fbpx

Partneři sekce

Větrání a vytápění domu: Představení novinek0

Jaké novinky z oblasti větrání a vytápění domu byly k vidění na Stavebních veletrzích v Brně? Co nabízí výrobci rekuperace, solárních kolektorů a tepelných čerpadel? Jak vybírat plynový kondenzační kotel?

Letošní Stavební veletrhy Brno přinesly řadu zajímavých novinek z oblasti tepelných izolací. Nesmíme ovšem zapomínat na to, že ve stavebnictví nejde jen o materiály, ale také o technické zařízení budov, tedy o větrání, vytápění, osvětlení apod. Podívejme se proto, jaké novinky z této oblasti byly na veletrzích představeny.

Reklama

Vytápění, větrání, izolace

    – Cenový přehled izolací

    – Tepelné izolace: Novinky

    – Přehled: Moderní vytápění

    – Rekuperace: O co jde?

    – Úsporná klimatizace

Rekuperační jednotky

Tak jako přispívá větší rozšíření nízkoenergetických a pasivních domů ke zvyšování kvality tepelných izolací, tak se i postupně vylepšují systémy pro rekuperační větrání budov. Zajímavou možností jak zlepšit komfort a do jisté míry i energetickou účinnost rekuperace je vracet do vduchu vlhkost. Pokud je totiž venku velmi nízká teplota (mráz), tak venkovní vzduch obsahuje jen velmi malé množství vodní páry, je velmi suchý a při intenzivním větrání dochází k poklesu vlhkosti vnitřního vzduchu pod doporučenou hodnotu. Příliš suchý vzduch umožňuje hromadění statického náboje na kobercích a je nepříjemný tím, že vysušuje sliznice.

Rekuperační jednotka Lossnay LGH RX4
Rekuperační jednotka Lossnay LGH RX4. Zdroj: http://www.topenvi.cz

Rekuperační jednotka Lossnay LGH RX4 má výměník se speciální membránou z chemicky upravené celulózy (ve formě papíru), která je schopna selektivně propustit vlhkost z proudu odcházejícího vzduchu do vzduchu přisávaného zvenka a tak udržet vlhkost na přijatelné úrovni. Výrobce (Mitsubishi) tvrdí, že skrz tuto membránu může efektivně procházet vlhkost, ale ostatní znečištěniny (organické látky, oxid uhličitý apod.) membrána ve znatelné míře nepropouští.

Teplovzdušné jednotky DUPLEX Alfa 3V
Teplovzdušné jednotky DUPLEX Alfa 3V. Foto: autor 

Firma Atrea vystavovala teplovzdušné jednotky DUPLEX Alfa 3V a Kappa 3V určené pro rodiné domy (dokonce dostala zlatou medaili). Jde o zařízení „vše v jednom“ tj. o kompaktní teplovzdušnou vytápěcí, chladicí a větrací jednotku s rekuperací tepla s vestavěnou vnitřní částí tepelného čerpadla vzduch-voda a topenářskými sestavami, která umožňuje připojit a řídit i solární kolektory nebo krbová kamna. Jako hlavní výhoda je uváděna kompaktnost zařízení, výrazná úspora instalačního prostoru a jednoduché propojení, které snižuje náklady na montáž a zlepšuje vzhled instalace.

Solární kolektory a tepelná čerpadla

Pokud jde o solární energii, tak ta byla poměrně hojně zastoupena. Téměř všichni velcí výrobci kotlů a tepelných čerpadel nabízejí ve svých sestavách solární kolektory na ohřev teplé vody a přitápění.  Zajímavý byl třeba velkoplošný kolektor firmy TiSUN s trochu neobvyklým stratifikovaným zásobníkem. Ten má externí výměník pro solární okruh a na sekundární straně výměníku obíhá voda ze zásobníku samotížně. Tím je zarušena bezproblémová stratifikace (rozvrstvení vody podle teploty), která zvyšuje účinnost celé soustavy kolektor-zásobník.

Zajímavý byl velkoplošný kolektor firmy TiSUN
Zajímavý byl velkoplošný kolektor firmy TiSUN. Foto: autor

Zaujalo mne, že firmy stále ještě uvádí, že na jejich výrobek lze získat dotaci Zelená úsporám; v některých případech mi to přišlo jako přehnaný optimizmus. Ministr Chalupa ale nedávno prohlásil že je „v případě programu Zelená úsporám a jeho dalšího pokračování optimistický“ takže uvidíme, jak se vše vyvine.

Sestava kondenzačního kotle se solárním kolektorem a stratifikovaným zásobníkem CERAPUR MODUL-Solar od firmy Junkers je velmi kompaktní a elegantní, nicméně podle mého soudu má kotel zbytečně velký výkon 22 kW. Nevím ovšem, zda zrovna takový vysoce účinný ohřev vody pomocí kondenzačního plynového kotle nezpůsobí, že doba návratnosti celého systému se solárními kolektory nebude bez dotace příliš vysoká. Ještě horší to s návratností bude u kombinace tepelného čerpadla a kolektorů

Sestava kondenzačního kotle se solárním kolektorem a stratifikovaným zásobníkem CERAPUR MODUL-Solar
Sestava kondenzačního kotle se solárním kolektorem a stratifikovaným zásobníkem CERAPUR MODUL-Solar. Foto: autor

Kotle na biomasu

Jako obvykle byly na výstavě snad všechny firmu vyrábějící kotle na spalování biomasy. Přiznám se ale, že nějakou převratnou novinku jsem neobjevil; spíše jde o postupný vývoj. Atmos vystavoval zplynovací kotle na dřevo (DC18S až DC32S) s úpravou pro hořák na pelety ve  vrchních dvířkách, které se prodávají za celkem rozumnou cenu.

Atmos vystavoval zplynovací kotle na dřevo (DC18S až DC32S) s úpravou pro hořák na pelety ve  vrchních dvířkách
Atmos vystavoval zplynovací kotle na dřevo (DC18S až DC32S) s úpravou pro hořák na pelety ve  vrchních dvířkách. Foto: autor 

Přidělání příruby pro hořák není žádná kosmické technologie a hořák A25 už stojí dalších 20 000 Kč a dávkovací zařízení na pelety také není levné.

Zajímavý je i je kotel na pelety D 20 P s cenou pod 40 000 Kč. Jde vlastně o modifikaci takzvaného polozplynovacího kotle na dřevo D20. V popisu je uvedeno, že pokud vyjmeme z kotle hořák a nahradíme jej víkem, je možné v něm topit i kusovým dřevem. Mezi univerzální kotle lze zařadit i kotel EKOEFEKT Bio23.

Kotel na pelety D 20 P
Kotel na pelety D 20 P. Foto: autor

Rozsáhlou řadu kotlů na biomasu (dřevo, pelety a štěpka) vystavovala jako obvykle firma HERZ. Jejich nejmenší kotel na kusové dřevo má udaný výkon 10 až 16 kW. Kotle jsou vybaveny sofistikovanou automatikou a jsou poměrně drahé (je zajímavé, že se mi ceny nepodařilo dohledat).

Mezi univerzální kotle lze zařadit i kotel EKOEFEKT Bio23
Mezi univerzální kotle lze zařadit i kotel EKOEFEKT Bio23. Foto: autor 

Kondenzační plynové kotle a vysoký výkon

Zaujala mne také široká nabídka slovenské firmy Attack a elegantní design jejich kotlů. Na Slovensku lze získat na koupi kondenzačního plynového kotle příspěvek ve výši až 20 % ceny kotle (max. 400 €). Bohužel jejich nejmenší plynový kondenzační kotel má výkon plynule regulovatelný v rozmezí od 3,2 do 19 kW, což je pro moderní nebo staré (ale kvalitně zateplené domy) příliš.

Tento problém přetrvává již po mnoho let; z nějakého důvodu velká většina výrobců plynových kotlů nereaguje na to, že díky stále se zvyšujícím požadavkům na tepelnou ochranu nově stavěných budov a rozsáhlému zateplování starších domů výrazně klesá potřeba kotlů s velkým výkonem (nad 15 kW).

Kotel slovenské firmy Attack
Kotel slovenské firmy Attack. Foto: autor

Například můj starý (ale zateplený) dům má skutečnou roční potřebu tepla na vytápění a ohřev vody přibližně 12 až 13 MWh, tj. výpočtovou tepelnou ztrátu kolem 5 až 6 kW (ohřev vody z části zajišťují solární kolektory). Ačkoli jsem na Stavebních veletrzích opravdu usilovně hledal, zjistil jsem, že stále existuje jen jedna firma, která dodává kotel, jenž splňuje moje požadavky. Jde o kotel GEMINOX THR 1-10C s výkonovým rozsahem 0,9 až 9,5 kW. Půvabné je, že firma GEMINOX  jako jediná také náležitě zdůrazňuje nízký minimální výkon kotle ve svých reklamích materiálech a dokonce píše, že jde o kotel určený k vytápění objektů s „extrémně malou tepelnou ztrátou“ (to bych si o svém domě tvrdit netroufl). 

K této hodnotě se trochu blíží kotel Luna3 Comfort HT (Baxi) a Vicrix X12 s poměrně příznivou cenou. Myslím, že ještě firma Junkers nabízela něco podobného. Všichni ostatní výrobci mají v nabídce kotle od 4 nebo 5 kW minimálního výkonu a bez uzardění nabízí pro rodiné domy kotle s maximálním výkonem přes 30 kW.

Zmiňuji se zde jen o kotlích kondenzačních, na ty běžné jsem již neměl čas; když se zabývám poradenstvím, tak se k otázce výběru kotle dostanu až po zateplení domu. A pak už stačí tak nízká teplota topné vody, že zpravidla stojí za to použít kondenzační kotel. Totéž platí pro novostavby, tam zpravidla také není problém navrhnout topnou soustavu jako nízkoteplotní. Vysoké výkony kotlů jsou pro mne opravdu záhadou, až budu mít čas tak se určitě pustím do pátrání po tom, proč to tak je a co vlastně brání konstrukci kotlů s malým výkonem a širokým rozsahem modulace výkonu.

Regulace vytápění a osvětlení

Řada novinek byla v oboru regulace vytápění a větrání, bohužel jsem již neměl čas a síly to prozkoumat důkladněji. Můj oblíbený regulační systém ETATHERM, který sleduji již řadu let, prošel dalšími inovacemi a má už jako doplněk i webový server, který umožňuje nastavovat a kontrolovat systém řízení teploty i přes internet prakticky odkudkoli. Uvádím to v článku pouze jako příklad, takovýchto systémů je celá řada; v tomto oboru jsou inovace mnohem snažší a nevyžadují velké investice.

Na závěr se ještě zmíním o osvětlení; spotřeba energie na osvětlení tvoří sice jen malou část z celkové spotřeby domácnosti, nicméně i zde je jasně viditelný trend k výrazným úsporám. Současným hitem je osvětlení pomocí LED diod; mají je ve svém výrobním programu všichni výrobci (Osram, Philips, GE a mnoho dalších).

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.