fbpx

Test sušiček prádla s tepelným čerpadlem 20120

Sušičky prádla donedávna patřily ke spotřebičům s velkou spotřebou energie. Díky technologii tepelných čerpadel to už dnes neplatí, úsporné sušičky prádla jsou však náročnější na údržbu. Časopis dTest otestoval 12 modelů sušiček s tepelným čerpadlem.

Sušičky prádla si stále hledají cestu do českých domácností. Možná je za tím silně zažitý zvyk sušit prádlo na šňůře či na sušáku a k tomu přizpůsobené prostory, možná relativně vysoká pořizovací cena, možná nedostatek místa zejména v panelákových koupelnách, kde se s kombinací pračka/sušička nepočítalo. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je ovšem pověst žroutů elektrické energie, která sušičky doprovází. Není to pouhá pověst, sušičky prádla skutečně mohou patřit k velmi hladovým spotřebičům, jejichž drahý provoz mnohého odradí. Zejména ve srovnání se sušením prádla na šňůře, které je zdarma, pokud nepočítáte čas nutný pro jeho pověšení a delší dobu schnutí.

Přečtěte si víc: Kompletní výsledky testu si můžete přečíst na stránkách dTestu

Ze dvou základních typů sušiček se v České republice uchytily v zásadě pouze sušičky kondenzační. Odvětrávací sušičky, které potřebují odvod vzduchu s vodní párou, jsou náročné na instalaci a mají ze všech nejvyšší spotřebu elektřiny. To však kompenzuje jejich nízká cena. Kondenzační sušičky fungují na principu vysrážení vody do zvláštní nádoby (s jejím případným odtokem do odpadu) a mohou tak být provozovány v běžných koupelnách či kuchyních. K jejich zapojení stačí přívod elektřiny.

Reklama

Kombinovaná pračka se sušičkou – neefektivní a poruchové řešení

Jako alternativa k pračce a sušičce (při nedostatku místa umístěných nad sebou) se nabízí kombinace pračky a sušičky v jednom přístroji. Dřívější testy ukázaly, že výkony těchto kombinací nebývají nijak oslnivé a spotřeba vysoká (modely s tepelným čerpadlem zatím u těchto kombinací nenaleznete). Kapacita na sušení bývá navíc nižší než kapacita pro praní, takže jednu náplň je třeba sušit nadvakrát. Navíc mají „pračko-sušičky“ potíže se spolehlivostí. V kombinovaném přístroji je toho zkrátka víc, co se může porouchat. Přibližně dvacet procent praček a sušiček mladších šesti let potřebuje v průběhu svého života zásah opraváře, u kombinovaných přístrojů je to až třicet procent.

Tip: Na portálu Arecenze najdete aktuální porovnání a testy sušiček prádla i dalších spotřebičů.

S tepelným čerpadlem ušetříte

Karta se začala obracet s příchodem sušiček s tepelným čerpadlem. Tato technologie vyvinutá pro velké provozy si před několika lety nalezla cestu i do spotřebičů pro domácnost. Motivací byly pochopitelně snahy o úspory. V roce 2009 jsme otestovali dvě sušičky s tepelným čerpadlem, aby se ukázalo, že jsou skutečně výrazně efektivnější než ty klasické kondenzační. Tehdejší modely představovaly špičku co do výkonů, což se projevilo na jejich ceně – jedna stála přes čtyřicet tisíc, druhá přes dvacet tisíc korun.

„Průměrná spotřeba testovaných modelů s obdobnou kapacitou vybavených tepelným čerpadlem je 2,3 kWh na jednu náplň.“

Ceny mezitím klesly a technologie tepelného čerpadla se dostala i do cenově dostupnějších výrobků, které si nacházejí své zákazníky. Rozhodli jsme proto tento test věnovat pouze modelům s tepelným čerpadlem. Všechny testované sušičky představují ve srovnání s klasickými kondenzačními pokrok, tepelné čerpadlo tedy má svůj smysl. I přesto jsou mezi jednotlivými modely poměrně výrazné rozdíly a především levnější výrobky trpí nedostatky.

Kdo vyhrál?

I nejlepší sušička prádla byla ohodnocena známkou dobře. je tedy vidět, že sušičky zatím nejspíš nesplňují nepřísnější kritéria nastavená redakcí dTestu. Jako vítěz testu byla vybrána sušička Miele T7950WP. Redakce ocenila hlavně velké množství funkcí a tichý provoz. Při sušení plné náplně prádla z bavlny spotřebuje cca 2 kWh elektrické energie. Odradit však může vyšší cena sušičky, téměř 35 tisíc korun.

Dobrý poměr cena výkon

Jako výhodný nákup se jeví sušička prádla AEG T75470AH. Za cca 16 tisíc korun získáte tichý a poměrně úsporný přístroj. tato sušička na usušení náplně bavlněného prádla spotřebuje pouze 1,83 kWh elektřiny. Nevýhodou je naopak složité čistění filtru a hůře čitelný displej.

Kterou sušičku nebrat

Sušička Indesit IDCE 845 A příliš nepřesvědčila. Stojí sice jen necelých 14 tisíc Kč, je však hlučná, nemá osvětlení bubnu a špatně se u ní čistí filtr. Spotřeba elektřiny jedné náplně bavlněného prádla: 2,83 kWh.

Spotřebiče v domácnosti – rady a testy:

Investice do dražší sušičky se brzy vrátí

Spotřeba elektrické energie u sušiček bez tepelného čerpadla se snadno může vyšplhat až k 5 kWh za usušení jedné plné náplně, zpravidla 7 až 8 kg prádla. Průměrná spotřeba testovaných modelů s obdobnou kapacitou vybavených tepelným čerpadlem je 2,3 kWh, tedy přibližně polovina. Pokud budeme počítat s cenou elektřiny 5 Kč za kilowatthodinu, dostaneme se k tomu, že jednu sedmikilovou náplň usušíte s tepelným čerpadlem přibližně za dvanáct korun, bez něj snadno i za korun a dvacet haléřů. To už je důvod k zamyšlení zejména pro větší rodiny, kde pračka i sušička běží téměř denně. Ceny kondenzačních sušiček bez tepelného čerpadla jsou sice nižší, ovšem úspora až několika tisíc korun ročně za elektřinu, zejména s ohledem na její stoupající cenu, dává šanci na brzkou návratnost takové investice.

Plnou prosím – pozor na správnou „logistiku“ praní

Při výše uvedeném srovnání jsme vycházeli z předpokladu, že budete využívat plnou kapacitu sušičky. To je ve většině případů sedm, osm, někdy i devět kilogramů. Sušičky sice mají poměrně velký buben, do něhož se všechno prádlo vejde, ale problém budete mít s pračkou. Ty se dnes běžně prodávají se stejnou kapacitou, ale naplnit buben pračky sedmi kilogramy prádla často znamená doslova jej nacpat po okraj. Většina uživatelů by takto naplněnou pračku považovala za přeplněnou.

Není třeba příliš připomínat, že čím více prádla v pračce je, tím spíše se hůř vypere. V praxi tak pračku naplníte maximálně do dvou třetin její plné kapacity. Sušičku se však vyplatí plnit vždy na plnou kapacitu vzhledem k její vysoké spotřebě elektřiny. Sedm kilogramů suchého prádla představuje spíše dvě pračky, takže se vyplatí počkat si, až se dopere další várka.

Sušička se často instalují na pračku. Oba spotřebiče však většinou nemají stejnou kapacitu. Pro naplnění sušičky, a tedy nejekonomičtější provoz, je nutné prát dvě náplně pračky. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Sušičky samozřejmě dovedou přizpůsobit spotřebu elektřiny tomu, kolik do nich dáte prádla, přepočet na jeden kilogram ovšem ukazuje, že to je vždy více než při využití plné náplně. Paradoxní je pak případ testovaného modelu Indesit. Při tříkilogramové náplni byla spotřeba cyklu Bavlna na uložení výrazně vyšší než při plné 7,5kilogramové náplni a samotný program trval o hodinu déle.

Základem úspor je pravidelná údržba

Sušička s tepelným čerpadlem je oproti ostatním technologiím poměrně úsporný přístroj. I ta se ovšem může stát skrytým žroutem elektrické energie v případě, že nevěnujete dostatečnou pozornost její údržbě. To se týká zejména čištění filtrů žmolků a kondenzátoru. Není třeba připomínat, že u modelů bez tepelného čerpadla dochází k témuž, tzn. již tak vysoká spotřeba dále stoupá.

Nutnost vyčistit filtr (síto) žmolků zpravidla umístěný ve dveřích po každém sušení je zdůrazněna u většiny přístrojů. Jinak je to v případě čištění kondenzátoru. Podle výrobců je třeba jej čistit přibližně pětkrát ročně, případně pokud se rozsvítí příslušný indikátor. Vyzkoušeli jsme, jak spotřeba stoupá v případě, že se kondenzátor čistí podle tohoto doporučení. Také jsme otestovali funkci samočisticích kondenzátorů, kterou jsou vybaveny myčky Bosch a Siemens.

Pro porovnání jsme vzali sušičku s méně kvalitním filtrem, sušičku s průměrně účinným filtrem a sušičku se systémem Bosch/Siemens. Filtr žmolků jsme čistili po každém cyklu. Měřili jsme dobu sušení u programu Bavlna na uložení (tedy s nulovou zbytkovou vlhkostí), spotřebu elektrické energie a účinnost sušení a kondenzace. Jak je vidět z grafu, v případě, že filtr kondenzátoru nečistíte, spotřeba i doba sušení začnou dramaticky stoupat po třetím nebo čtvrtém cyklu. Po sedmi cyklech, kdy se rozsvítila kontrolka upozorňující na nutnost vyčištění kondenzátoru, byla spotřeba sušiček téměř dvojnásobná. U systému Bosch/Siemens však byl čas i spotřeba stále na stejné úrovni. Systém tedy funguje.

Naše doporučení: pokud nemáte sušičku Bosch či Siemens se samočisticím kondenzátorem, je nezbytné po každém sušení vyčistit jak filtr žmolků, tak kondenzátor, nechcete-li, aby se vaše sušička stala tím nejžravějším spotřebičem v domácnosti. Nečekejte, až si o čištění řekne sama.

Pravidelné čištění sušičky je nutné

Aby úsporná sušička zůstala úspornou, musíte splnit jednu důležitou podmínku. Pravidelně ji čistit. Nejen filtr žmolků, který bývá umístěn přímo v bubnu, ale také filtr kondenzátoru. Čím častěji sušíte, tím častěji musíte čistit i tento filtr. Pro jeho vyčištění je zpravidla nutné odstranit větrací mřížku na přední straně přístroje. Pokud nebudete filtry čistit pravidelně, spotřeba vašeho přístroje začne poměrně drasticky stoupat. V tomto ohledu jsou velmi praktické sušičky Bosch a Siemens, které jsou vybaveny samočisticím kondenzátorem.

Vám tak zbývá starat se jen o relativně jednoduchou údržbu filtru žmolků. Pro sledování stavu zanesení částečně pomohou indikátory čištění filtrů na ovládacím panelu, jenže ty nemá každá sušička pro oba filtry.

Pravidelnou údržbu a vylévání vyžaduje také nádoba na kondenzát. Všímejte si při výběru toho, kde je umístěna a jak dobře se s ní manipuluje.

Pokud budete sušičku využívat na plnou kapacitu, čistit její filtry a budete se řídit našimi tipy pro účinné sušení, nemusíte se bát, že by vás některý z otestovaných, dobře hodnocených modelů nepříjemně překvapil, až vám přijde účet za elektřinu.

Autor: Redakce Nazeleno.cz