fbpx

V letním vedru pomůže klimatizace, která místnost ochladí i vyvětrá0

Chtěli byste klimatizaci, která ve vedru chladí a zároveň větrá? Na trhu existují zařízení, která to umí. Fungují tak, že vydýchaný vzduch z místnosti odvedou ven a dovnitř nasají čerstvý. Energii neušetří, ale přináší příjemný komfort.

Blaží vás představa, že si otevřete okno a necháte ložnici nebo dětský pokoj pokoj důkladně vyvětrat? Jestli ale máte klimatizaci, chladný vzduch vám do místnosti vhání přístroj a celodenně otevřená okna mít nemůžete. Ale bytové klimatizace, dostupné na českém trhu, mezi sebou před více než rokem přivítaly nového zástupce – klimatizaci s funkcí větrání. Zatímco v průmyslových a komerčních objektech bylo větrání běžné u každé komfortní klimatizace, bytové klimatizace především ochlazovaly vzduch v letních měsících. A komfortem se rozumělo kdeco: dálkové ovládání, automatický režim nebo nejrůznější přidané funkce, třeba ionizace, speciální filtrace a podobně.

„Klimatizace s větráním je komfort. Energii neušetří. “

Reklama

Dnes může být klimatizace multifunkčním zařízením, které poskytuje skutečnou pohodu v domácnosti. Ještě před tím, než se bytová zařízení „naučila větrat“, upravovala především teplotu a vlhkost vzduchu. Prim hrála (a stále hraje) funkce chlazení, k ní přistupuje možnost vzduch odvlhčit, zejména v létě. V zimě či přechodných obdobích lze u některých klimatizací využít režim vytápění. Každá klimatizace čistí vzduch v místnosti (filtrace různého stupně). Větrání, resp. větrání a zvlhčování škálu funkcí moderních klimatizací uzavírají.

SERIÁL: Klimatizace, chlazení a větrání

   – Klimatizace do bytu: Jak ji vybrat?

   – Klimatizace a spotřeba energie

   – Novinky na trhu s klimatizacemi

   – Pasivní klimatizace chladí zadarmo

   – Vybíráme ventilátory a větráky

Klimatizace: Princip větrání

Větrání v klimatizaci je založeno na jednoduchém principu odsávání vnitřního znehodnoceného vzduchu skrz vnitřní jednotku a přisávání čerstvého vzduchu z vnějšího prostředí. Rozhodující je, kolik vzduchu je bytová klimatizace schopna obměnit. Nejvýhodnější z hlediska větrání je, aby výměna vzduchu objemově odpovídala doporučením hygieniků. Ti pro komfortní bydlení navrhují 30 m³ pro běžnou místnost a 50 m³ při fyzické aktivitě. Při větrání se upraví teplota vzduchu ještě před tím, než se dostane do klimatizované místností (podobně jako v rekuperačních  jednotkách). V létě to znamená příchozí vzduch ochladit, v zimě v režimu vytápění ohřát.

Klimatizace s větráním je nenápadné zařízení, které nenarušuje interiér
Klimatizace s větráním je nenápadné zařízení, které nenarušuje interiér. Foto: Abklimatizace.cz

Funkce větrání může být ovládána manuálně nebo automaticky. Manuální ovládání je vhodné pro krátkodobý pobyt v místnosti. Jestliže se osoby pohybují v klimatizovaném prostoru delší dobu, je lépe volit automatický režim větrání. V případě automatického větrání senzory vnitřní jednotky analyzují plyny v místnosti a podle potřeby zahájí větrání. O větrání při provozu běžné klimatizace si můžete víc přečíst v článku: Klimatizace: Jaká je spotřeba?. Nutno podotknout, že uživatelé bytových klimatizací větrají zpravidla méně, než by bylo třeba. Běžné větrání oknem totiž znamená ztrátu tepelné pohody, zvláště ve dnech, kdy panují tropická vedra.

Klimatizace Air Exchanger: Částečné větrání

Na našem trhu jsou dostupné dva systémy větrání pro bytové klimatizace. Jednodušší, levnější, ale méně výkonný systém nabízí klimatizace Hitachi s označením Air Exchanger . V případě systému Hitachi se jedná o částečné větrání. Za hodinu odvede zařízení maximálně 12 m³ vydýchaného vzduchu a nasaje maximálně 4 m³ čerstvého vzduchu. Nejsou to tedy objemy dostatečné pro větrání dle hygienických doporučení, ale vzhledem k tomu, že uživatelé bytových klimatizací přes den nevětrají často vůbec, je i částečné větrání dobrým řešením, zejména se to týká jedinců citlivých na bolesti hlavy a alergiků.

Celou ventilaci zajišťuje přídavný ventilátor, který je opatřený rotačním škrtícím zařízením. Ve dvou vzduchových okruzích dochází k výměně vzduchu. Bohužel ventilátor je umístěn ve vnitřní jednotce a zvyšuje tak hluk jednotky, což je omezující faktor pro noční režim. Nevýhodu hlučnosti (jinak velmi tichého nočního režimu chlazení do 25 dB) kompenzuje energeticky úsporný režim auto pro chlazení.

Funkce větrání je u bytových klimatizací na českém trhu novinkou
Funkce větrání je u bytových klimatizací na českém trhu novinkou. Foto: Istockphoto.com

V noci dokáže režim auto využít nízkou teplotu venku. V případě, že je venkovní teplota nižší než vnitřní, kompresor se vypne a místnost je chlazena přívodem chladnějšího venkovního vzduchu. V porovnání s kompresorem je spotřeba energie při provozu ventilátoru minimální. Nutno podotknout, že v našich podmínkách je při tropických vedrech relativně malý rozdíl mezi teplotami ve dne a v noci a vzhledem k tomu, že objem vzduchu při větrání klimatizací Air Exchange je spíše symbolický, výhodný auto režim lze využít sporadicky.

Podstatné je, že Air Exchanger je vybaven nadstandardním čištěním vzduchu. Konkrétně se jedná mimo jiné o nanotitanový filtr, který zachycuje prakticky všechny nežádoucí částice obsažené ve venkovním vzduchu a minimalizuje nečistoty v klimatizované místnosti. V létě to znamená především odstranění pylových částic, které dráždí alergiky a citlivé jedince (běžné filtry čistí vzduch zejména od prachu).

Klimatizace Ururu Sarara zvlhčuje vzduch

Druhým výrobcem komfortní klimatizace do bytu je firma Daikin. Její zařízení s exotickým názvem Ururu Sarara kromě účinného systému pro větrání jako jediné na českém trhu návdavkem zvlhčuje vzduch (funkce určená v našich podmínkách zejména pro zimní měsíce a režim vytápění). Air Exchanger má k dispozici jen režim odvlhčování. Ururu Sarara celý objem vzduchu v běžné místnosti (do 26 m²) dokáže vyměnit do 2 hodin, a tím dostát hygienickým doporučením. Ventilace funguje s výkonem 24 m³ za hodinu a maximem 32 m³ za hodinu.

Výhody a nevýhody klimatizace s větráním

Výhody
  • úplné větrání (Daikin), částečné větrání (Hitachi)
  • kvalitní filtrace (flash streamer – Daikin, nanotitanový filtr – Hitachi)
  • nízká hlučnost (Daikin i s funkcí větrání, Hitachi jen bez větrání)
  • chlazení, vytápění (úsporný systém inverter)
  • zvlhčování (jen Daikin)

Nevýhody

  • vyšší cena (Daikin dražší než Hitachi, ale účinnější větrání)
  • složitější montáž (např. omezení vzdálenosti, průrazy obvodové zdi)

Během procesu větrání je vzduch filtrován jednak ve vnější jednotce (výfukové plyny, pachy) a zásadní „očista“ je pro příchozí čerstvý vzduch připravena ve vnitřní jednotce. V klimatizované místnosti by se měly minimalizovat pachy, pyly i plísně (technologie Flash Streamer a fotokatalytický filtr).

Zvlhčování (systém Ururu) probíhá tak, že je vlhkost absorbována z venkovního vzduchu a dopravena do vnitřní jednotky, která vlhkost rovnoměrně rozvádí po místnosti. Zvlhčování vzduchu klimatizací Ururu Sarara má dvě přednosti, jednak je díky využití vlhkosti venkovního vzduchu provoz bez zásobníku na vodu (běžné zvlhčovače) a jednak prochází zvlhčený vzduch filtrem s technologií Flash Streamer, která zajišťuje zničení plísní i dalších mikroorganismů (růst plísní je při zvlhčování často velký problém).

Energetická úspora? Jen teoreticky

Obě popsané klimatizace patří mezi zařízení, která disponují úsporným systémem inverter. Energetická účinnost v režimu chlazení (faktor EER) i v režimu vytápění (faktor COP) spadá do energetické třídy A pro jednotky všech výkonů (od 2,5 kW do 5 kW). Úspora oproti nižším energetickým třídám i oproti systému ON/OFF třídy A je viditelná na ročních nákladech (v rámci inverterů třídy A o úspoře mluvit nelze). Roční úspora při běžném provozu se pohybuje cca od 1 000 do 2 000 Kč.

Za komfort se platí. Klimatizace s větráním nepatří k nejlevnějším záležitostem
Za komfort se platí. Klimatizace s větráním nepatří k nejlevnějším záležitostem. Foto: Istockphoto.com

Jak je to s provozem ventilátorů v režimu větrání? Vzhledem k tomu, že ventilátory při větrání odebírají oproti kompresoru zlomek energie, nezvyšuje se spotřeba podstatným způsobem. V extrémně horkých dnech, kdy se venkovní vzduch před tím, než je distribuován do místnosti, ochlazuje výrazně, je třeba počítat se zvýšeným výkonem kompresoru, a pak se odběr elektřiny zvýší znatelněji. V roční bilanci jsou to ale zanedbatelné náklady.

Také samotný režim větrání může přinést úsporu. Je to ale pouze v případě, že porovnáváme běžné větrání oknem a režim větrání u klimatizace. Kdyby zhruba každé dvě hodiny došlo k výměně vydýchaného vzduchu v místnosti větráním oknem, bylo by třeba čerstvý, ale teplý venkovní vzduch nárazově ochladit, a to by znamenalo zvýšení spotřeby elektřiny. Většina majitelů bytových klimatizací ale větrá v chlazených prostorách minimálně, takže jde spíše o teoretizování.

Co je to rekuperace?

  • Rekuperace využívá teploty vzduchu odsávaného z domu k ohřevu chladného vzduchu, který je do domu přiváděn. Nový a starý vzduch se ale nikdy nepotkají, pouze si přes speciální výměník předají teplotu. Více informací o rekuperaci.
  • Rekuperační zařízení je schopné vyměnit vzduch bez významných energetických ztrát.
  • Kvalitní rekuperaceúčinnost zpětného tepelného zisku kolem 90 %. Přečtěte si o tepelných čerpadlech a rekuparaci v paneláku.

Cena za komfort

Vyšší cena je největší slabinou obou systémů. Levnější Air Exchanger je na trhu ve dvou výkonových provedeních (2,5 a 3,5 kW) a jeho cena se pohybuje okolo 30 000 Kč bez montáže. Ururu Sarara má širší produktovou řadu (2,8 – 4,2 – 5,0 kW) a rozpětí cen je cca od 45 000 Kč do 85 000 Kč (bez montáže). Montáž klimatizace s větráním oproti běžným systémům prodražuje (hadice pro ventilaci – průraz obvodové zdi).

V následující tabulce najdete orientační přehled cen klimatizací s větráním podle chladicího výkonu. Montáž není do ceny zahrnuta.

Klimatizace
Chladicí výkon
Orientační cena
Hitachi – Air Exchanger
2,5 kW (0,9 – 3,1)
25 000 Kč
Hitachi – Air Exchanger
3,5 kW (0,9 – 4,0)
30 000 Kč
Daikin – Ururu Sarara
2,8 kW (1,55 – 3,6)
45 000 Kč
Daikin – Ururu Sarara
4,2 kW (1,55 – 4,6)
60 000 Kč
Daikin – Ururu Sarara
5,0 kW (1,55 – 5,5)
85 000 Kč

Zdroj: internet, e-shopy

Pro srovnání uveďme, že split inverter (1+1) třídy A bez větrání srovnatelného chladicího výkonu pořídíme bez montáže cca od 20 000 Kč do 45 000 Kč. Přihlédneme-li k tomu, že provozní úspory jsou spíše v teoretické rovině, vysoké pořizovací náklady klimatizace s větráním nejsou v provozu kompenzovány ničím jiným než zmíněným komfortem (větrání, odvlhčování – Ururu Sarara).

Autor: Redakce Nazeleno.cz