Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Úsporné spotřebiče

Skoro každé zařízení v domácnosti spotřebovává elektrickou energii. Některá vyžadují více elektřiny, ale spouštějí se jen na pár minut denně, jiná jsou méně náročná, ale jsou zapojena takřka neustále. Domácí spotřebiče jsou značnými konzumenty energie, bez jejich pomoci si ale fungování moderní domácnosti neumíme už připravit. Pračka, lednička, myčka, televize nebo domácí pekárna nás měsíčně mohou stát velkou sumu peněz, to platí především u starších elektrospotřebičů.

Pokud vezmeme v úvahu standardní domácnost, jednoznačně největším konzumentem elektřiny je lednička spolu s mrazákem. V průměru je viníkem až třetiny účtu za elektřinu mezi elektrospotřebiči. Naopak televize nebo počítač na celkové spotřebě takový podíl nemají (i když jejich okamžitá spotřeba je vysoká). Největší žrouti elektrické energie podléhají certifikaci tzv. energetickým štítkem - každá lednička, žárovka či myčka musí mít povinně vystavené své hodnoty spotřeby a účinnosti.  

Podle spotřeby energie je pak spotřebič zařazen do energetické třídy A–F, kde A představuje nejmenší spotřebu energie - proto se mnohdy spotřebiče třídy A označují jako úsporné spotřebiče. U chladniček je například zakázáno prodávat spotřebiče s hodnocením D a horším. Lednička třídy C spotřebuje za rok elektřinu za 3 800 Kč, zatímco lednička třída A pouze za necelých 900 Kč. U některých spotřebičů je možné nakupovat již kategorii A+ a A++. Legislativa s nimi zatím počítá jen u chladniček a mrazniček.

více informací

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií