fbpx

TEST praček s předním plněním: Kterou vybrat?0

Výběr pračky – to není jen značka a cena. Čím se řídit? Jaké pračky prošly testem a které naopak selhaly?

Vybrat kvalitní pračku může být pro spotřebitele oříšek. Výrobci nás z médií zásobují stovkami hesel, které nás mají utvrdit v tom, že ta či ona pračka je nejekologičtější, nejúčinnější, nejúspornější nebo snad „nejinteligentnější“. Jak se v této reklamní džungli neztratit, zorientovat a ještě si dobře vybrat?

„Nejúspornější pračky jsou dnes energetické třídy A+++.“

Dokud se neseznámíme s dalšími kritérii, můžeme se při výběru pračky řídit dvěma základními –  a to cenou a značkou. I v posledním testu praček, který dTest uskutečnil v květnu roku 2011, se potvrdilo, že se nevyplácí kupovat ty nejlevnější typy. I přes nízkou počáteční investici nás pak sebelevnější pračka může vyjít draze.

Reklama

Ekonomické praní

– Jak vybrat úspornou pračku

– Vyperou eko prací prostředky?

– Neplýtvejte pracím práškem

 

Energetický štítek: průvodce zákazníka

Nejdůležitějším vodítkem při nákupu nového spotřebiče by měl být energetický štítek. Nejúspornější pračky by od 20. prosince 2011 měly být označovány třídou A+++. Od tohoto data se také energetická třída pračky neodvíjí pouze od spotřeby energie na 1 kg prádla při praní na 60°C, ale i při praní na 40°C, což je při současné nabídce pracích prostředků dostačující.

Parametry úsporné pračky

Energetická třída
A-20% (A++) a lepší
Spotřeba energie
Nižší než 0,152 kWh/kg
Spotřeba vody
Nižší než 8 l na 1 kg prádla
Třída účinnosti praní
A
Třída účinnosti odstřeďování
C a vyšší

Dále bychom se při výběru nové pračky měli zaměřit i na to, co by se mohlo zdát zdánlivě nedůležité. Ovládací prvky, kvalita a provedení dávkovače pracího prostředku, velikost a přístupnost otvoru do bubnu, možnost otevření dvířek a přístup k filtru pračky – tyto údaje na energetickém štítku nenajdeme, ale pokud na ně při výběru pračky nezapomeneme, může nám to zjednodušit život.

I ty nejslibnější údaje na energetickém štítku nám však nemohou přesně říci, která pračka vypere naše prádlo kvalitněji. S tím nám pomůže pouze test. Právě z takového testu jsme čerpali informace pro výběr nejúspornějších a nejkvalitnějších spotřebičů – tentokráte praček s předním plněním, které jsou obecně úspornější než pračky s horním plněním.

Test praček s předním plněním: která uspěla?

DTest testoval pračky s předním plněním loni v květnu. Zaměřil se přitom na kvalitu praní bavlněných i směsových tkanin se standardními pracími prostředky při 40°C, na to, jak dobře je prádlo vymáchané a vyždímáno a kolik se při celém procesu spotřebuje vody a energie.


Levné pračky se nevyplácí. Zároveň ale neplatí, že nejdražší je nejlepší!

 

Vítězi testu byly pračky s vyšší (ne vysokou) spotřebou energie a delšími pracími cykly. Snaha o snížení spotřeby vody (na kterou by spotřebitel mohl slyšet) se negativně projevuje na účinnosti máchání. Na špatně vymáchané prádlo by si měli dát pozor především ti, kteří jsou citlivější na zbytky pracích prostředků. Nedostatečné vymáchání zároveň snižuje životnost vašeho prádla.

Neuspěly ani extrémně levné pračky. Ovšem nelze se řídit pouze podle ceny. Ani zde neplatí přímá úměrnost – to by bylo až moc jednoduché (a pro naši peněženku bolestivé).

Vítěz testu: LG F1480QDS

Vítězem testu se stala parní pračka LG F1480QDS energetické třídy A+++, která s průměrnou cenou 17 070 Kč nepatří zdaleka mezi nejdražší. Uspěla však jak při pracím programu bavlna, tak syntetika (kde její konkurentky často pokulhávaly). Její maximální prací náplň je 7 kg prádla a vyniká i poměrně velkými dvířky – 35 cm v průměru.

Mezi nejlepšími byla i při posuzování odstřeďování! Pro toho, kdo suší prádlo na sluníčku na zahradě, tento údaj tolik neznamená. Důležitý je pro ty z vás, kdo suší prádlo v sušičce – čím více zbytkové vody v prádle zůstane, tím více energie sušička spotřebuje. Průměrných hodnot dosahovala u spotřeby vody a menší nevýhodou je její vyšší hlučnost.


LG F1480QDS – přijatelná cena a vysoká kvalita praní. Zdroj: www.lg.com

Drahá, ale úspornější: Miele W 1934

Bezesporu nejdražší pračka v testu Miele W 1934 se umístila na druhém místě. Její průměrná cena 31 000 Kč však může být pro spotřebitele překážkou. Na druhou stranu proti LG, která v testu zvítězila, se může pyšnit „úspornějšími“ parametry – a to jak v otázce spotřeby elektrické energie, tak vody, kde dosahovala hodnot nejnižších. „Přátelštější“ k spotřebiteli je i díky přístupnějšímu návodu k obsluze. Oproti vítězi však pokulhává v kvalitě máchání a v praní syntetiky.

Nízká spotřeba energie i vody, kvalita praní přijatelná: Whirlpool AWOE 8759

Whirlpool AWOE 8759 (průměrná cena 13 480 Kč), větší pračka s náplní 8 kg prádla, se může chlubit poměrně úsporným profilem. Výše spotřeby energie je srovnatelná s předešlými, spotřeba vody patří k nejnižším v testu. Přijatelné výsledky zaznamenala jak při praní bavlny, tak syntetiky. Srovnatelné jsou i hodnoty účinnosti máchání, odstřeďování i hlučnost.


Whirlpool AWOE 8759, větší pračka s úsporným profilem. Zdroj: www.whirlpool.cz

Selhání malé pračky: Candy Aquamatic Aqua 100 F

To, že malé pračky nejsou příliš úsporné ani kvalitní, dokazuje zástupce v tomto testu – pračka Candy Aquamatic Aqua 100 F. Její průměrná cena 9 310 Kč se nám na první pohled může zdát nízká, ale test ukázal, že její kvalita praní je špatná. Nevyplatí se tedy ani menším domácnostem, které o ní možná uvažují vzhledem k menší náplni – 4 kg prádla. Nenechte se zmást nízkou hodnotou spotřeby vody a energie – právě ty mohou být příčinou nízké kvality praní. V tomto případě úspory nejsou na místě!

Tip: Výsledky testu dalších modelů lze získat zde: http://www.dtest.cz/clanek-1675/test-pracek-s-prednim-plnenim-2011

Spotřeba energie a vody u vybraných praček

Spotřeba elektrické energie
Spotřeba vody
Při praní bavlny (kWh)
Při praní syntetiky (kWh)
Při praní bavlny (litry)
Při praní syntetiky (litry)
LG F1480QDS
0,825
0,671
77,4
67,5
Miele W 1934
0,681
0,536
67,3
54,1
Whirlpool AWOE 8759
0,745
0,529
72
47,5
Candy Aquamatic Aqua100F
0,33
0,278
38,2
37,3

Data přejata z dTest 5/2011 –  http://www.dtest.cz/clanek-1675/test-pracek-s-prednim-plnenim-2011

Autor: Jana Poncarová