Instalace aktivního větracího systému s rekuperací tepla do domu či bytu může být z různých příčin složitá až téměř nemožná. Týká se to zejména rekonstrukcí, kdy je často těžké do stávajících prostor napasovat rozvody vzduchu. Dobrým řešením může být lokální větrací jednotka zabudovaná přímo ve stěně domu.
Kvalitní okna = utěsněný dům s velkou potřebou větrání
Zateplením domu a výměnou oken získáte nejen bydlení s nižšími náklady na vytápění, ale také podstatně horší vzduch v interiéru. Dobře utěsněná okna totiž zabraňují výměně vzduchu v místnosti a nutné je mnohem častější větrání. Jediným řešením, jak zlepšit vzduch v interiéru zateplených domů a těsnými okny a nemuset okna co chvíli otevírat, je instalace větracího systému s rekuperací tepla.

Majitelé domů a společenstva vlastníků se však do instalace centrálních větracích systémů často moc nehrnou. Důvodem je nejspíš cena (i když po rozpočítání na jednotlivé bytové jednotku nejde o zase tak velké částky) a také nutnost poměrně velkého zásahu do domu kvůli budování rozvodů vzduchotechniky. Také u rekonstrukcí bytů může být instalace centrálního větrání a rozvodů vzduchu po místnostech docela obtížná, i když tyto systémy již v tomto směru trochu pokročily. Centrální jednotka může být třeba součástí kuchyňské linky a ploché rozvody vzduchu se snáze schovají třeba pod stropní podhledy. I tak ale lokální jednotka větrací jednotka tento problém řeší. Je totiž možné ji velmi snadno instalovat prakticky bez stavebních zásahů do bytu či domu.
ReklamaVětrat můžete i lokálně
Lokální rekuperační větrací jednotka se instaluje přímo do obvodové zdi domu. Už z principu tedy větrá pouze jednu místnost, ve které instalována. Existují ale i výjimky, jako je třeba zařízení Zehnder ComfoAir 70, které může větrat i sousední místnost (musíte ale prorazit příčku a dovést sem větrací porubí). Vzduch je přiváděn z venku přes výměník ve stěně a vyfukován přímo do místnosti. Případný kondenzát a vydýchaný vzduch je odváděn ven za vnější stěnu.
Svým výkonem by měla jedna jednotka stačit na větrání menšího bytu, do rodinného domu se doporučuje jich instalovat více.
Hlučnost není velká
Lokální větrání s rekuperací tepla se jeví jako velmi šikovná technologie, je zde ale také několik věcí, které by vám mohly vadit. Tato zařízení samozřejmě vydávají hluk a to by při nočním provozu v ložnici mohlo vadit. Hluk ale zpravidla nebývá při provozu na nižší výkon tak výrazný – dá se srovnat třeba z „hlučností“ vzduchovacího systému v akváriu. „Obyvatelé místností jsou akusticky zatíženi stejně, jako když pootevřou okno a slyší šumění mírného větru. Máme spoustu zákazníků, kteří mají decentrální větrací jednotku instalovánu přímo v ložnici a jsou velmi spokojení,“ popisuje Roman Šubrt, vedoucí prodeje větrání s rekuperací tepla ve firmě Zehnder.

Dalším problémem může být cena. Tato zařízení nejsou zrovna levná a počítejte s cenou okolo 25 – 40 000 Kč, naopak náklady na provoz tak velké nejsou – uživatelé při běžném větrání uvádí spotřebu okolo 3 kWh měsíčně. Nezapomeňte ale, že díky rekuperaci tepla zase ušetříte náklady na vytápění. „V běžných moderních domech tak větrací systém ušetří 30–50 % tepelné energie potřebné na vytápění. Je ale dobré připomenout, že jde také o zdraví – o dýchání čerstvého a čistého vzduchu. Úspory energií jsou jakýsi příjemný bonus navíc,“ říká Roman Šubrt.
Větrací systém s rekuperací pro každého
Decentrální větrací jednotky demokratizují aktivní větrání s rekuperací tepla. Majitelé bytů se už nemusí spoléhat na mnohdy nepružná a zdlouhavá jednání společenstev vlastníků a mohou vzít problematiku kvalitního vnitřního prostředí ve svém bytě plně do vlastních rukou. Ostatně odborníci těmto systémům předpovídají velkou budoucnost. „Lidé chtějí doma dýchat kvalitní čerstvý vzduch, lépe spát a myslí na zdraví svých blízkých. Především pak ve velkých městech a oblastech, kde je vzduch znečištěný. Právě u rekonstrukcí se dobře uplatní decentrální jednotky, které se snadněji instalují třeba v rekonstruovaných bytových domech,“ popisuje Roman Šubrt z firmy Zehnder.
Otázkou ale je, jak se budou bytová družstva stavě k nutnosti probourat do vnější stěny domu instalační otvor. To je totiž stále nutné konzultovat a proražení otvoru do obvodové stěny domu by měl schválit i statik. Jedná se však o jediný zásah do konstrukce domu.
Lokální větrání s rekuperací tepla výhody a nevýhody:
+ snadná instalace
+ levný provoz
+ kvalitní větrání s úsporou tepla
– cena zařízení
– ve srovnání s centrálním větráním menší účinnost rekuperace tepla
– hlučnost