fbpx

Jak vybrat pračku: KROK ZA KROKEM0

Třída účinnosti praní a odstřeďování

Třída účinnosti praní a odstřeďování

Od pračky očekáváme především to, že nám dobře vypere. Schopnost pračky vyprat prádlo a odstraňovat skvrny i špínu, je označována jako třída účinnosti praní. V současnosti je ale zbytečné se títmto údajem zabývat, neboť všechny pračky s náplní nad 3 kg mají již povinně třídu účinnosti praní A. Údaj o účinnosti praní proto už na nových energetických štítcích nenajdete.

Třída účinnosti odstřeďování je dalším důležitým údajem, který bychom měli při výběru pračky zohledňovat. Třída účinnosti odstřeďování je odvozována na základě účinnosti odstřeďování 5 kg prádla. Pro lepší představu můžeme uvést příklad; pokud je účinnost odstřeďování 55 %, znamená to, že po odstředění zůstane v prádle 55 % zbytkové vody.


Úsporné pračky mají třídu účinnosti odstřeďování A. Zdroj: Thinkstockphoto.com

Proč se o třídu účinnosti odstřeďování zajímat? Toho, kdo má možnost sušit prádlo venku na slunci, tento údaj příliš trápit nemusí. Zpozornět by ale měli ti, kdo prádlo suší v sušičce – čím více zbytkové vody nám v prádle zůstane, tím větší námahu (a energii) to bude sušičku prádla stát. Nejúspornější spotřebiče mají samozřejmě třídu účinnosti odstřeďování A, což znamená, že po odstředění by mělo v prádle zůstat méně než 45 % zbytkové vody.

 

Profilový obrázek

Autor: Redakce Nazeleno.cz