fbpx

Ventilátory a větráky: kolik stojí a kolik spotřebují energie?0

Jak se doma nebo v kanceláři ochladit, když nechceme nebo nemáme klimatizaci? Je tu ještě finančně dostupnější a energeticky úspornější varianta – ventilátor. Dokáže ale větrák vzduch dostatečně ochladit? Jaké typy ventilátorů najdeme na českém trhu? Kolik stojí a na co si dát při jejich výběru pozor?

V horkých letních dnech, kdy slunce praží do oken a teplota v místnosti překročí únosnou mez, začne řada z nás přemýšlet, jak se ochladit. Jak se ochladit, když nechceme klimatizaci? Stejně dobře nám může dobře posloužit kvalitní ventilátor, který dokáže horký vzduch rozvířit a proudícím vzduchem vyvolat pocit chladu. Výběr ventilátoru bychom neměli podceňovat. Na co si dát pozor?

„Při koupi ventilátoru nemusíme sáhnout příliš hluboko do kapsy, abychom získali úsporného společníka, který dokáže dostatečně ochladit horký vzduch.“

Reklama

Než začneme ventilátor vybírat, měli bychom přihlédnout k několika skutečnostem. Předně bychom si měli promyslet, pro jaký typ místnosti budeme ventilátor kupovat. Nejpodstatnějším kritériem by ale měla být bezpečnost, samozřejmě spolu s uživatelským komfortem. Vzhledem k finanční dostupnosti prakticky všech typů ventilátorů a minimálním rozdílům v energetické náročnosti přístrojů, můžeme vybírat z velmi širokého spektra produktů.

Větrání v domácnosti

   – Vybíráme klimatizaci: kolik stojí?

   – Vybíráme klimatizaci: nejčastější chyby

   – Rekuperace: představení technologie

   – Větrání a rekuperace v pasivním domě

Typy ventilátorů a jejich bezpečné používání

Ventilátory určené do bytu, domu nebo kanceláře lze rozdělit podle jejich umístění na: stolní, stropní a podlahové ventilátory. Na podlahu lze umístit stojanové, sloupové (resp. věžové) a vlastní podlahové větráky. Základní paletu doplňují ventilátory 2 v 1 (stolní nebo stojanový – podle nastavení), minivěže (sloupový větrák na stůl) či ventilátory s klipsnou, které lze připevnit na nábytek nebo speciální tyče.

Prakticky všechny typy ventilátorů jsou úsporné a cenově dostupné
Prakticky všechny typy ventilátorů jsou úsporné a cenově dostupné. Zdroj: www.himfr.com

Při výběru vhodného typu ventilátoru je vhodné zajímat se o bezpečnost při jeho užívání. Hodně nám v této oblasti napoví konstrukce mřížky, která kryje vrtule. V případě stropních ventilátorů tato starost odpadá. Jak by měla vypadat bezpečná mřížka? Pokud se kolem ventilátoru budou pohybovat děti, zvolte raději menší otvory mřížky. Snadno odnímatelná mřížka sice usnadní údržbu ventilátoru, ale pro větší bezpečnost je lepší zvolit kvalitní zajištění mřížky proti nechtěnému uvolnění a odrytí rotujících listů.

Jednoznačnou nevýhodou všech ventilátorů je, že víří prach. Jsou tedy zcela nevhodné pro alergiky. U jedinců náchylných k nemocem horních cest dýchacích a dutin je nezbytně nutné, aby dbali na to, kam směřuje proud vzduchu. V žádném případě by neměl směřovat přímo na hlavu. Ani u zdravé populace se nedoporučuje být v bezprostřední blízkosti ventilátoru, i když je proudění vzduchu v letním parnu příjemné. Ventilátor by měl směřovat do volných stěn či prostoru, kde lidé nesetrvávají dlouho v jedné poloze.

Stropní ventilátor – účinnost a tichý chod

Pokud to umožňuje výška stropu a technické parametry místnosti, jsou stropní ventilátory nejlepší volbou. Hodí se zejména tam, kde je požadována velká účinnost. Vysoká účinnost stropních ventilátorů je návdavkem provázena tichým chodem zařízení. Stropní ventilátory se proto hodí hlavně do místností, kde odpočíváme. Správně instalované stropní ventilátory umožňují nejbezpečnější provoz. Jsou proto nejvhodnější variantou pro dětský pokoj. Oproti ostatním typům ventilátorů, mají stropní ventilátory i další výhodné vlastnosti.

Stropní ventilátory jsou vhodné do všech místností s dostatečně vysokým stropem
Stropní ventilátory jsou vhodné do všech místností s dostatečně vysokým stropem. Zdroj: www.greenzer.com

Výhodný je především výkon přístroje. Stropní vrtule může podle velikosti průměru podat vzduchový výkon až do 14 000 m3/hod (srovnatelně tichý sloupový ventilátor jen do 1 000 m3/hod, hlučnější stojanový do 5 000 m3/hod). Chod stropních ventilátorů je často pětistupňový, ostatní typy nabízejí standardně tři stupně rychlosti. Relativní nevýhodou stropního ventilátoru je vyšší pořizovací cena, zejména varianta se svítidlem je o nejdražším typem ventilátoru. Další nevýhodou je náročnost instalace zařízení do stropu místnosti.

Spotřeba energie je u stropního ventilátoru ovlivněna tím, zda zařízení slouží zároveň jako svítidlo. Pokud není svítidlo součástí ventilátoru, spotřeba energie není u tohoto ventilátoru o tolik vyšší než u ostatních typů a pohybuje se kolem 70 W. Stolní ventilátory mají spotřebu energie mezi 25 – 40 W, věžový mezi 40 – 55 W a stojanový kolem 50 – 60 W.

Sloupový ventilátor – nenápadný společník

Sloupové ventilátory jsou nedocenitelné v tom, že zaberou velmi málo místa. Také jejich instalace je velmi jednoduchá. Pro místnosti určené k odpočinku jsou přijatelnou alternativou namísto stropního ventilátoru. Značkové sloupové ventilátory nabízejí návdavkem speciální režim pro klidné spaní (tzv. noční režim). Sloupový typ patří k těm nejtišším ventilátorům, je ale nutné počítat s nižším výkonem.

Nižší výkon sloupových ventilátorů vyvažuje možnost volby různých funkcí
Nižší výkon sloupových ventilátorů vyvažuje možnost volby různých funkcí. Zdroj: www.homeshop18.com

Nízký výkon předurčuje sloupové větráky do menších místností, kde by velké proudění vzduchu způsobilo potíže. Příjemné pro spotřebitele je, že nízký výkon je provázen nižší spotřebou energie. Velkou nevýhodu sloupových ventilátorů je proudění vzduchu při zemi, což představuje nejméně komfortní způsob ventilace.  Řada výrobců se tuto skutečnost snaží vyrovnat širokou nabídkou funkcí a režimů.

Kromě zmíněného nočního režimu, můžete například zvolit tzv. přirozený režim, který napodobuje vítr. V případě zájmu může sloupový ventilátor plnit další funkce, např. ionizovat vzduch v místnosti. Designově mohou být sloupové ventilátory velmi působivé.

Univerzální stolní a stojanové ventilátory

Nejběžnějším typem jsou stolní a stojanové ventilátory. Jejich využití je univerzální a oblibě se těší zejména pro finanční dostupnost a intenzivní pocit ventilace. Stolní ventilátory jsou určeny zejména na pracovní stoly, ale mohou být umístěny na jakékoli ploše nábytku, pokud nemáme dostatek prostoru pro stojanový větrák.

U stolního ventilátoru je klíčové, zda je schopen udržet zvolenou polohu. Efektivní protiskluzové prvky mají značkové větráky vyšší cenové relace, naopak levné přístroje jsou méně stabilní. Problémy mohou nastat zejména při velkém průměru vrtule (40 cm a více).

Jakou by měl mít ventilátor vrtuli?

Správná volba průměru vrtule je velmi důležitá u stolní i stojanové varianty ventilátoru. Pro běžný provoz dostačuje vrtule s průměrem do 30 cm. U stojanového větráku by vrtule měla mít maximálně 40 cm. Přitom platí, že větší vrtule poskytují vyšší výkon. Očekávali bychom i vyšší spotřebu energie, ale taková úměra neplatí vždy, protože spotřebu ovlivňují kromě výkonu další funkce. Zejména to platí pro stojanové ventilátory, které mohou zvlhčovat vzduch. Mezi nevýhody ventilátorů patří hlučnost. Údaje o hluku uvádějí jen renomovaní výrobci, přičemž hlučnost roste s průměrem vrtule.

Průměr vrtule versus výkon, spotřeba a hluk – porovnání dostupných technických údajů

Značka a typ
Průměr vrtule v cm
Příkon ve W
Vzduchový výkon v m³/hod
Hluk v dB
Rowenta – stolní
25
40
1 500
39
Concept – stolní
25
35
neuvedeno
55
Rowenta – stojanový
40
60
3 800
47
Clatronic – stojanový
40
50
neuvedeno
57
UFO – stoj., ionizace
40
60
neuvedeno
neuvedeno
UFO – stoj., zvlhčování
40
100
neuvedeno
neuvedeno

Zdroj: internetové obchody, stránky výrobců

Na stejném principu jako stolní a stojanové ventilátory pracují ještě podlahové ventilátory a ventilátory s klipsnou. Ty podlahové (označované také jako cirkulátory) pořizujeme především v případě potřeby cirkulace vzduchu mezi místnostmi či mezi místností a vnějším prostorem. Využití najdou zejména ve větších prostorách. Do domácnosti nejsou příliš vhodné jak pro velkou hlučnost, tak nekomfortní proudění vzduchu.

Ventilátory s klipsnou jsou pohotovostním zařízením, které může rozhýbat vzduch kdekoli. Klipsnu lze upevnit vertikálně i horizontálně na stůl či jinou desku, popř. tyč. Nejekonomičtější provoz (do 20 W) je vykoupen malým výkonem a velmi omezenou paletou funkcí. Větráky poskytují jen dvě rychlosti. Vzhledem k výkonu ale patří k dražším ventilátorům.

Při koupi ventilátoru vás nečekají příliš složité počty, ceny jsou příznivé
Při koupi ventilátoru vás nečekají příliš složité počty, ceny jsou příznivé

Kolik ventilátory stojí?

Nejlevnější stolní větrák můžete pořídit za 200 Kč, v případě stojanového větráku zaplatíte o  100 Kč. Za 400 Kč lze sehnat ventilátor s klipsnou a za 500 Kč sloupový ventilátor. Cenově nejdostupnější stropní ventilátory vás přijdou přibližně na 1 000 Kč. Levné modely nevykazují příliš odlišné parametry od těch dražších ve spotřebě energie, ale rozdíl poznáme ve výkonu. Levné větráky mají výkon nejen nižší, ale poskytují výrazně méně funkcí, pokud jde o komfort provozu. Nižší cena je ke všemu provázena nedostatkem informací o pořizovaném přístroji. Počítat musíte i s nižší kvalitou materiálu a ovládacích prvků.

Cena jednotlivých typů ventilátorů v porovnání s výkonem a spotřebou

Typ ventilátoru
Cena v Kč
Výkon v m³/hod
Příkon ve W
nejnižší
běžná
drahé modely
Stolní
200
500
1 000
do 2 500 (vrt. 30 cm)
do 40
Stojanový
300
1 000
3 – 5 000
do 5 000 (vrt. 40 cm)
do 60 (100 zvlhč.)
Klipsnový
390
450
neuvedeno
do 20
Sloupový
500
1 500
4 000
do 1 000
do 55
Podlahový
600
1 500
4 000
do 4 000 (vrt. 35 cm)
do 90
Stropní
800
2 – 4 000
10 – 15 000
do 14 000 (vrt. 120 cm)
do 70 (+svítidla)

Zdroj: internetové obchody, stránky výrobců

Obecně platí, že výhodou střední a vyšší cenové hladiny je kvalita provedení, vyšší výkon, nižší hlučnost a nejrůznější možnosti nastavení provozu přístroje. U stolních ventilátorů se ceny těch nejdražších pohybují kolem 1 000 Kč. Za polovinu této částky je ale možné pořídit kvalitní značkový přístroj.

Při koupi stojanového ventilátoru je třeba sáhnout hlouběji do kapsy. Nejlevnější stojí kolem 1 000 Kč. Pokud chcete zároveň s větráním vzduch v místnosti ionizovat nebo zvlhčovat, musíte přidat další dva až tři tisíce korun. Dražší jsou už jen designově upravené modely. Ceny sloupových ventilátorů se shodují se stojanovými typy. Nezapomeňme ale, že mají výrazně nižší výkon.

Pořízení stropního ventilátoru nás vyjde nejdráž. Zejména chceme-li, aby bylo součástí větráku i svítidlo, musíme u značkových výrobků počítat s částkou kolem 10 000 Kč. Připočíst je třeba také náklady spojené s instalací stropního ventilátoru. Přesto ale patří stropní ventilátory k tomu nejlepšímu, co trh nabízí. Znovu připomeňme bezpečnost, výkon i komfort spojený s provozem takového zařízení.

Autor: Redakce Nazeleno.cz