fbpx

Úsporné vysavače: skutečně ušetří energii?0

Důležité parametry vysavače a cena

Vysavače jsou nezbytnou součástí takřka každé domácnosti. Máte doma starý vysavač a přemýšlíte o tom, že koupíte nový model abyste ušetřili? Ne vždy platí, že moderní vysavače energii ušetří. Jak vybrat úsporný vysavač? Kolik stojí a na co si dát při výběru pozor?

Vysavač patří mezi běžné vybavení domácností. Jako každý elektrospotřebič, tak i vysavač konzumuje určité množství energie. Stáří vysavače však nemusí vždy neblaze působit na naši peněženku, jako je tomu například u lednice, kde se doporučuje výměna starého zařízení za nové v úspornější energetické kategorii.

„Příkon vysavače o úspoře energie nerozhoduje: hodina vysávání s vysavačem o příkonu 2 000 W stojí 9 Kč, s vysavačem o příkonu 1 600 W jen o dvě koruny méně.“

Reklama

U vysavače záleží především na jeho stavu. Pokud nejsou jeho jednotlivé části nijak výrazně opotřebeny a hadice stále dobře těsní, není důvod kupovat vysavač nový. Vždy záleží především na tom, aby sací výkon nebyl nízký (doporučuje se alespoň 300 W) a aby byla ve vysavači kvalitní filtrace.

Seriál: úspory v domácnosti

   – Kolik ušetří úsporné spotřebiče

   – Úsporné ledničky

   – Úsporný sporák

   – Úsporné vysavače

   – Připravujeme: úsporné myčky

Kolik by měl stát kvalitní vysavač?

Na trhu je v současné době k dostání velké množství vysavačů různých značek a modelů. Jedním z kritérií, které nás při koupi nového spotřebiče ovlivňuje, je cena. Cena vysavačů se na českém trhu nejčastěji pohybuje mezi 1 000 – 20 000 Kč. Ačkoli ne všechny levné vysavače musí být špatné a ne každá investice do dražšího modelu s mnoha funkcemi je výhodná, neměli bychom kupovat příliš levné modely, které stojí méně než 1 500 Kč. Většinou se totiž jedná o vysavače, kterými nevysáváte, ale pouze jimi víříte prach. Také se vyplatí vybírat si vysavač mezi značkami, které jsou známé a výrobou vysavačů se zabývají prioritně.

Rozdíl mezi levnějším vysavačem (tj. okolo 2 000 Kč) a tím dražším je především v plastu, ze kterého je vyroben, v kvalitě motoru, v množství funkcí a v hlučnosti. Pro spotřebitele, jenž nechce za vysavač, který stejně bude užívat pouze několik desítek minut týdně, vyhazovat majlant, nejsou tyto rozdíly klíčové. Důležitými parametry jsou totiž především sací výkon, příkon a také filtrace.

Příslušenství a rozměry vysavače jsou méně důležité parametry, přesto si nezapomeňte ověřit, zda se vám bude s vybraným vysavačem dobře manipulovat
Příslušenství a rozměry vysavače jsou méně důležitými parametry, přesto si nezapomeňte ověřit, zda se vám bude s vybraným vysavačem dobře manipulovat. Zdroj: http://www.thegreenguide.com

Sací výkon a další důležité parametry

Při koupi vysavače bychom měli pozornost věnovat především následujícím parametrům:

Sací výkon:

Sací výkon se u vysavačů pohybuje od 200 – 500 W. Kvalitní vysavač by měl mít sací výkon minimálně 300 W. Při nízkém sacím výkonu totiž dochází k rychlejšímu ucpávání filtrů a tím k prudkému poklesu sání, které způsobí, že se doba vysávání prodlouží a tím se navýší také spotřeba energie.

Filtry:

Pravidlo zní „čím více filtrů, tím lépe“. Při nedostatečné filtraci se totiž malé nečistoty dostávají zpět do vzduchu a škodí lidskému zdraví. V současných modelech je v jednom vysavači použita kombinace více druhů filtrů. Může se jednat o elektrostatické mikrofiltry, HEPA filtry, antibakteriální, uhlíkové nebo vodní filtrace a další.

Existují také omyvatelné filtry. Nepočítejte však s tím, že když si koupíte jeden omyvatelný filtr, vydrží vám po celou dobu životnosti vysavače. Po čase se na něm můžou totiž objevit trhlinky, které filtr znehodnotí. Nejúčinnější filtry jsou tzv. HEPA filtry, které jsou trojvrstvé a jejichž účinnost je až 99,97 % pro částice do 0,3 mikrometru. Filtry byste měli kontrolovat každé tři až čtyři týdny a vyčistit je nebo vyměnit podle potřeby.

Hepa filtr je označován za nejdokonalejší filtr pro filtrování vzduchu
Hepa filtr je označován za nejdokonalejší filtr pro filtrování vzduchu. Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/HEPA

Příkon (spotřeba energie):

Příkon se u vysavačů nejčastěji pohybuje mezi 1 600 až 2 000 W. Přestože se mnozí zákazníci při výběru vysavače zajímají nejprve o příkon, je moudré orientovat se spíše podle sacího výkonu. Účinnost vysávání totiž nezávisí na příkonu, ale na sacím výkonu, který by měl být, jak jsme již zmínili, co nejvyšší. Příkon pouze udává, kolik při vysávání spotřebujeme energie.

Pokud si koupíte přístroj s 1 600 W namísto s 2 000 W s úmyslem ušetřit při vysávání, tak vězte, že tento rozdíl vás nijak nespasí. Vysávání není drahá záležitost. Pokud vlastníte vysavač s příkonem 2 000 W, vyjde vás hodina vysávání zhruba na 9 korun, s vysavačem o 1 600 W na necelých 7 korun.

Autor: Redakce Nazeleno.cz