fbpx

Jak vybrat čističku vzduchu? Sledujte vzduchový výkon, hlučnost a typ filtrace0

Čističky vzduchu nenahradí větrání, ale mohou pomoci zlepšit kvalitu vzduchu v obytných prostorech. Všechny čističky nejsou stejné a vybrat si správně bývá poměrně složité. Před nákupem se vyplatí sledovat nejdůležitější parametry a principy fungování.

Názory na potřebnost čištění vzduchu v domácnostech se mezi lidmi dost liší. Je jasné, že jiný pohled na věc budou mít obyvatelé domu u rušné silnice oproti těm na venkově u lesa. Faktem však zůstává, že uvnitř budov bývá mnohonásobně horší kvalita vzduchu než venku. Čistička vzduchu by tak pro obyvatele měst a lokalit se znečištěným ovzduším mohla představovat jistou úlevu. Ovšem jen v případě, že vzduch opravdu vyčistí.

Reklama

Čistička vzduchu nenahradí větrání. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Jak vybírat čističku vzduchu: Přehled hlavních parametrů

1. Vzduchový výkon

Údaj o vzduchovém výkonu udává objem vzduchu (m³), který čistička „vypere“ za 1 hodinu. Pro výběr čističky s dostatečným výkonem je nutné spočítat objem vzduchu v místnosti (výška x šířka x délka místnosti v metrech). Pořízení čističky, která nedosahuje za hodinu ani 1,5 násobku kubatury vzduchu v místnosti, prakticky postrádá jakýkoli smysl. Pro efektivní účinek čističky pro alergiky se doporučuje vzduchový výkon alespoň 3 až 4 násobný, než je objem vzduchu v místnosti. Čističky mívají obvykle volitelné stupně výkonu tak, aby je bylo možné přizpůsobit velikosti prostoru nebo intenzitě znečištění.

2. Hlučnost

Hlučnost přístroje může být poměrně zásadní parametr obzvláště v případě, kdy chceme  čističku používat během spánku. Vyvarujte se čističek, jejichž hlučnost v nejtišším režimu překračuje 30 dB. Pokud hledáte úplně bezhlučnou čističku, volte typ s elektrostatickým filtrem.

Čistička vzduchu může snížit množství usazovaného prachu, prachovku ale nenahradí. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

3. Typ filtrace, potřeba výměny filtrů nebo způsob jejich čištění

HEPA filtr

  • účinnost zachytávání prachu se blíží 100 %
  • mechanicky zachycuje pevné částice, bakterie a viry, plísně, alergeny apod.
  • většinou je součástí také uhlíkový filtr zachycující pachy (např. cigaretový kouř)
  • potřeba hlídat parametr hlučnosti
  • nutnost měnit pravidelně filtr (položka nejčastěji v řádech stokorun, frekvence výměny závisí na znečištění), umyvatelné HEPA filtry vydrží déle
  • před výběrem čističky se vyplatí ověřit si dostupnost náhradních filtrů

Elektrostatický filtr

  • účinnost zachytávání prachu až 99 %
  • zachycuje pevné částice, viry a bakterie, plísně, alergeny
  • nepohlcuje pachy
  • prakticky neslyšný provoz
  • omyvatelný filtr má neomezenou životnost, nevyměňuje se, ale je nutné jej pravidelně čistit, tj. nižší provozní náklady

Vodní filtr

  • účinnost zachytávání prachu obvykle mezi 50 – 70 %
  • zachycuje prach a mikroby
  • nečistoty se zachytávají do nádržky s vodou, žádné náklady na výměnu filtrů
  • slouží zároveň jako zvlhčovač vzduchu
  • nutnost často měnit vodu, aby nedocházelo k množení bakterií
  • nutnost pravidelného čištění od vodního kamene

Fotokatalytický princip

  • s vysokou účinností odstraňuje toxické látky ze vzduchu, viry a bakterie
  • využívá chemické reakce pod vlivem UV záření za přítomnosti katalyzátoru (např. oxidy titanu), na konci vzniká voda a oxid uhličitý
  • problém může být s nadlimitní produkcí ozónu
  • žádné náklady na výměnu filtrů

„Čistička vzduchu vás nezbaví ani pravidelného větrání, ani utírání prachu.“

4. Provozní náklady

Kromě pořizovací ceny je rozhodujícím kritériem cena náhradních filtrů (pokud čistička využívá jednorázové filtry). Dalším parametrem je spotřeba elektrické energie. V některých domácnostech se čistička využívá prakticky nepřetržitě, jinde ji zapínají jenom na noc. Čističky s elektrostatický filtrem mívají nižší spotřebu elektřiny než čističky s HEPA filtry.

Příklad: Kolik elektřiny spotřebuje čistička vzduchu?

Elektrostatická čistička vzduchu s příkonem 15 W, která je v provozu 10 hodin denně, vás při průměrné ceně elektřiny 4,64 Kč/kWh přijde ročně na 254 Kč

Čistička vzduchu s HEPA filtrem s příkonem 65 W provozovaná stejným způsobem vás ročně bude stát 1101 Kč.

 

 

5. Hmotnost, rozměry a vzhled

Pokud plánujete čističku přenášet mezi jednotlivými místnostmi (např. přes den čistí vzduch v obýváku a v noci v ložnici), měla by mít hmotnost umožňující bezproblémový přenos. Umístění je dobré plánovat s ohledem na rozměry čističky. Posledním kritériem je vnější design.

Orientační ceny čističek vzduchu
Foto Model Příkon Hlučnost Vzduchový výkon Typ filtru Hmotnost Cena
Ionic – Care Triton X6 15 W 8 dB 65 m³/h elektrostatický 3,2 kg 3333 Kč
Electrolux Z 9124 78 W 62 dB 313  m³/h omyvatelný HEPA 6,8 kg 4830 Kč
DeLonghi DAP 700 E 50 W 44 dB 143  m³/h HEPA a uhlíkový 3,7 kg 1644 Kč
Bionaire BAP600 33 W 55 dB 106  m³/h omyvatelný HEPA 2,7 kg 2990 Kč
STEBA LR 5 30 W 30 dB 30  m³/h HEPA a uhlíkový 5,8 kg 2787 Kč
Hyundai HEPA AP 610 65 W 60 dB 300 m³/h HEPA a uhlíkový 7,1 kg 3999 Kč

 Pozn. Orientační ceny i fotografie produktů jsou čerpány z internetového nákupního srovnávače heureka.cz. Uvedené parametry příkonu a hlučnosti jsou maximální.

Čistička vzduchu se zvlhčovačem a ionizátorem?

Během topné sezóny může vlhkost vzduchu v místnostech rychle klesat. Příliš suchý vzduch není pro dýchací cesty nic příznivého. Pokud se vás obtíže se suchým vzduchem týkají, potom je možné problém řešit čističkou vzduchu se zvlhčovačem jako volitelnou funkcí.

Další přidanou hodnotu čističek představuje integrovaný ionizátor vzduchu. Samostatný ionizátor vypouští do ovzduší záporné ionty a podporuje shlukování prachových částic, které však není schopen sám odstranit. V kombinaci s čističkou vzduchu se tedy funkce čištění a ionizace vzduchu výhodně doplňují. Při ionizaci se uvolňuje malé množství ozonu. Ionizátor je funkce, kterou lze vypnout.

Záporné ionty ve vzduchu by měly vyvolávat pocit, že dýcháme v přírodě po bouřce či na horách. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Jinou poměrně diskutovanou funkcí, kterou nabízí některé čističky je tvorba ozonu. Ozon pomáhá odstraňovat viry, bakterie a pachy, ale ve vyšších koncentracích může být zdraví škodlivý. Otázkou tedy zůstává, jak v domácích podmínkách zajistit a ověřit, zda-li k překračování bezpečných koncentrací nedochází.

Kam čističku vzduchu umístit?

Čističky vzduchu nejlépe pracují v uzavřené místnosti, kde by neměly stát přímo na zemi.  I v místnosti s čističkou je potřeba pravidelně větrat. Doporučuje se ale jednorázové vyvětrání. Provoz čističky při současném otevřeném okně by neměl smysl, protože by čistička nestíhala neustále se vyměňující vzduch efektivně čistit. Výstup čistého vzduchu z čističky by měl směřovat do místnosti a kolem čističky by obecně měl být volný prostor umožňující plynulé proudění vzduchu.

Autor: Jarmila Bajerova