fbpx

Klimatizace: Jaká je spotřeba?0

Využití nižší venkovní teploty a údržba klimatizace

Programovatelná funkce zapnutí a vypnutí

Pro ekonomický chod klimatizace lze využít i programovatelnou funkci zapnutí a vypnutí, tzv. časovač. Pokud všichni členové rodiny opustí domácnost v ranních hodinách a vrátí se domů až odpoledne, je zbytečné, aby byla klimatizace v provozu celý den. Postačí, když je zařízení spuštěno např. dvě hodiny před příchodem domů. U multisplit systémů se dá časovat každá vnitřní jednotka zvlášť, takže nejdříve může být spuštěno ochlazování nejteplejší místnosti a teprve později třeba místností na severní straně domu. Pro kanceláře je dobré zvolit interval tak, aby ještě po odchodu zaměstnanců místnost byla klimatizovaná do doby, než slunce přestane do místnosti pražit.

Režim odvlhčování, termostat na 24 °C s automatickým zapnutím v 9:30
Režim odvlhčování, termostat na 24 °C s automatickým zapnutím v 9:30. Foto autorka

Využití nižší venkovní teploty

Účet za elektřinu vám pomůže snížit i větrání v ranních, popř. večerních hodinách. Využít doby, kdy je venku nižší teplota než v místnostech (zejména na jaře a v pozdním létě), patří k úspoře stejně jako pravidlo, že během horkých letních dnů není nutné větrat vůbec, pokud v místnosti není vydýchaný vzduch.

Výjimku tvoří mobilní klimatizace, kde u kompaktních jednotek většinou skrz otevřené okno do místnosti proudí více vzduchu, než je vhodné, a větráte prakticky stále. Čerstvý, ale teplý vzduch zvyšuje spotřebu klimatizace tím, že je nutné kromě vzduchu v místnosti dochladit vzduch zvnějšku. V případě utěsnění hadice sice zamezíte nechtěnému větrání, ale zase vzniká v místnosti podtlak a častější větrání je nutností. Tak či tak provozním ztrátám nezabráníte.

Údržba klimatizace

Komfort a úsporu zajistí také pravidelná údržba klimatizace. Výkon klimatizace omezuje zanesený prachový filtr, který je součástí každého zařízení. Omytí prachového filtru není nijak náročná činnost. Podle prašnosti prostředí, ve kterém se klimatizovaný byt či kancelář nachází, se řídí frekvence čištění filtru. Za letní sezónu by to ale mělo být alespoň dvakrát. Ostatní filtry čistíme dle doporučení výrobce.

Speciální dezinfekční sprej chrání uživatele před mikroorganizmy.
Speciální dezinfekční sprej chrání uživatele před mikroorganizmy. Zdroj: www.partmaster.co.uk

K výbavě klimatizované domácnosti by měl patřit i dezinfekční prostředek na klimatizace, který je vhodné mimo pravidelné údržby použít také vždy, když některý z členů rodiny prodělá infekční onemocnění. Mikroorganismy se v klimatizaci množí díky zbytkové vlhkosti a dezinfekce chrání zdraví všem, kdo se v klimatizované místnosti pohybují. V kancelářích by se tato procedura měla rovněž provádět v rámci pravidelné údržby, popř. v období zvýšeného výskytu infekcí u zaměstnanců.

Autor: Redakce Nazeleno.cz