fbpx

Chcete mít v bytě čerstvý vzduch? Větrejte lokálně i s rekuperací tepla0

Instalace aktivního větracího systému s rekuperací tepla do domu či bytu může být z různých příčin složitá až téměř nemožná. Dobrým řešením může být lokální větrací jednotka zabudovaná přímo ve stěně domu.

Zateplením domu a výměnou oken získáte nejen bydlení s nižšími náklady na vytápění, ale také podstatně horší vzduch v interiéru. Dobře utěsněná okna totiž zabraňují výměně vzduchu v místnosti a nutné je mnohem častější větrání. Jediným řešením, jak zlepšit vzduch v interiéru zateplených domů a těsnými okny je instalace větracího systému s rekuperací tepla.

Majitelé domů a společenstva vlastníků se však do instalace centrálních větracích systémů moc nehrnou. Důvodem je nejspíš cena (i když po rozpočítání na jednotlivé bytové jednotku nejde o zase tak velké částky) a také nutnost poměrně velkého zásahu do domu kvůli budování rozvodů vzduchotechniky. Lokální jednotka větrací jednotka tento problém řeší. Můžete si ji totiž instalovat a provozovat sami.

Větrat můžete i lokálně

Jednou z lokálních rekuperačních jednotek dostupných na českém trhu je zařízení s označením DL 50 od německého výrobce Dimplex. Jde o větrací jednotku s malým výkonem, kterou snadno nainstalujete přímo do zdi pokoje či kuchyně. Výrobce uvádí výkon od 15 do 55 m3 a účinnost rekuperace 90 %.

Velkou výhodou tohoto zařízení je, že odpadá nutnost vzduchotechnických rozvodů. Vzduch je přiváděn z venku přes výměník ve stěně a vyfukován přímo do místnosti. Případný kondenzát je odváděn ven za vnější stěnu. Přiváděný vzduch lze ve vysokých mrazech přehřát vystavěnou 200W topnou spirálou.

Lokální větrací jednotka se dodává ve variantách s kruhovým a čtvercovým tubusem. Hloubka zdi může být od 320 do 480 mm, kruhový tubus je možné instalovat do maximální hloubky zdi 530 mm. (Obr.: Dimplex)

Hlučnost větrací jednotky je odpovídající – začíná na 13 dB při nejnižším výkonu a končí na 39 dB při práci na maximální výkon. Výkon se nereguluje plynule, ale v krocích po 15, 30, 45 a 55 m3/h. Výhodou jednotky jsou také malé rozměry – při instalaci je nutné pouze do vnější zdi probourat otvor o velikosti 32 x32 cm.

Svým výkonem by měla jedna jednotka stačit na větrání celého průměrně velkého bytu, do rodinného domu se doporučuje jich instalovat více.

Kolik stojí provoz rekuperační jednotky?

Náklady na provoz lokálního větrání s rekuperací tepla nejsou velké. Spotřeba elektrické energie se podle nastaveného výkonu pohybuje od 3,9 do 25 W. Podle zkušeností uživatelů se při provozu na nejnižší výkon, který bohatě stačí na větrání jedné místnosti, činí spotřeba jednotky cca 3 kWh měsíčně. Cena zařízení ale příliš lidová není – jednotka stojí 16 800 Kč. Za tuto cenu ale získáte výrazně kvalitnější vzduch v bytě s nevysokými provozními náklady.

Proč nás tato technologie zaujala?

Zařízení, jako je Dimplex DL 50 demokratizují aktivní větrání s rekuperací tepla. Majitelé bytů se už nemusí spoléhat na mnohdy nepružná a zdlouhavá jednání společenstev vlastníků a mohou vzít problematiku kvalitního vnitřního prostředí ve svém bytě plně do vlastních rukou. Otázkou ale je, jak se budou bytová družstva stavě k nutnosti probourat do vnější stěny domu instalační otvor.

Profilový obrázek

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.