Měření spotřeby elektřiny neodpovídá úrovni doby. V roce 2009 dokážeme sledovat své kamarády přes GPS, objednávat zboží přes půl světa, ale nevíme, zda nemáme náhodou zbytečně zapnutou televizi, kolik kWh za den spotřebuje lednička a kolik nás vlastně elektřina stojí. To by se ale mělo brzy změnit.
Spotřeba energie, efektivita, energetická náročnost a energetické průkazy elektrospotřebičů jsou pojmy, s nimiž se většina z nás již setkala. Výrobci elektrospotřebičů na své výrobky již nějakou dobu připevňují cedulkou s údaji o jejich energetické náročnosti. Málokdo z nás však má skutečně přehled o tom, kolik energie a peněz ho stojí provoz pračky, ledničky, myčky a dalších domácích pomocníků. Běžný uživatel může každý den kontrolovat elektroměr, ale odhadnout, zda za zvýšenou spotřebu může spuštěná klimatizace, lednička nebo starý počítač, rozumným způsobem nemůžete.
„Podle odhadů Google snížíte spotřebu elektřiny o 15 %, už jen když budete znát přesná čísla.“
ReklamaZměnu by do našich životů mohl vnést nový elektroměr společnosti Google, který je známý pod jménem PowerMeter. Google se řídí heslem, že co lze měřit, lze také zlepšovat. V tomto případě to platí právě o spotřebě energie.
Google PowerMeter slibuje ušetřit až 15 % elektřiny. Řídí se heslem, co lze změřit, lze také zlepšovat
PowerMeter sníží spotřebu elektřiny
Nový elektroměr PowerMeter umožní domácnostem a dalším drobným spotřebitelům získat podrobné informace o jejich spotřebě elektřiny. Podle Googlu lze díky znalostem o spotřebě elektřiny snížit její odběr až o 15 %.
PowerMeter bude pracovat na bázi smart-grids (chytrých sítí). Moderní elektrospotřebiče budou obsahovat speciální čipy a přípojku k internetu a díky tomu bude možné sledovat aktuální spotřebu konkrétní domácnosti v reálném čase na internetu. Osobní data budou přenášena na osobní webovou stránku uživatele a budou chráněna před zneužitím.
Osobní data budou pomocí PowerMeteru přenášena z elektrospotřebičů na osobní webovou stránku uživatele. Ten zde bude moci pozorovat svoji aktuální spotřebu elektřiny
Zdroj: www.google.com
Chytré elektrospotřebiče
Díky informovanosti o své spotřebě (a propojení elektrospotřebiče s počítačem) budou moci uživatelé jednodušeji řídit spotřebu elektřiny a naprogramovat elektrospotřebiče tak, aby se zapínaly v určitou hodinu, kdy je cena elektřiny výhodnější. Nebo zjistit, že jsou v noci zcela zbytečně spuštěny desítky spotřebičů v pohotovostním režimu.
Pračce nebo myčce tak například nařídíme, aby se zapínala pouze v době, kdy jde noční proud a elektřina je levnější. Chytrých elektrospotřebičů, které jsou schopny spotřebu elektřiny sledovat, se v současné době ve světě užívá asi na 40 milionů.
Google současně vyzval výrobce elektrospotřebičů a měřičů spotřeby elektřiny k tomu, aby se soustředili na výrobu takovýchto zařízení a pomohli vyvinout takové přístroje, které by uživatelům umožnili regulovat jejich spotřebu.
Jak to funguje?
PowerMeter od Googlu je zařízení, které propojuje váš počítač s chytrými elektrospotřebiči, z nichž přenáší data o jejich aktuální spotřebě elektřiny a promítá je do grafu na vaši vlastní webovou stránku, kterou si jednoduše zřídíte.
Na aktuálním grafu je možné pozorovat spotřebu připojených elektrospotřebičů a porovnávat spotřebu domácnosti mezi jednotlivými dny. Díky tomu máte přehled o spotřebě elektřiny ve vaší domácnosti a můžete ji lépe a efektivněji regulovat například tím, že budete pračku nebo myčku zapínat pouze v době, kdy je elektřina levnější.
Porovnávat bude možné nejen spotřebu vybraných elektrospotřebičů, ale také spotřebu domácnosti mezi jednotlivými dny
Zdroj: www.google.com
Na grafu také uvidíte, který konkrétní elektrospotřebič může za zvýšenou spotřebu elektřiny. Pokud půjde například o starou pračku, která se nachází v energetické třídě E, může vás údaj o její spotřebě přesvědčit o tom, že nastal čas ji vyměnit.
Obdobné zařízení jako je PowerMeter vymyslel i Microsoft a nazval ho téměř nevyslovitelně Hohm. Toto zařízení funguje na obdobném principu jako PowerMeter, nicméně má umět ještě jednu věc navíc – poradit vám, jak elektřinu v domácnosti ušetřit. Jak by však měl Hohm provádět analýzu toho, jaké úsporné kroky jsou vhodné právě pro vaši domácnost, zatím známé není.
Projekty chytrých sítí v ČR
Může něco podobného fungovat i u nás? Projekty rozvíjející chytré sítě (smart-grids) jsou v současné době ve světě populární. Plán na jejich rozvoj představil v nedávné době také ČEZ. Aby však mohly být v ČR chytré sítě plně využívány, bude muset nynější centralizovaná síť nejprve projít zásadní úpravou.
To si vyžádá velké investice. „Jako základ inteligentní sítě se dá užít stávající silová síť. Komunikace je totiž možná i jejím prostřednictvím. Nicméně do stávajících distribučních zařízení bude nutné nainstalovat zařízení pro komunikaci mezi systémy a upravit vlastní odběrná místa,“ upřesnila Eva Nováková, tisková mluvčí ČEZ.
Do rozvoje chytrých sítí bude v ČR investovat ČEZ
ČEZ nabízí počítačové řízení spotřeby
Počítačové řízení spotřeby poskytuje ČEZ svým zákazníkům již nyní. Tento systém umožňuje, aby se velké elektrospotřebiče (pračka, myčka), zapínaly ve chvíli, kdy je proud levnější. ČEZ svým zákazníků obdobu PowerMeteru již několik let nabízí – je však určena pouze pro velkoodběratele.
„Součástí chytré sítě mohou být i další pokrokové technologie, které se nyní ve světě zavádějí, jako je třeba Smart Metering v systému AMM. Jde o obousměrný systém komunikace mezi centrálou a měřícími místy, který zákazníkovi může přinést širší spektrum tarifů, jež může efektivně využívat. Zákazníci tak budou mít možnost řídit svou vlastní spotřebu podle svých preferencí,“ doplnila Nováková.
Pilotní projekt Smart Meteringu začal ČEZ realizovat již v roce 2007. Inteligentní měřiče má v současné době nainstalováno asi 2 000 odběrných míst v Hradci Králové, Chrudimi a Poličce. Do roku 2015 by chtěl ČEZ vytvořit tzv. Smart Region, v němž by měly být zavedeny nejmodernější distribuční technologie s vazbou na decentralizované zdroje. Pilotní projekt bude tedy vázán na vybranou lokalitu.
Úspory v domácnosti |
– Kolik spotřebují úsporné spotřebiče?– Nejúspornější ledničky stojí 2 Kč denně– Úsporný sporák– Ekonomické praní – jak nejvíce ušetřit?– Tipy nazeleno – ušetřete s námi tisíce korun! |
E.ON pracuje na projektu Smart meters
Také energetická společnost E.ON již několik let pracuje na projektu „smart meters“. „Používáme čtyři různé technologie. Ve všech případech se jedná o elektroměry doplněné o možnost dálkového vypnutí/zapnutí a dálkové změny tarifu. Elektroměry jsou více tarifní, my však využívám jeden nebo dva tarify, podle smlouvy na odběrné místo,“ vysvětlila Božena Herodesová z E.ON.
Systém chytrých elektroměrů E.ON je určen pro domácnosti a pro zákazníky připojené do sítě nízkého napětí. Cílem projektu je plošná instalace této nové technologie měření, která umožní kompletní řízení odběrného místa. V současné době má E.ON nainstalováno asi těchto 4 000 elektroměrů.
Ohlídejte si spotřebu elektřiny
Obdobu PowerMeteru od Googlu v České republice nenajdete. Rozvoj chytrých sítí je zde zatím v plenkách a na skutečně řízenou spotřebu elektřiny si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Snížit spotřebu elektřiny se ale můžete pokusit již nyní.
Pokud nemáte možnost využívat chytré elektrospotřebiče a dopředu je naprogramovat, hlídejte si čas sami a zkuste zapínat pračku nebo myčku pouze v době, kdy je elektřina levnější. Abyste mohli využívat noční proud (oficiálně nízký tarif), musíte mít u distributora smluvený dvousložkový tarif skládající se z nízké a vysoké ceny elektřiny.
Na dva tarify přitom máte nárok, pouze pokud elektřinou topíte nebo ji využíváte pro ohřev vody a máte doma například bojler, přímotopy nebo jiná obdobná zařízení. Čas, kdy je elektřina levnější by vám měl sdělit váš distributor.