6mm, 8mm, 10mm) nebo speciální skla laminovaná protihlukovou fólií.

Venkovní stínění

Od hluku může pomoci i venkovní stínění tedy rolety a žaluzie. Nejvhodnější variantou je řešit venkovní stínění současně s instalací oken. Dobrých důvodů, proč řešit stínicí systémy současně s okny a nejlépe od jednoho dodavatele, je více. Všechny prvky budou dobře společně fungovat i vypadat, a navíc záruku bude držet jen jedna firma. Nehrozí tak ani poškození oken při dodatečné montáži a případná ztráta záruky na okna.

Především ale venkovní rolety i žaluzie předpokládají instalaci kastlíků, ty se dají velmi dobře skrýt pod omítku a být „neviditelné“. Pokud se rozhodnete osadit okna těmito prvky dodatečně, musíte počítat s tím, že se sníží světlá výška oken, tedy zmenší se velikost zasklení, a navíc z interiéru byste mohli vidět dovnitř kastlíků, což není esteticky pěkné řešení.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.