fbpx

Jak vybrat pračku: KROK ZA KROKEM0

Energetický štítek pračky

Kupujete novou pračku? Jaké parametry při jejím výběru sledovat? Proč není důležitá jen energetická třída? Podívejte se na přehledný manuál, který vám v několika krocích poradí, jak vybrat úspornou pračku!

Automatická pračka znamenala opravdovou revoluci a ženám uvolnila ruce. Dnes ji bereme jako samozřejmost. Automatickou pračkou je vybaveno téměř 89 % domácností. Podobně jako ledničky, mají i moderní pračky nižší spotřebu elektřiny než jejich starší přechůdkyně. Spotřeba elektřiny ovšem není jediným kritériem, které bychom měli při výběru pračky sledovat.

„Zatímco více než 10 let stará pračka spotřebuje 80–90 l vody na jeden cyklus praní, moderní úsporná pračka si vyžádá o polovinu méně vody.“

Reklama

Jestliže zvažujete nákup nové pračky, měli byste zohlednit několik důležitých faktorů, jako je energetická třída, účinnost odstřeďování nebo spotřeba vody. Další rady s výběrem pračky najdete například v testu praček na portálu Arecenze.

Energetický štítek pračky

Energetický štítek nám prozradí, v jaké třídě energetické účinnosti se spotřebič nachází nebo jakou bude mít roční spotřebu energie. Dnes již všichni víme, že přednost bychom měli dávat úsporným spotřebičům v energetické třídě A a vyšší. Ani to však není možné brát jako jasný ukazatel „super úsporné“ pračky.

Prodejci ve snaze prokázat, že jejich pračka je „ještě úspornější než úsporná“, nabízí také zboží označené třídou A-10 % až A-40 %. Toto označení nám říká v podstatě to, že spotřeba pračky třídy A-10 % je o 10 % nižší než u spotřebiče třídy A. Při dnešní nabídce na trhu je při výběru výhodné orientovat se již na pračky kategorie  A-20 %.


Sáhněte po pračce v energetické třídě A a vyšší. Zdroj: Thinkstockphoto.com

S novým štítkováním, které začne pro pračky platit od 20. prosince 2011, budou zavedeny nové kategorie. Zmizet by měly údaje značené procenty (např. A-10 %) a nahradí je znaménka plus, která známe z energetických štítků ledniček.  Nejméně úsporné pračky budou v kategorii D, nejúspornější v kategorii A+++.

Na základě čeho je vlastně energetická třída praček určena? Dříve se odvozovala od spotřeby energie na 1 kg prádla při praní na 60°C. Od prosince 2011 však bude porovnávat spotřebu daného modelu pračky a normovanou roční spotřebu při praní na 60°C i na 40°C. Tato změna bude vhodně reflektovat spotřebitelský trend, kdy díky kvalitnějším pracím prostředkům pereme stále častěji především na 40°C.

Autor: Redakce Nazeleno.cz