fbpx

Úsporné myčky: Kolik ušetří vody a energie?0

Uvažujete nad tím, zda si pořídit myčku? Dokáže myčka skutečně uspořit energii, peníze i čas, tak jak to často slýcháme v reklamách? Kolik energie a vody spotřebují úsporné myčky? Vyplatí se do nich investovat?

Myčka se stala nezbytnou součástí moderních domácností. Podle televizních reklam šetří čas, vodu, energii a peníze. Aby byla myčka skutečně úsporná, je nutné při jejím výběru dodržovat některá pravidla.

„Úspornější myčky vyžadují pouze 9 l vody na jedno umytí – díky tomu lze dosáhnout značné úspory vody a pěnez.“

Reklama

Při výběru nové myčky bychom měli sledovat především údaje o spotřebě vody a energie. Zde nám pomůže tzv. energetický štítek, který má na sobě každý elektrospotřebič. Úsporné spotřebiče jsou označeny písmenem A. Spotřeba energie myčky s označením A by se měla pohybovat okolo 1 kWh. Maximální spotřeba vody by v tomto případě měla být do 12 l. Nezbytným kritériem je také účinnost mytí a sušení. Pokud máte malý byt nebo ložnici blízko kuchyně, vybírejte myčku s tichým chodem.  Hlučnost levnějších myček bývá mezi 50 dB až 60 dB, u dražších se pohybuje kolem od 45 dB níže.

Seriál: úspory v domácnosti

   – Kolik ušetří úsporné spotřebiče

   – Snižte účet za vodu a elektřinu

   – Úsporné ledničky

   – Úsporný sporák

   – Úsporné vysavače

   – Úsporné myčky

Při výběru myčky jsou důležité také její rozměry. Spotřebič o šířce 60 cm pojme dvanáct až čtrnáct sad nádobí, do spotřebiče o šířce 45 cm se vejde pouze devět sad nádobí. V útrobách myčky jsou důležitá tzv. oplachovací ramena. Čím více jich zde bude, tím lépe. Kvalitně umyté nádobí totiž nebude potřebovat další dávku čištění, čímž se následně vyhneme zbytečnému plýtvání vody a energie.

Důležitým kritériem při výběru myčky je spotřeba vody a energie. Zohlednit bychom měli i praktické požadavky jako je šířka myčky a objem
Důležitým kritériem při výběru myčky je spotřeba vody a energie. Zohlednit bychom měli i praktické požadavky jako je šířka myčky a objem

Ekologické myčky – existují?

V současné době je na trhu velké množství energeticky nenáročných myček, které kromě vody ušetří také elektřinu. Myčka je i přes technologický pokrok stále ale spotřebič, který pro svůj chod vyžaduje určité množství energie – pokud však zvolíme úspornou myčku, ulehčí nejen naší peněžence, ale také životnímu prostředí.

Ekologičtějšího provozu můžeme dosáhnout používáním mycích prostředků bez obsahu fosfátů a chlóru (např. výrobky od belgické firmy Ecover). Takové výrobky jsou téměř netoxické a jejich biologický rozklad probíhá prakticky bez problémů. Jsou vyrobeny z minerálních a obnovitelných prostředků, tedy např. z rostlinných olejů, obilovin, brambor nebo citrusových plodů. Citliví jedinci ocení také jejich protialergenní vlastnost. Obaly a uzávěry mycích tablet jsou 100% recyklovatelné, tudíž nezatěžují životní prostředí ani jako odpad. Čistící síla těchto table není omezena – účinně odstraňují i silné nečistoty z talířů a sklenic a zároveň změkčují tvrdou vodu.

Eco tablety jsou netoxické a nezatěžují životní prostředí
Eco tablety jsou netoxické a nezatěžují životní prostředí

Kolik stojí úsporná myčka?

Myčky se liší především v energetické náročnosti, spotřebě vody, v nabízených programech a v umístění (volné či vestavné). Myčky s označením AAA jsou nejméně náročné na spotřebu. Při jejich pořizování je ale potřeba počítat s vyšší cenou (cca od 10 – 25 000 Kč). Myčky s označením B a C jsou sice levnější (pořídíte je do 10 000 Kč), ale také jsou příliš energeticky náročné a proto je odborníci nedoporučují. Levné myčky mají také omezené množství funkcí – ve většině případů zde nenajdete funkci „poloviční náplně“, „odložený start“nebo „program na sklo“. Nejsou proto výhodné ani z praktického hlediska. U dražších výrobků se s těmito funkcemi běžně setkáme.

Myčka se 6. smyslem využívající systém parního čištění
Myčka se 6. smyslem využívající systém parního čištění

Novějším typem je myček je spotřebič se šestým smyslem. Tato myčka využívá k čištění horkou páru. Tím odpadá nutnost ručního předmývání silně zašpiněného nádobí. Myčka na páru je obdařena několika senzory, které neustále kontrolují stav znečištěné vody a tomu uzpůsobují mycí proces. Horká pára navíc dezinfikuje a snadno odstraní zbytky zaschlého jídla.

Další výhodou moderních myček je tzv. samočistící filtr, který dokáže sám myčku vyčistit a spotřebiteli tak odpadá starost s pravidelnou údržbou myčky. Moderní spotřebiče často nabízejí zajímavé programy navíc. Jedná se například o „rychlý program“, díky němuž umyjete nádobí za 30 minut, nebo „eco program“, jenž využívá co nejnižší spotřebu energie a vody. Nechybí ani „noční program“, který nebude během spánku rušit, protože je hladina hluku snížena na 39 dB.

Jakou úsporu nabízí myčka?

Porovnáme-li ruční mytí nádobí s myčkou, dojdeme ke zjištění, že v rukou proteče při standardním mytí více než pětinásobné množství vody. Dražší myčky dokáží na jedno umytí spotřebovat méně než 9 l vody (levnější myčky spotřebují dvojnásobné množství vody). Při průměrné ceně vody 70 Kč za 1m3 (vodné, stočné a 9% daň) je roční spotřeba myčky (při 9l na jedno umytí denně) cca 255 Kč, u levnějších spotřebičů je průměrná cena vody 500 Kč a ruční mytí vyjde cca na 1 800 Kč ročně (při spotřebě 70l denně).

S úsporou elektrické energie je to podstatně horší. Při průměrné spotřebě (u dražších myček) 1 kWh denně se cena pohybuje okolo 1 700 Kč ročně. Někteří spotřebitelé tuto závadu řeší napojením TUV přímo do myčky, tím se sníží náklady na ohřev studené vody. Spotřeba elektřiny u myček vykompenzuje úsporu za vodu. K daleko nižším nákladům by se dalo dojít pouze méně častým mytím nádobí v myčce a to jen několikrát za týden.

Autor: Redakce Nazeleno.cz