fbpx

Úsporné spotřebiče: kolik opravdu ušetří?0

Pořízení nové ledničky může vyjít v dnešní době levněji než prodlužování života staršího žrouta elektřiny. Moderní typy mají až osminovou spotřebu a v mnoha případech se „zaplatí“ za pár let. Poradíme vám, po čem se dívat v obchodech a na co si dát pozor. + TABULKY ROČNÍ SPOTŘEBY

Nákup elektrospotřebiče je vždy nesmiřitelným soubojem mezi množstvím potenciálních moderních „revolučních“ funkcí přístroje a peněženkou zákazníka. Upřednostňujete cenu? I přesto můžete nakonec sáhnout po na první pohled dražším zařízení. Důležitým faktorem při koupi totiž je i spotřeba energií, která dokáže levný přístroj postupem času nepříjemně prodražit.

Reklama

„Největším žroutem v běžné domácnosti je ve většině případů lednička.“

Skoro každé zařízení v domácnosti spotřebovává elektrickou energii. Některá vyžadují více elektřiny, ale spouštějí se jen na pár minut denně, jiná jsou méně náročná, ale jsou zapojena takřka neustále. Na které žrouty se zaměřit? Vezmeme-li v úvahu standardní domácnost, jednoznačným lídrem skupiny konzumentů elektřiny je lednička spolu s mrazákem. V průměru je viníkem až třetiny účtu za elektrické energie (mezi elektrospotřebiči, tj. pokud se elektrickou energií netopí a neohřívá voda). Nezanedbatelnou spotřebu mají také činnosti spojené s vařením a praním (oboje ale zatíží domácí účet z cca 15 %). Naopak třeba televize či počítač, navzdory poměrně vysokému příkonu (100 W i více), na celkové roční spotřebě nemají takový podíl (pokud samozřejmě nemáte puštěný PC 24 hodin denně).

Rozložení spotřeby elektrické energie mezi spotřebiče


Zdroj: Ministerstvo pro energie, USA

Řádky udávají průměrnou spotřebu konkrétních typů spotřebičů v amerických domácnostech. Vzhledem k odlišnému způsobu života (např. většímu využití velkých chladniček) nabízí pouze orientační údaje, na druhou stranu ukazují reálná čísla (nikoli ideální v laboratorních podmínkách).

Energetický štítek – zjistit spotřebu elektřiny je jednoduché!

Energetický štítek Až se vydáte do obchodu (kamenného či internetového), nemusíte bloudit v nabídkách a procházet manuály, abyste se dozvěděli spotřebu konkrétního typu. U mnoha typů spotřebičů jsou od roku 2001 povinné údaje o spotřebě elektrické energie, vody, o hlučnosti či účinnosti přístroje (charakteristiky závisí na typu spotřebiče). K informacím se v obchodě dostanete prostřednictvím tzv. energetického štítku, který kombinací jednoduché grafiky a konkrétních výsledků laboratorních měření musí informovat o spotřebě konkrétního výrobku. V internetovém obchodě musí být všechny informace uvedeny alespoň v textové podobě.

Spojujícím a nejdůležitějším údajem na každém elektrickém štítku je spotřeba elektrické energie a z ní plynoucí zařazení do některé z tříd A-F. Třídy si můžete představit jako celkovou myslitelnou škálu všech výrobků, seřazených dle konzumace energií. A je nejlepší, F nejhorší. Vzhledem k jejich rozpětí se u moderních výrobků prakticky setkáte s třídami A, B, C (u chladniček je dokonce zakázáno prodávat přístroje s hodnocením D a horším).

Energetický štítek mají povinně:

  • automatické pračky, bubnové sušičky prádla, pračky kombinované se sušičkou, chladničky,
  • mrazničky a jejich kombinace
  • myčky nádobí
  • elektrické trouby a elektrické ohřívače
  • žárovky a úsporné zářivky
  • klimatizační jednotky

Energetický štítek – nenechte se zmást písmenem!

Údaje pro každý typ spotřebiče jsou trochu jiné, u praček se například primárně sleduje spotřeba energie na standardní cyklus praní (60°, bavlna). Pračka ze třídy A spotřebuje při náplni 5 kg cca 0,95 kWh, což je o 0,3 kWh (25 %) méně energie než pračka energetické třídy C. Kromě nich se na energetickém štítku udává třída účinnosti praní a účinnosti odstřeďování (nechybí samozřejmě ani přesná specifikace modelu).

Základní tipy

  • Na mnoha spotřebičích je povinný energetický štítek s údaji o spotřebě
  • Nejúspornější je energetická třída A, u chladniček a mrazniček se můžete setkat i s A+ a A++
  • Udávaná spotřeba je závislá na objemu/hmotnosti. Objemnější chladničky tak mohou dosáhnout na třídu A, i když mají pochopitelně větší spotřebu než menší typy.
  • Hledáte-li nejúspornější spotřebiče ve své třídě, navštivte specializované stránky www.uspornespotrebice.cz.

U chladniček se například sleduje třída energetické účinnosti, celková spotřeba a objem. Ovšem pozor! Příslušné nejvýraznější písmeno je sice krásný a přehledný ukazatel, často se za ním ale skrývá složitý výpočet, který nebere v úvahu celkovou spotřebu, ale právě účinnost. Je to na jednu stranu logické, kdyby nebylo označení vázané na objem, tak by větší ledničky vždy dopadly hůře než jejich malí kolegové. Proto si ale dobře rozmyslete i potřebný objem chladícího/mrazícího prostoru.


Energetická třída ledničky se udává vždy ve vztahu k objemu, v absolutních číslech bude mít menší lednička třídy B menší spotřebu než větší třídy A

Neberte všechna čísla za svatá. Všechna vycházejí z ideálních laboratorních podmínek. Konkrétní spotřeba bude vždy závislá na zacházení se spotřebičem, jeho konkrétním umístění a údržbě (lednička na přímém světle nebo vedle varné desky není nejhospodárnější záležitostí).

Současná situace – co dál s A++?

Spotřeba energií se stala jedním z důležitých marketingových taháků v boji o zákazníka. Povinné a výrazné označování výrobků vedlo prakticky všechny výrobce k omezování spotřeby svého sortimentu, a tak v dnešní době málokdy najdeme v obchodech jiné výrobky než třídy A (občas B). Tím se trochu vytrácí původní záměr motivovat výrobce k produkci šetrnějších spotřebičů.

Částečným řešením situace se staly energetické třídy A+ a A++, které zdůrazňují výraznější úspory. Legislativa s nimi však zatím počítá pouze v případě chladniček a mrazniček (A+ by mělo být o 25% úspornější než třída A, A++ dokonce o 45 %), u ostatních spotřebičů jde pouze o marketingový tahák. Zavedení energetických tříd pro další výrobky je vzhledem k jejich méně frekventovaném používání nepravděpodobné. U elektronických zařízení se vyplatí nicméně sledovat minimálně stand-by spotřebu, která může být výrazným neviditelným žroutem energie.

Kalkulace spotřeby: nová lednička za 20 000 Kč vs. stará lednička

Cena energie za rok (3,50  Kč/kWh)
Cena energie za pět let (3 Kč/kWh)
Cena energie za deset let (3 Kč/kWh)
Celkové náklady
Lednička třídy A (0,7 KWh/den)
894 Kč
4 470 Kč
8 940 Kč
28 940 Kč
UŠETŘÍTE 9 390 Kč
Lednička třídy C (staré modely)
(3 kWh/den)
3 833 Kč
19 165 Kč
38 330 Kč
38 330 Kč

Při průměrné životnosti deset let se investice do nové ledničky vyplatí. Při ceně nového přístroje 20 tisíc a nestoupající ceně energií se investice zaplatí v sedmém roku provozu.


Za spolupráci děkujeme Juraji Krivošíkovi,
SEVEn o.p.s.,
www.uspornespotrebice.cz

 

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz