fbpx

Ekonomické praní – jak nejvíce ušetřit?0

Jak ušetřit při praní?

Jak správně užívat prací prášek a další

Mnoho prášků obsahuje tzv. plnidla, která neperou, ale pouze zajišťují dobrou sypkost prášku. V neposlední řadě také zajišťují vyšší objem, čímž má spotřebitel dobrý pocit, že si za své peníze kupuje větší krabici. Tato plnidla se nevyskytují u kompaktních pracích prášků, které můžeme považovat za nejšetrnější. Mohla by vás u nich zarazit vyšší cena, avšak díky výrazně nižšímu dávkování nakonec zjistíte, že náklady na jedno praní jsou srovnatelné s běžnými prostředky.

TIPY: Jak ušeřit při praní

  • Pokud není prádlo příliš znečištěné, perte na 40 °C.
  • Kupte si pračku, jejížspotřeba se pohybuje okolo 1 kWh a 40 litrů vody
  • Nepoužívejte bělidla a aviváž – využijte bezplatných služeb sluníčka
  • Skvrny odstraňte pomocí levných „babských“ rad
  • Prádlo nepředpírejte – ani když je velmi znečištěné

Pokud chcete ušetřit za prací prášek, zkuste přejít na ekologické praní a vyzkoušet tzv. mýdlové ořechy. Můžete s nimi výrazně ušetřit, jedno kilo těchto ořechů může tříčlenné rodině při počtu praní 2-3x týdně vydržet až rok a jeho cena se pohybuje od 300 Kč, zatímco běžný prací prostředek vás vyjde okolo 1 500 Kč za rok. Ořechy však nemusí být pro každého, po nich sice bude vaše prádlo čisté, avšak rozhodně nemůžete čekat vůni, na kterou jste zvyklí u normálních prášků. Prádlo nepáchne, ale ani nevoní.

Mýdlové ořechy neobsahují bělící přísady, proto je někdy nutné vyprat prádlo víckrát, aby skvrny zcela zmizely
Mýdlové ořechy neobsahují bělící přísady, proto je někdy nutné vyprat prádlo víckrát, aby skvrny zcela zmizely

Zásada číslo jedna při používání pracího prášku – správně dávkovat. Nejúspornější je dávkovat přímo do bubnu pračky (například volně v kapesníku). Pokud myslíte, že čím více prášku použijete, tím lépe vyperete, jste na omylu. Řiďte se přesně pokyny, které stanovují dávkování pracího prostředku. Jen správné dávkování umožní, aby se plně prokázala prací síla. Jinak by se také mohlo stát, že se na vašem prádle usadí nerozpustitelné sloučeniny z pracího prášku a prádlo jako by ztvrdne.

Bělidla – neboli optické zjasňovače – nedělají vaše bílé prádlo čistější, pouze způsobí, že bílá vypadá bělejší, protože se překryjí skvrny. Pro vlastní proces praní a čištění nejsou nezbytné ani avivážní prostředky, které nemají vliv na čistotu prádla – naopak mohou způsobovat podráždění citlivé pokožky. Nevyhazujte peníze za bělidla a aviváže, když můžete využít sluníčka, které vaše prádlo bezplatně vybělí a změkčí.

Odstraňte skvrny bez chemikálií, které mohou poškodit vaše prádlo

Základní rada pro boj se skvrnami samozřejmě zní – odstraňovat, dokud jsou ještě čerstvé! V těchto případech si často vystačíte s jednoduchými domácími přípravky, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Pokud jsou skvrny na prádle již zaschlé, pokuste se je odstranit již před praním pomocí osvědčených receptů, mnohdy je zbytečné kupovat další chemický přípravek.

Rady, jak se zbavit nejrůznější skvrn na prádle

Od čeho skvrna je?

Co na ni použít?

Víno
Na skvrnu ihned nasypte sůl nebo na ni nalijte studenou sodovku a před praním ji ještě na nějakou dobu namočte v mléce
Inkoust
Namočte do mléka
Krev
Skvrnu ihned posypte solí nebo namočte do studené sodovky a před praním ještě vymáchejte ve studené vodě
Mastnota
Použijte jar
Ovoce
Použijte citrón
Fix
Vyčistěte vlažnou vodou, případně použijte i 90% alkohol
Borůvky
Použijte peroxid vodíku
Tráva
Vyčistěte alkoholem a vyperte
Pot
Namočte do vody se dvěma lžícemi octa nebo citronové šťávy nebo hrstí jedlé soli
Make-up
Na skvrnu naneste pastu z jedlé sody s vody a poté v ruce vyperte
Vosk
Na skvrnu položte savý papír a přejeďte žehličkou

Pokud jste zvyklí silně zašpiněné prádlo předpírat, zapomeňte na to. Raději ho před praním namočte a přidejte k němu starou dobrou sodu. Ušetříte tak vodu, energii i prací prášek (až 20%). Snažte se také vyhnout tomu, abyste zapínali pračku, která není zcela plná. Praní při plném naplnění pračky je efektivnější z hlediska spotřeby energie, vody a prášku. Pokud totiž naplníte pračku do poloviny a navolíte úsporný program, neušetříte polovinu energie, ale pouze třetinu.

Sušička se nikdy nemůže vyrovnat sušení prádla na sluníčku
Sušička se nikdy nemůže vyrovnat sušení prádla na sluníčku

Zvolte i správný prací program. Běžné zašpiněné prádlo můžete prát ve 40–60°C, na 90°C se snažte prát co nejméně, třeba když potřebujete vyvařit prádlo pro miminko. Většina bakterií se zničí již při 60°C  a vy navíc ušetříte až 40 % energie.

Až 90 % energie spotřebované při praní prádla jde na ohřátí vody. Pro skoro všechny typy oblečení byste tedy mohli vyměnit program praní v horké vodě a máchání v teplé za praní v teplé vodě a máchání ve studené.

Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz