fbpx

Vybíráme klimatizaci: Nejčastější chyby a nedostatky0

Jak se vyznat v nabídce klimatizací? Které technické údaje sledovat, aby zařízení běželo tak, jak chceme? Poradíme, jaký je rozdíl mezi ochlazovačem vzduchu a mobilní klimatizací. Dozvíte se, kde hledat informace o chladicí jednotce.

Manželé Kohoutkovi bydlí v podkrovním bytě v klidné části Brna. To, že je zde teplota v létěvyšší, než u sousedů ve spodních patrech, jim doteď příliš nevadilo. V dubnu se jim ale narodil druhý syn a tato událost je rozhoupala k rozhodnutí. Chtějí svůj horkem rozpálený byt chladit pomocí klimatizace. Jaký typ ale vybrat a jak se v nabídce vyznat? Každý, kdo si ji chce do bytu, rodinného domu či své kanceláře pořídit, by měl rozmyslet, zda kromě základní funkce chlazení nevyužít ještě třeba možnost vytápění.

„Klimatizace stejné energetické třídy se mohou ve spotřebě lišit až o 44 %.“

Dejte si dobrý pozor na to, co vámi pořizované zařízení doopravdy umí. Na trhu se můžete setkat s takzvanými. ochlazovači vzduchu, které sice mohou částečně pomoci, ale nejsou to klimatizace.

Reklama

Vše o klimatizaci, chlazení a větrání

Ochlazovač vzduchu převlečený za mobilní klimatizaci

Jak poznat obyčejný ochlazovač vzduchu od mobilní klimatizace? Stejně tak jako každému jinému typu klimatizace, musí i mobilní klimatizaci v útrobách kolovat chladivo, které je označováno jako R410A nebo R407C. U ochlazovačů vzduchu údaj o chladivu nenajdete. Setkáte se zde však s údajem o objemu vodní nádrže a to díky tomu, že ochlazovače vzduchu mají na rozdíl od klimatizací schopnost vzduch zvlhčovat. Předností skutečných klimatizací je naopak odvlhčování vzduchu. Jak tedy ochlazovací zařízení s vodní nádrží, ale zato bez chladiva funguje?

Ochlazovač vzduchu a mobilní klimatizace mohou být na první pohled k nerozeznání Ochlazovač vzduchu a mobilní klimatizace mohou být na první pohled k nerozeznání
Ochlazovač vzduchu a mobilní klimatizace mohou být na první pohled k nerozeznání. Zdroj: www.elektrosvet.cz

Přes hrubý filtr, který je vlhčen vodou, prochází vzduch z místnosti. Voda na filtru se odpaří a tím se odebere z procházejícího vzduchu teplo. Až do této doby je vše v pořádku. Oproti klimatizaci je však odpařená voda spolu s ochlazeným vzduchem vyfukována do místnosti, kde velmi rychle – během několika desítek minut – narůstá relativní vzdušná vlhkost. Jakmile vlhkost vzduchu v místnosti dosáhne maxima, zařízení přestane fungovat, protože další voda už se z filtru nemůže odpařovat. O komfortním chlazení nelze mluvit, spíše se hodí příměr „vlhko jako v pralese“. Vlhký a těžký vzduch přitom způsobuje zdravotní problémy například lidem s kardiovaskulárními problémy nebo angínou pectoris.

Pokud nenajdete v parametrech klimatizace údaje o chladivu, ještě pro jistotu zkontrolujte chladicí výkon, pak už máte jistotu, zda jde o „skutečnou klimatizaci“. Jaký údaj v kolonce chladicí výkon hledat? Pro chlazení je vhodné takové zařízení, jehož chladící výkon překročí hranici 1 kW (např. výkon 65 W chladit nemůže). Pro běžnou místnost se uvádí jako optimální chladicí výkon 2,5 až 3,5 kW.

Ochlazovač versus klimatizace: Porovnání technických údajů

Srovnání
Ochlazovač
Klimatizace
chlazení
uvedeno
uvedeno
topení
uvedeno
uvedeno
rozsah teplot chlazení
neuvedeno (!)
18 + 32 °C
rozsah teplot topení
neuvedeno
5 + 27 °C
zvlhčování
uvedeno
neuvedeno
průtok vzduchu
480 m³/h
400 m³/h
noční režim
ano
ano
kapacita vodní nádrže
8 l
ne
výkon chlazení
65 W (!)
3.516 W
chladivo
neuvedeno (!)
R410A
výkon topení
1 200 W
3 516 W
spotřeba energie během chlazení
neuvedeno
1 230 W
spotřeba energie během topení
neuvedeno
1 140 W
napájení
50 Hz
50 Hz
hmotnost
10 kg (!)
32 kg

Zdroj: internetové obchody

Vyhněte se klimatizacím s nadměrným hlukem

Pro kompaktní mobilní klimatizace je typické, že vydávají nepříjemné zvuky. S hlukem je třeba počítat i u dělených mobilních klimatizací, o kterých se v tomto ohledu dozvíte mnoho zkreslených dat. Například prodejci porovnávají hluk mobilní klimatizace s hlukem ulice, což je velmi zavádějící srovnání. Co tedy naše ucho vnímá jako snesitelný zvuk a co už je definovatelné jako hluk? Kolik za „zvukový“ komfort zaplatíme? S mobilními klimatizacemi můžeme porovnat tzv. splity, které jim přímo konkurují. Split klimatizační jednotky jsou na rozdíl od kompaktních klimatizací dělené.

Kompaktní mobilní klimatizace střední cenové hladiny „hlučí“ jako myčka nádobí
Kompaktní mobilní klimatizace střední cenové hladiny „hlučí“ jako myčka nádobí. Zdroj: www.belaircon.com

Jedny z nejtišších splitů značky Hitachi mohou v nočním režimu ševelit na hladině 20 dB (údaj pro vnitřní jednotku). Jde o cenově přijatelné modely (cca 30 000 Kč bez montáže). Na trhu jsou samozřejmě i dražší typy. Několik dalších značek nabízí u split systémů hluk do 30 dB (např. Toshiba, LG nebo Daikin). Takovou intenzitu zvuku vydávají například tikající hodiny.

Finančně nejnáročnější modely dělených mobilních klimatizací, za něž bez montáže zaplatíte kolem 60 000 Kč, se dostanou minimálně na 35 dB (rozdíl jednoho decibelu lidské ucho prakticky nerozezná, v určitých intervalech hluku však může jít o vjem dvojnásobný). U kompaktních mobilních klimatizací často údaje o hlučnosti chybí. Když už se prodejce rozhodne tento údaj zveřejnit, hodnota se pohybuje kolem 50 dB, tedy podobně jako třeba u myček nádobí. Kdo by chtěl ale v ložnici poslouchat myčku na nádobí?

Intenzita zvuku klimatizací leží v intervalu cca 20 až 60 dB
Intenzita zvuku klimatizací leží v intervalu cca 20 až 60 dB. Zdroj: http://fyzika.jreichl.com

Jaká klimatizace uspoří energii?

Nechceme-li při placení účtu za energii sahat hluboko do kapsy, máme jedinou volbu – klimatizaci se systémem inverter třídy A (o technologii inverter více v článku Vybíráme klimatizaci: kolik stojí a kolik energie spotřebuje?). Všechny ostatní systémy třídy A (a samozřejmě klimatizace horších energetických tříd) nemají takovou účinnost a neušetří tolik energie. Technologie inverter nabízí možnost plynule měnit výkon kompresoru. Předchozí systémy, které byly buď puštěny na plný výkon, nebo vypnuty, vystřídal nástupce s možností výběru intervalu od 10 do 100 %. Setkat se lze například i s údajem 50 – 130 %.

Jaké si vzít z těchto údajů poučení a na co si dát pozor? Interpretujme vždy údaje o energetické účinnosti a faktorech pro chlazení (EER) a vytápění (COP) s přihlédnutím ke skutečné spotřebě, resp. úspoře energie. Zmíněné faktory vypovídají o chladicím, resp. vytápěcím výkonu a jejich hodnoty se pohybují i ve třídě A v určitém intervalu. Do třídy A mohou být zařazeny všechny typy klimatizací. To ale neznamená, že mají stejnou spotřebu energie! Zejména pro dlouhodobé užívání je rozhodující, zda umí klimatizace šetřit.

Technologie Inverter rychleji dosáhne požadované teploty, udržuje ji bez výkyvů, a tím šetří
Technologie Inverter rychleji dosáhne požadované teploty, udržuje ji bez výkyvů, a tím šetří. Zdroj: http://royal-clima.com/en

Pokud se do třídy A dostane klimatizace typu split ON/OFF, znamená to, že bude oproti inverteru stejného výkonu déle „najíždět“ a bude vytvářet větší teplotní rozdíly. Takový systém spotřebuje až o 44 % energie více (údaje se nejčastěji pohybují od 30 do 44 %, rozdíly jsou mezi různými značkami). Zapínání a vypínání navíc kompresoru zkracuje životnost. Do třídy A patří i některé mobilní klimatizace. Ty fungují rovněž systémem ON/OFF. Ke spotřebě energie musíme u kompaktních typů přičíst všechny ztráty vzniklé kolem vývodu hadice oknem. Odhady dodatečných ztrát se pohybují mezi 10–20 %. Řada výrobců však tyto údaje vůbec neudává.

Markantní rozdíly ve spotřebě energie najdeme samozřejmě až při porovnání třídy A se skutečnými „žrouty“ energie. Např. kompaktní mobilní klimatizace třídy D o stejném chladicím výkonu jako inverter třídy A spotřebuje podle odhadu o 60 až 70 % energie více! Ztráty vzniklé otevřením okna v chlazené místnosti výrobci do spotřeby nezahrnují, ale je nezpochybnitelné, že s nimi počítat musíme.

Orientační spotřeba energie pro jednu místnost u různých klimatizací

Spotřeba
ON/OFF systém tř. A (fix speed)
Inverter tř. A
ON/OFF tř. D (mobilní klimatizace)
chladicí výkon
2,75 kW
2,5 kW (0,5 – 3,4)
2,6 kW
příkon chlazení
820 W
465 W (70 – 960)
920 W
roční spotřeba energie
428 kWh/rok
242 kWh/rok
480 kWh/rok (resp. 576 kWh/rok)
orientační platba za elektřinu
1 943 Kč/rok
1 100 Kč/rok
1 180 Kč/rok (resp. 2 615 Kč)

Zdroj: katalog ETA, Carrier, Toshiba http://royal-clima.com/en

Výše uvedená tabulka udává pouze to, co lze vyčíst z technických údajů zařízení. Ve výsledcích nejsou zahrnuty reálné podmínky provozu (venkovní teplota, vnitřní teplota a nastavená teplota – pro spotřebu klíčové údaje). Všechny výpočty odpovídají spotřebě v jedné místnosti, takže pro vícepokojový byt je třeba hodnoty násobit.

Filtr klimatizace zvyšuje cenu a hluk

Prakticky každá klimatizace vzduch filtruje, minimálně přes prachový filtr. Filtrovat se dále dají: pachy, kouř, bakterie, viry, plísně atd. Klimatizace s tou nejúčinnější filtrací jsou vhodné pro citlivější jedince, jako jsou například alergici. Protože ale každý filtr omezuje průtok vzduchu, platí bezezbytku, že skutečná čistota je vykoupena vyšší hlučností klimatizace menší účinností chlazení. Klimatizace s účinnou filtrací se pohybují ve vyšší cenové hladině. Filtry avizují i levnější klimatizace, ale ty čistí vzduch spíše symbolicky.

Systém filtrace vzduchu vhodný pro citlivé jedince (5stupňová filtrace) Zdroj: firma LG
Systém filtrace vzduchu vhodný pro citlivé jedince (5stupňová filtrace) Zdroj: firma LG

Nejpodstatnější je vědět, zda filtrem prochází veškerý objem vzduchu. Vliv filtru na 99 % objemu vzduchu v místnosti je něco jiného než 99% účinnost filtru samotného. Filtr může být velmi účinný, ale zároveň může ovlivňovat velmi malé procento vzduchu v místnosti. O velikosti filtru v poměru k otvorům, kterými klimatizovaný vzduch prochází, se z katalogů nedozvíte většinou nic.

Nezbývá než si takovou informaci vyžádat, popř. nahlédnout do nitra zařízení a porovnat velikost prachového filtru s ostatními filtry (např. filtr uhlíkový, deodorační, plazmový, bioaktivní a jiné). Prachový filtr totiž zajišťuje kromě komfortu pro uživatele i bezproblémový chod zařízení samotného, a tak mívá maximální rozměry a prochází přes něj všechen vzduch, který klimatizace nasává.

Autor: Redakce Nazeleno.cz