fbpx

Bydlím v cihlovém domě a mám teplo skoro zadarmo0

Pan Daniel Malý žil po mnoho let v panelovém domě 4 + 1 v Dubí. Klasický panelový byt sice poskytoval dostatečný prostor pro bydlení, ale náklady na provozní fond domu a samotné vytápění jednotky přesahovaly 30 tisíc korun za rok. Rozrůstající se rodina navíc toužila i po vlastní zahradě. Volba tedy padla na pořízení vlastního rodinného domu.

O jakém bydlení jste uvažovali?

Nejdřív jsme přemýšleli o tom, že si pořídíme spíš nějaký starší domeček, který si dáme do pořádku. V průběhu roku jsme prošli asi 15 lokalit, až nás zaujal jeden starý dům. Líbila se nám hlavně velká zahrada s pěknými ovocnými stromy.

Proč jste se nakonec rozhodli jinak?

Zjistili jsme, že jeho velkou část majitelé postavili z cihel „z bouračky“, což se projevilo na nákladech za topení. Za vytápění bychom tady ročně dali více než 38 tisíc korun. K ceně domu, která byla 2 520 000 korun, bychom navíc museli doinvestovat dalších 600 tisíc na rekonstrukci rozvodů elektřiny, vody, nový způsob vytápění, výměnu oken a nutné zateplení. Sice bychom v něm mohli bydlet prakticky ihned, ale vlastně bychom pořád jen něco opravovali. Navíc bychom museli vycházet už z pevně dané dispozice.

Reklama

Jak vaše hledání bydlení pokračovalo dál?

Měli jsme štěstí a hned ve vesnici vedle jsme objevili krásný pozemek, také se zahradou a navíc za rozumnou cenu.

Jaký typ stavby jste vybrali?

Inspirovali jsme se vyprávěním starousedlíků z podkrkonošských vesnic, kde máme přátele. Ti nám vysvětlili, že na úspory při vytápění domu ovlivňuje, kromě výběru stavebního materiálu a našeho chování jako uživatelů, také architektonické ztvárnění stavby. Proto jsme se rozhodli pro klasickou obdélníkovou stavbu s jednoduchou sedlovou střechou, kde okna a dveře budou činit jen 13 % z plochy obvodových stěn.

A co stavební materiál?

Opět jsme dali na doporučení přátel, kteří mají dům z cihlových bloků a libovali si, že měli nízké náklady za topení. Stejně jako oni jsme si vybrali POROTHERM, protože se nám líbilo, že umí držet teplo, ale zároveň propustí vodní páry. Díky tomu může stavba ,,dýchat“ a při krátkodobém větrání stěny vrátí naakumulované teplo zpět do místnosti.

Podle čeho jste vybírali konkrétní typ cihel?

Základní podmínkou byl vysoký tepelný odpor cihel, protože jsme už od začátku chtěli, aby stavba sama o sobě splňovala tepelně technické požadavky a nebylo nutné investovat další peníze do zateplení. Zaujaly nás broušené velkoformátové cihly POROTHERM 40 CB. Místo klasické malty se zde používá pojivo, které se na cihly nanáší speciálním válcem. Při této technologii je spára mezi řadami cihel nad sebou jen jeden milimetr, takže se minimalizuje možnost vzniku tepelných mostů. Výstavba je navíc velmi rychlá, přesná, s minimem stavebního nepořádku a lze ji dobře zvládnout i svépomocí.

Jaké byly investice do stavby a kolik protopíte?

Celá stavba nás přišla na 3 450 800 korun, což je jen o 300 tisíc víc než co bychom museli dát do staršího domku a jeho rekonstrukce. Přitom za první rok, kdy jsou náklady na vytápění vždy vyšší, jsme za rok v domě, jehož užitná plocha zahrnující přízemí a obytné podkroví činí 112 m2, protopili klasickým plynovým kotlem jen 11 300 korun.

Výhody zelených úvěrů

   – Jsou určeny pro všechna úsporná řešení

   – Mají jednoduché podmínky

   – Získáte zelený bonus 3000 Kč*

   – A výrazné slevy (např. 30% slevu na cihelný sortiment POROTHERM od společnosti Wienerberger).

*  Minimální výše úvěru pro získání prémie je 300.000 Kč

Autor: Redakce Nazeleno.cz