fbpx

TEST: Pohotovostní režim může být až 20W!0

Spotřeba energie v pohotovostním režimu (standby) není vůbec malá. Kolik vás ročně stojí pohotovostní režim DVD přehrávače, televize nebo Hi-Fi? Jak se můžeme spotřebě ve standby režimu bránit a snížit svůj učet za elektřinu?

Pohotovostní režim (tzv. standby režim), jímž jsou vybaveny domácí spotřebiče, se velkou částí podílí na spotřebě elektrické energie jak v domácnostech, tak na pracovištích. Podle odhadů Evropské komise tvoří spotřeba v pohotovostním režimu v celé EU asi 47 TWh ročně (to je přibližně spotřeba elektrické energie celého Portugalska). V průměrné domácnosti pak standby režim představuje asi 11 % spotřeby elektrické energie. To znamená, že téměř jedna měsíční splátka za elektřinu „padne“ na pohotovostní spotřebu.

„Pohotovostní režim DVD rekordéru nás ročně stojí více, než kdyby byl naplno zapnutý dvě hodiny denně.“

Reklama

Již od července probíhá ve dvanácti zemích Evropské unie rozsáhlá kampaň (projekt SELINA) s cílem zjistit úroveň spotřeby v pohotovostním režimu u jednotlivých spotřebičů na trhu a upozornit na přetrvávající problém standby režimu. V České republice bylo takto změřeno téměř 500 různých výrobků.

Spotřeba energie v domácnosti

   – Kolik ušetří úsporné spotřebiče

   – Kupujete TV? Je lepší LCD nebo plazma

   – Jaká je reálná spotřeba LCD a plazmy?

   – Pohotovostní režim: Kolik zaplatíte za nic?

Vypnuté DVD a Hi-Fi spotřebují 4 W

Výsledky potvrdily, že naprostá většina nových výrobků, pokud jsou úplně vypnuty, spotřebují méně, než 1 W. Výjimku tvoří jen přenosné CD přehrávače, které pokud jsou vypnuty, spotřebují v průměru 2 W. Překvapením pak jsou některé pračky, které spotřebují i vypnuté až 1 W. Nutno ale dodat, že takových je na trhu výrazná menšina.

V pohotovostním režimu (tedy pokud je spotřebič vypnutý dálkovým ovladačem nebo standby vypínačem) má většina spotřebičů spotřebu v průměru nižší než 2 W, u nových televizorů je to dokonce pod 1 W.

Pohotovostní režim se na spotřebě energie v domácnosti podílí mezi 11 - 15 %
Pohotovostní režim se na spotřebě energie v domácnosti podílí mezi 11 – 15 %

Výjimku tvoří zejména set top boxy, DVD rekordéry, mikro systémy (Hi-Fi) nebo přenosné reproduktory k počítačům. U těchto spotřebičů je průměrná pohotovostní spotřeba více než 4 W. To v praxi znamená, že i kdyby byl např. DVD rekordér zapnutý 2 hodiny denně, zaplatí uživatel více za jeho spotřebu v pohotovostním režimu (standby) než když bude zapnutý. Většina těchto spotřebičů pak navíc nemá „pravý“ vypínač, ale lze je vždy jen přepnout do tohoto pohotovostního režimu (ve kterém jsou připraveny reagovat na dálkový ovladač nebo mají aktivní displej s hodinami).

O projektu SELINA

Pohotovostní spotřeba elektrické energie představuje až 15 % spotřeby elektřiny v domácnosti. Předpokládá se, že počet spotřebičů v domácnostech (i kancelářských budovách) se spotřebou v pohotovostním nebo vypnutém stavu se bude nadále zvyšovat („standby“ už je možné často nalézt i např. u chladniček nebo praček). Přes technologický pokrok bude spotřeba elektrické energie v pohotovostním režimu představovat nejrychleji rostoucí část celkové spotřeby elektrické energie. Nový projekt podpořený v rámci programu Inteligentní energie pro Evropu – SELINA, má tedy za cíl monitorovat spotřebu v pohotovostním režimu u širokého spektra spotřebičů dostupných na trhu Evropské Unie, a následně zformulovat doporučení k jejímu omezení na technické, organizační a legislativní úrovni.

Měření probíhají ve 12 státech EU: Portugalsko, UK, ČR, Belgie, Dánsko, Rumunsko, Německo, Francie, Rakousko, Řecko, Itálie, Lotyšsko, a v rámci projektu bude naměřeno přes 6000 spotřebičů různých kategorií.

Aktivní pohotovostní režim je náročnější než žárovka

Některé spotřebiče byly měřené také v aktivním pohotovostním režimu, tedy když jsou zapnuté, ale nevykonávají svou hlavní funkci (např. u DVD rekordérů nebo domácích kin stav, kdy jsou tyto spotřebiče zapnuté, ale není vložen disk, u praček pak, pokud mají navolený program a čekají na stisk tlačítka start, atd.). Rozdíl mezi spotřebou v tomto režimu a v (pasivním) pohotovostním režimu pak je v průměru od 2 W až po téměř 20 W (tedy stejný příkon jako má malá žárovka nebo více než většina úsporných zářivek). Je tedy zřejmé, že spotřebitelům se vyplatí spotřebiče vypínat; když ne úplně, tak alespoň do (pasivního) pohotovostního režimu.

V lednu 2010 vstoupí v platnost nové nařízení Evropské komise týkající se limitů spotřeby v pohotovostním režimu. Bude tedy zajímavé sledovat, do jaké míry se toto projeví na úrovni pohotovostní spotřeby a designu nových výrobků na trhu.

Michaela Valentová (michaela.valentova@svn.cz)
SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s.

Autor: Redakce Nazeleno.cz