fbpx

Energetická třída A už neznamená úsporný spotřebič0

Na evropský trh nesmí být od prosince uváděny myčky a pračky energetické třídy A, ale pouze zařízení splňující minimálně třídu A+. Právě znaménko plus se tedy stává při volbě energeticky úsporného spotřebiče důležité. Nejúspornější je energetická třída A+++.

Na základě požadavků evropské legislativy na minimální energetickou účinnost smějí být od 1. prosince 2013 na trh uváděny pouze pračky a myčky energetické třídy A+ a lepší (u myček šířky 45 cm a menší je to nadále energetická třída A).

Rozhodují už jen znaménka „plus“

Energetická třída A+ bude pro pračky a myčky nádobí nejhorší dostupnou třídou na evropském trhu. Spotřebitelé tak ze sedmi tříd na energetickém štítku budou fakticky volit pouze mezi třemi nejvyššími energetickými třídami: A+++, A++ a A+. Navíc myčky uváděné na trh po 1. prosinci musejí mít třídu účinnosti sušení A.

Reklama

Energetický štítek pro pračky – důležité je hlavně údaj o roční spotřebě elektřiny. (Klikněte pro zvětšení)

Obdobné nařízení pro minimální energetickou účinnost, tzv. ekodesign, se v současné době týkají více než 20 kategorií spotřebičů. Jsou mezi nimi například chladničky, světelné zdroje, televizory či klimatizace. Na základě požadavků na ekodesign jsou tak mimo jiné od léta 2012 uváděny na trh jen chladničky třídy A+ a lepší. Dříve nejúspornější třída A se tak stává tou nejhorší. „Pro většinu kategorií tzv. bílé techniky, respektive domácích spotřebičů, tedy chladničky, myčky nádobí a pračky, již třída A neznamená úsporný výrobek, ale naopak výrobek, který se již nesmí dodávat do prodejen,“ popisuje posun ve značení a Juraj Krivošík ze Střediska pro efektivní využívání energie SEVEn.

Energetický štítek spotřebiče

Jedná se povinné označení energetické náročnosti spotřebiče. Vzhled štítku a metodika měření a zařazení výrobku do příslušné energetické třídy byly v roce 2010 evropskou legislativou inovovány. Energetický štítek je nyní jazykově neutrální, přehledný a udává také roční spotřebu elektrické energie v kWh včetně případného stand-by režimu.

Každá kategorie spotřebičů má svou metodiku stanovení energetické třídy. Metodika by měla odpovídat běžnému používání spotřebiče v domácnosti. Například u praček výpočet zahrnuje plný prací cyklus 60 °C ale také praní i při teplotě na 40 °C a při poloviční náplni.

Štítek musí uvádět každý prodejce elektrických spotřebičů včetně e-shopů. Údaje o energetické třídě musí být také součástí reklamních sdělení.

Energetické značení není pro spotřebitele jednoduché

Požadavky na ekodesign napomáhají zvyšovat energetickou účinnost (a tedy snižovat provozní náklady) elektrospotřebičů, jejich interakce s legislativou o štítkování však přináší jistá úskalí pro spotřebitele. Jak upozorňuje Juraj Krivošík, „spotřebitelé musejí nyní při výběru spotřebičů dávat mnohem větší pozor na jednotlivá plus na energetickém štítku. Nejúspornější jsou výrobky třída A+++, liší se však podle kategorie výrobků, u televizorů je to zatím A++.“

Neúspornější pračka má označení A+++, zatímco televize jen A++

Pro spotřebitele tak může být obtížné orientovat se ve všech změnách energetických vlastností výrobků a především zjistit, které výrobky jsou skutečně nejúspornější na trhu. Pomoc jim nabízí databáze www.uspornespotrebice.cz, jež poskytuje informace o deseti hlavních kategoriích domácích spotřebičů, od chladniček a mrazniček přes světelné zdroje, pračky a myčky nádobí, až po televizory a kávovary.

Domácnost a úspory energie:

  • Jak si vybrat LED žárovku

  • Koupelna a úspory vody i energie

  • Úspory energie v kuchyni

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi