Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

  

Čím doma měřit kvalitu vzduchu a koncetraci CO2?

Že lidé málo větrají, je známá věc. Jak ale kvalitu vzduchu sledovat? Jak zjistit koncentraci CO2 v místnosti? Zjistili jsme, jaké jsou možnosti. Už dopředu však můžeme říci, že nejde o úplně levnou záležitost.

30. 06. 2014 | Michal Doležel

Ve zkratce:

Jak sledovat kvalitu vzduchu v místnosti? Pokud chcete měřit i koncentraci CO2, připravte se na investici cca 4000 Kč. Získáte však kvalitní přístroj s možností záznamu naměřených hodnot. Jako praktické a zajímavé zařízení pro měření koncentrace CO2 se jeví také chytrá meteostanice Netatmo.

Základní představu o kvalitě vzduchu v interiéru, vám nastíní každá domácí meteostanice, která má příslušná čidla také v místnosti. Tato zařízení ale měří většinou jen teplotu a vlhkost vzduchu. Mnohem důležitější je ale znát také koncentraci oxidu uhličitého. Právě ta je důležitá pro pohodlí a celkovou obyvatelnost místnosti.

Měření koncentrace CO2? Mnoho možností není

Bohužel zatímco cena dobrého měřiče teploty a vlhkosti vzduchu se pohybuje obvykle ve stokorunách, funkce měření koncentrace CO2 posouvá cenu přístroje do tisíců Rozhodně ale nejde o vyhozené peníze. Právě oxid uhličitý je totiž zodpovědný za případné nepohodlí v místnosti, bolesti hlavy a zvýšenou únavu.

Oxid uhličitý v domech a bytech:

Hlavní zdrojem oxidu uhličitého v interiéru je člověk a jeho dýchání, na koncentraci CO2 v místnosti má vliv také vaření na plynovém sporáku, přítomnost zvířat (velký pes se v produkci CO2 vyrovná člověku) a v menší míře také pokojové květiny. Koncentrace oxidu uhličitého vyjadřuje v jednotkách ppm (parts per milion), někdy však také v mg/m3 nebo v procentech. Přepočet těchto jednotek je následující: 1000 ppm = 1800 mg/m3 = 0,1 %.

Účinky koncentrace CO2 na lidské zdraví:

cca 350 ppmkoncentrace ve venkovním prostředí
do 1000 ppmúroveň bez nepříjemného pocitu
1200-1500 ppmdoporučená maximální úroveň CO2 ve vnitřních prostorách
1000-2000 ppmpříznaky únavy a snižování koncentrace, pocit vydýchaného vzduchu
2000-5000 ppmnastávají bolesti hlavy
5000 ppmsnížená koncentrace, únava, bolesti hlavy
více než 5000 ppmnevolnost a zvýšený tep
více než 15000 ppmdýchací potíže, závratě
více než 40000 ppmmožná ztráta vědomí

Na Českém trhu najdete celou řadu měřicích zařízení, které vám koncentraci CO2 ve vzduchu dokážou s požadovanou přesností sdělit. Převážně jde však o profesionální měřiče s adekvátní cenou. Levnější zařízení pro běžné domácí použití je na trhu málo. Firma Conrad Electronic dříve prodávala levnou měřicí sondu připojitelnou do USB rozhraní počítače v ceně cca 1000 Kč, ale bohužel už ji v nabídce nemá. Oblíbený zdroj různých levných elektronických zařízení - čínský e-shop Dealextreme.com - v tomto ohledu také zklamal.

Ceny indikátorů kvality vzduchu v místnosti, které jsou schopny měřit i koncentraci CO2, se pohybují okolo 4 000 Kč (Foto: Voltcraft)

Nejsnazší cestou je využít německého zařízení Wöhler CDL 210, některého z měřičů značky Voltcraft, případně velmi zajímavé meteostanice NetAtmo, která navíc nabízí i mnoho dalších funkcí pro sledování počasí. Připravte se na náklady v řádu několika tisíc korun. V obou případech však získáte zařízení schopné nejen teplotu, vlhkost vzduchu a koncentraci CO2 v místnosti měřit, ale také naměřené hodnoty zaznamenávat pro další zpracování například v počítači.

Měřicí přístroje

Ať už využijete měřič Wöhler nebo Voltcraft, v každém případě získáte měřicí zařízení schopné průběžně sledovat hodnoty teploty, koncentrace CO2 a vlhkosti vzduchu v čase. To se hodí hlavně pro analýzu kvality vzduchu například v ložnici během noci. Z tohoto pohledu se jeví jako nejlepší přístroj Wöhler. Je sice dražší než měřič nejlevnější Voltcraft (stojí cca 4 900 Kč) a má řekněme trochu svérázný design, umožňuje však propojení s počítačem pomocí rozhraní USB. Data je tak možné stáhnout k další analýze či prezentaci.

Indikátor kvality vnitřního prostředí Wöhler CDL 210. Přístroj je možné snadno propojit s počítačem pro stáhnutí a analýzu zaznamenaných dat. (Foto: autor)

Všechny uvedené měřiče nabízí funkci alarmu, kdy obyvatele místnosti upozorní na dosaženou nastavenou koncentraci oxidu uhličitého v místnosti. Dražší měřič Voltcraft CO 100 navíc obsahuje spínací relé pro ovládání dalších zařízení - například větrání na základě naměřených hodnot.

Vybrané měřiče kvality vzduchu v interiéru na Českém trhu:

TypPopisRozsah měření koncentrace CO2PoznámkaCena
Voltcraft CO 60Nástěnný měřič koncentrace CO2, teploty a vlhkosti vzduchu0 - 3000 ppm-4 100 Kč
Voltcraft CO 100Nástěnný měřič koncentrace CO2, teploty a vlhkosti vzduchu0 - 3000 ppmObsahuje spínací relé pro ovládání dalších přístrojů5 600 Kč
Wöhler CDL 210Stolní měřič koncentrace CO2, teploty a vlhkosti vzduchu0 - 6000 ppmMožnost propojení s PC pomocí USB rozhraní4 900 Kč

Netatmo - sledování kvality vzduchu a počasí pro technologické nadšence

Cenově srovnatelnou, ale pro víc technologicky orientované uživatele nepochybně zajímavější možností jak měřit parametry vzduchu v domácnosti, je chytrá meteostanice Netatmo Urban Weather Station. Jedná se primárně o meteostanici, je tedy určena hlavně pro sledování venkovního počasí, přístroj však obsahuje také čidla pro sledování koncentrace CO2 a hluku v místnosti.

Důležitou vlastností meteostanice Netatmo je možnost napojení na “ekosystém” mobilních telefonů. Zařízení pracuje jak iPhony, tak i s telefony s Androidem. Díky tomu je možné naměřené hodnoty dobře sledovat a případně si nastavit různé signály - obvykle dosažení hraniční 1000ppm koncentrace CO2 v místnosti. Netatmo umí sledovat teplotu, tlak i vlhkost vzduchu, dokáže upozornit na příchozí déšť či bouřku. Přístroj je také připojitelný k internetu přes Wi-Fi - výrobce s ním zamýšlí vytvořit rozsáhlou síť amatérských zájemců o počasí. Senzor koncentrace CO2 pracuje v rozsahu 0 - 5000 ppm s přesností +-50 ppm.

Další výhodou systému Netatmo je rozšiřitelnost - výrobce plánuje dodávat další různé bytové senzory, anemometr a srážkoměr. Cena 4500 Kč za základní sadu měřičů je srovnatelná s výše uvedenými indikátory Volcraft a Wöhler. Pokud tedy vlastníte iPhone či telefon s Androidem, je Netatmo velmi zajímavou možností, jak kvalitu vzduchu v interiéru sledovat.

 

Související články

Tagy: Technologie, Bydlení, Větrání, Domácnost, Bytové domy, Střechy a větrání

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

Výrobce a dodavatel profesionální vzduchotechniky, ventilátorů a příslušenství, rekuperačních jednotek,…

<!-- -->
KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

rekuperační jednotky, teplená čerpadla, vzduchotechnika

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!