fbpx

TEST: Myčka versus ruční mytí. Kdo vítězí?1

Myčka na nádobí je dnes již poměrně běžnou součástí domácností. Faktem je, že vám určitě může ušetřit čas, který byste jinak trávili nad dřezem. Pokud jde ale o další úspory, není to s myčkou až tak slavné, jak nás často přesvědčují televizní reklamy či letáky supermarketů. Spočítali jsme za vás, zda se vyplatí mýt nádobí v myčce nebo ve dřezu!

Pokud si někdo z vašich známých pořizuje myčku, určitě vám s radostí povídá o tom, jak bude šetřit vodou a kdo ví čím ještě. Pokud jde o čas, znamená myčka jasnou úsporu, ale co se týče dalších položek, není od věci si spotřebu vody a energie spočítat. Omlouvat nákup drahého spotřebiče úsporami za ostatní položky je sice snadné, ne vždy ale založené na pravdě.

„Mytím nádobí vody pod tekoucí vodou spotřebujete cca 20 litrů, úsporná myčka potřebuje cca 10 litrů vody.“

Začněme u vody. Myčka je sice na první pohled obvykle podstatně větší než průměrný dřez, přesto dokáže ušetřit značné množství vody. Zatímco při puštěném kohoutku vám proteče dřezem 20 litrů ani nevíte jak, myčky vodou šetří, a stačí jim obvykle jen okolo 10 až 15 litrů vody na jedno umytí. Zatímco ve dřezu umýváte nádobí hned několikrát denně, zapnout myčku stačí většinou jen jednou denně.

Reklama

Úspory v domácnosti

   – Snižte svůj účet za elektřinu a vodu

   – Úsporné spotřebiče: Vyplatí se?

   – TEST spotřeby ledniček

   – Spotřeba: LCD versus LED televize

   – Úsporné myčky: Vyplatí se?

Spotřeba vody při mytí nádobí ve dřezu, pokud ho nemyjete přímo pod tekoucí vodou, je zhruba 15 litrů (toto množství naplní průměrný dřez do tří čtvrtin). K tomu je ale ještě třeba připočítat cenu za ohřev vody – ve studené vodě nádobí umyjeme jen těžko. S výpočtem ceny teplé vody už to ale není tak snadné. Teplá voda totiž nemá svoji stálou cenu, záleží na odběru celého domu, nákladech na vodu studenou a její ohřev. Takže cena za spotřebovaný kubík teplé vody se může pohybovat od cca 200 korun až po několik stokorun.

Kolik stojí mytí ve dřezu? A kolik v myčce?

Při aktuální průměrné ceně vody 64,59 korun za 1 m3 (cena vody závisí na bydlišti, aktuálně se pohybuje od 51 do 71 korun), tedy 0,06459 korun za litr vody, to znamená útratu 0,969 korun za studenou vodu potřebnou na jedno mytí. Pokud jde o ohřev, jak již bylo řečeno, cena je značně individuální, pro tyto výpočty ale použijeme jako průměrnou sumu 250 korun na ohřev 1 m3 vody v bytě (může být ale i několikrát vyšší). Znamená to tedy 0,969 korun za vodu a přibližně 2,5 korun za ohřev (za předpokladu že ve dřezu máte na mytí nádobí namícháno 10 litrů teplé a 5 litrů studené vody). Celkem dojdeme k částce 3,469 korun.

Mytí nádobí ve dřezu se vyplatí, pokud potřebujete opláchnout pár hrnků
Mytí nádobí ve dřezu se vyplatí, pokud potřebujete opláchnout pár hrnků

Myčka používá vodu studenou, takže ušetříte náklady za ohřev vody. Při počítané spotřebě vody 15 litrů vody je to tedy 0,969 korun. Na rozdíl od mytí nádobí v ruce, které si vystačí s vaší energií, ale myčka spotřebuje zase poměrně dost elektřiny – v průměru 1,5 kWh. Při ceně 4,5 korun za kWh se dostáváme na 6,75 korun za elektřinu. Celkem tedy na 7,719 korun za jedno umytí. Výrazně úsporná myčka ale může spotřebovat jen 9 litrů vody a 1 kWh elektřiny a náklady na jedno umytí tak snížit na 5 korun.

Myčka šetří čas i peníze

Pokud umýváte nádobí ručně v průměru třikrát za den, za rok vás to stojí zhruba 3 800 korun ročně. Myčku určitě nezapínáte častěji než jednou denně, a to znamená náklady 2 820 korun ročně, a tedy jednoznačnou úsporu. Připálené hrnce sice budete nejspíš pořád umývat v ruce, čímž náklady trochu poskočí, a tablety do myčky asi taky zatíží rodinný rozpočet více než klasický prostředek na nádobí, přesto byste při mytí v myčce měli stále ušetřit.

Myčku zapínejte, až když je plná
Myčku zapínejte, až když je plná. Zdroj: Istockphoto.com

Je jasné, že pro některé lidi je mytí v myčce vhodnější než pro jiné. Hospodyňka v šestičlenné domácnosti je schopná myčku naplnit během jednoho odpoledne, a celková úspora času, energie i pokožky rukou je značná. Naopak ten, kdo žije sám, neumyté nádobí se zaschlými zbytky jídla v myčce skladuje týden a stejně ji nenaplní, jistě neprohloupí, když ty dva talířky opláchne v ruce. Pokud totiž chcete myčku využívat efektivně, je třeba ji pokaždé dostatečně zaplnit.

Myčka není zadarmo

Při výpočtech sice pravděpodobně zjistíte, že při používání myčky ušetříte, řádově ale půjde spíše jen o několik set korun ročně.

Podle energetické třídy a dalších parametrů si můžete pořídit myčku od cca 6 až do 50 000 korun. Finanční investice se vám tedy vrátí až v dlouhodobějším horizontu. Čas ale můžete začít šetřit hned, a z tohoto důvodu se i koupě myčky určitě vyplatí.

 

Úspory v domácnosti

   – Snižte svůj účet za elektřinu a vodu

   – Úsporné spotřebiče: Vyplatí se?

   – TEST spotřeby ledniček

   – Spotřeba: LCD versus LED televize

   – Úsporné myčky: Vyplatí se?

Autor: Redakce Nazeleno.cz